Gummerus

Ennakkotiedote: Miten Pohjola reagoi Venäjän uhkaan? Itämeren turvatarkastus ilmestyy Venäjän suurhyökkäyksen vuosipäivänä 24.2.2023

6.2.2023 09:38:31 EET | Gummerus | Tiedote

Jaa
Itämeren turvatarkastus – Kun sodan uhka palasi (Gummerus) on reportaasikirja siitä, miten Itämeren alueen turvallisuustilanne mullistui sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 24.2.2022. Ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa seuraavien toimittajien Kaja Kunnaksen ja Marjo Näkin tietokirja ilmestyy suurhyökkäyksen vuosipäivänä.

Miten sota Ukrainassa on vaikuttanut Itämeren alueen asukkaiden turvallisuudentunteeseen? Miten kunkin maan historia ja naapurisuhteet selittävät tapaa, jolla maat reagoivat uhkaan? Millaiset jäljet johtavat Hansaliitosta Natoon? Ulkopolitiikkaan erikoistuneet toimittaja-tietokirjailijat Kaja Kunnas ja Marjo Näkki huomauttavat, että Itämeri on yhdistänyt sen rantavaltioita kautta aikojen.
 
Hansaa  on  totuttu  pitämään  kaupankäynnin verkostona, mutta se oli myös varhainen puolustusliitto, joka suojeli laivojaan merirosvoukselta. Suomen ja Ruotsin pyrkiessä Naton jäseniksi alettiin puhua Pohjolan linnakkeesta, ja ajatus Itämeren merkityksestä ja alueen yhtenäisyydestä vahvistui. Samoin tarkentui kuva yhteisestä vihollisesta. Itämeren alueen ainoa uhka oli Venäjä”, Kunnas ja Näkki kirjoittavat.
 
Hakkereita ja sotilaita
 
Itämeren turvatarkastus auttaa ymmärtämään turvallisuuspolitiikan uutta aikakautta valottamalla muun muassa hybridivaikuttamista, energiakriisiä, kyberiskuja ja aseellista varustautumista. Kunnas ja Näkki haastattelivat kirjaansa Itämeren rantavaltioiden asukkaita ja kiersivät kohteissa, joissa jännitteet ovat kireimmillään. Miten vuoden 2022 tapahtumat näyttäytyvät virolaiselle hakkerille, eläköityneelle venäläisupseerille Latviassa, saksalaiselle millenniaalitutkijalle tai Suomessa asuville venäläisille?
 
Vaikka Itämeri yhdistää Suomen kahdeksaan muuhun sisämeren rantavaltioon, tiedämme lopulta hyvin vähän toistemme valinnoista ja niihin vaikuttavista kansallisista tarinoista ja historiallisista kokemuksista.”
 
Tallinnassa asuva Kaja Kunnas (s. 1968) on kirjoittanut Baltian maista muun muassa Helsingin Sanomiin, Suomen Kuvalehteen ja Ulkopolitiikka-lehteen. Marjo Näkki (s. 1976) on työskennellyt Itämeren-, Baltian- ja Venäjän-kirjeenvaihtajana Ylellä, STT:llä ja MTV3:lla. Hän juontaa Yle Radio 1:n Ykkösaamua ja Pääministerin haastattelutuntia. Kunnas ja Näkki tarkastelivat Venäjän Ukrainaan kohdistaman aggression vaikutuksia myös vuonna 2016 ilmestyneessä ensimmäisessä yhteisessä teoksessaan Suomenlahden suhdekirja – Uudet vaaran vuodet (Kosmos).




Kaja Kunnas ja Marjo Näkki: Itämeren turvatarkastus – Kun sodan uhka palasi


252 sivua

Ilmestyy myös e- ja äänikirjana 26.3.2023, lukija: Anna Paavilainen
 
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:

Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Eeppinen meno, kirjalliset naiset vai hiukset ja karvat? – Uutuuskirja tarjoaa yleistiedon lisäksi teemavisoja laidasta laitaan28.8.2026 12:26:28 EEST | Tiedote

Tunnistatko klassikkoelokuvien alkukohtaukset ja kirjojen avauslauseet? Muistatko kaupungit ja karaokehitit? Hallitsetko symbolit, sodat ja salaliittoteoriat? Tiedätkö drinkkien, diivojen, diktaattorien ja Disney-hahmojen nimet? Pitkän linjan pubivisaemäntä Lotta Dufva on koonnut parhaat visailukysymyksensä yksiin kansiin. Tietäjät tietää – 2000 visakysymystä (Gummerus) sekoittaa popkulttuuria, tämän päivän ilmiöitä ja klassista yleistietoa pieni vino hymynkare huulessa. Kirja ilmestyy 23.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Inari Fernándezin puheenaiheromaani Vapaus saa jatkoa – Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) ilmestyy 24.9.26.8.2026 09:43:10 EEST | Tiedote

Vuoden 2025 kirjatapaus Vapaus (Gummerus) saa jatkoa syyskuussa. Inari Fernándezin Lappiin sijoittuva, Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) on täynnä yllätyskäänteitä ja tutkii muun muassa sitä, millaiset pelisäännöt polyamoria asettaa suhteelle pienessä kylässä ja miten somessa leviävä tradwife-trendi koettelee äidin ja aikuistuvan tyttären suhdetta. Samalla romaani pohtii rakkauden olemusta ja anteeksiantoa. Mitä on hyvää tekevä rakkaus? Entä millaista on luottamuksen menettäminen ystävyyssuhteessa ja voiko luottamusta saada takaisin?

ENNAKKOTIEDOTE: Säyseimmilläänkin suurta draamaa – Laura Frimanin Uusi perhe eli miten päädyin elämäni hulluimpaan sekkailuun (Gummerus) ilmestyy Kansainvälisenä uusperheiden päivänä 16.9.25.8.2026 08:03:00 EEST | Tiedote

Kun toimittaja, kirjailija Laura Friman erosi lastensa isästä seitsemän vuotta sitten, aikeena ei todellakaan ollut salamarakastuminen ja nelilapsisen uusperheen perustaminen pikavauhdilla. Niin siinä kuitenkin kävi. Tuli äkkinäisiä muuttoja ja omaperäisiä tilanjakoratkaisuja, tuli kriisitilanteita ja kasvatusperiaateneuvotteluja, tuli sisäpiirin huumoria ja uusia perinteitä. Ennen kaikkea tuli uusi perhe, jolla on ikioma dynamiikkansa ja oma tapansa rakastaa ja välittää. Uusi perhe eli miten päädyin elämäni hulluimpaan seikkailuun (Gummerus) ilmestyy Kansainvälisenä uusperheiden päivänä 16.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Paula Havaste kirjoittaa historiallisessa romaanissaan sopimusavioliitosta, ruttoepidemiasta ja naiselle asetetuista odotuksista13.8.2026 13:17:25 EEST | Tiedote

Paula Havasteen Ruttotyttö-romaani (Gummerus) kertoo sitkeästä nuoresta Liinasta, joka joutuu luovimaan naiselle asetettujen odotusten ja vaatimusten ristiaallokossa 1600-luvulla. Havaste tunnetaan paitsi tietokirjoista myös historiallisista romaaneistaan, joissa tarinaan punoutuu tutkittua tietoa entisaikojen arjesta ja kansanperinteestä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 21.9.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye