Ennakkotietoa Gummeruksen kesän ja syksyn 2019 kirjoista

Kotimainen kaunokirjallisuus
22-vuotiaan Antti Röngän esikoisromaani Jalat ilmassa on riipaisevan rehellinen, omakohtainen kertomus siitä, miten kiusaaminen jättää kiusattuun arvet, jotka eivät parane koulun päätyttyä. Saamelainen runoilija, muusikko ja kulttuuri- ja ympäristöaktivisti Niillas Holmberg alleviivaa ihmisen ja maan välistä yhteyttä runokokoelmassaan Jalkapohja.
Historia herää henkiin kotimaisissa romaaneissa. Mikko Kamulan Tuonela vie 1400-luvun Savoon, Milja Kauniston Tulenpunainen kabaree suomalaistaiteilijoiden matkassa 1900-luvun alun Pariisiin ja Paula Havasteen Vierashuoneet Neuvosto-Eestiin, Saarenmaalle 1950-luvun myllerrykseen. Sotakirjailija Esa Sirénin Kompakkajoen sissipartiossa seikkaillaan jatkosodan lopun taisteluissa.
Jännäreiden lukijoita hemmotellaan. Matti Röngän Uskottu mies on kauan kaivattua jatkoa suositulle ja palkitulle Viktor Kärppä -sarjalle. Seppo Mustaluodon Kuoleman safari jatkaa entisen erikoisjoukko-operaattori Janne Norrmanin seikkailuja.
Suomennettu kaunokirjallisuus
Norjalaisen Nina Lykken läpimurtoromaani Ei, ei ja vielä kerran ei on herkullinen satiiri etuoikeutettuun elämään eksyneestä keskiluokasta. Vietnamista venepakolaisena Kanadaan lähteneen Kim Thúyn omaelämäkerralliset romaanit Ru ja Vi opettavat näkemään kauneutta ja hyvyyttä kaikkialla. Odotetut uutuudet julkaistaan myös muun muassa Camilla Grebeltä, Clare Mackintoshilta, Jojo Moyesilta ja Nora Robertsilta.
Tietokirjat
Syksyn tietokirjoissa käsitellään suomalaisen autofiktion kiistatonta kuningasta, 100-vuotisjuhlavuottaan viettävää Kalle Päätaloa. Antti Heikkinen sukeltaa tutkimusmatkalle Päätalon elämään, sanojen taakse, tekojen, tunnustusten ja muistojen äärelle kirjassaan Kallio-poika – Peilikuvassa Kalle Päätalo. 20-vuotiaana Iijoki-sarjaan rakastunut Karoliina Timonen kirjoittaa teoksessaan Kirjeitä Iijoelle kirjasarjan naisille romaanimenneisyyteen.
Martti Backmanin Rintamalääkärin kuolema kertoo kranaattikammosta kärsivän nuoren lääketieteen kandidaatin, Urpo Viinikan riipaisevan tarinan ja näyttää sodan sankaritarinoiden kääntöpuolen: ankaran pelon ja mielen järkkymisen.
Helsingin tuomiokirkkoseurakunnan Agricola-liikkeen toiminnanjohtaja Henrik Wikström pohtii luterilaisen kirkon kriisiä kirjassaan Mitä Jeesus tekisi? Ranskalaisen Le Monde Diplomatique -lehden päätoimittajan Mona Chollatin Naisia vai noitia? käsittelee naisvainoja ennen ja nyt.
Luontoon sukelletaan muun muassa Adela Pajusen ja Marko Leppäsen Suomalainen metsäkylpy -teoksessa sekä metsänhoitaja ja tietokirjailija Peter Wohllebenin Metsän käyttöoppaassa.
Tutustu kirjaluetteloon täällä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja, vedos- ja haastattelupyynnöt:
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 5146 360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Arvostelukappaleet:
Rosa-Maria Kari, markkinointiviestinnän tuottaja, p. 050 477 9332,
rosa-maria.kari@gummerus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Emmi Pesosen audiodraama ex-pariskunnasta ja blenderin aiheuttamasta sotkusta – Rooleissa Ella Pyhältö ja Paavo Westerberg29.12.2025 10:05:00 EET | Tiedote
Emmi Pesosen Yllätysaamiainen (Gummerus) jatkaa Gummeruksen Kohtaamisia-audiodraamasarjaa, jossa on aiemmin julkaistu Juha Itkosen Sivuraide (2024). Koukuttava ja tragikoominen Yllätysaamiainen kertoo ex-pariskunnasta, kahdesta yhdessä vietetystä päivästä, ja niiden ja blenderin aiheuttamasta sotkusta. Sarjassa ilmestyy myöhemmin teokset myös Taina Latvalalta ja Sisko Savonlahdelta.
ENNAKKOTIEDOTE: Eat Pray Love -tähtikirjailijan hurja muistelma elämää suuremmasta rakkaudesta ja addiktioista – Elizabeth Gilbertin Kanssasi joelle asti (Gummerus) ilmestyy suomeksi 18.1.18.12.2025 08:37:00 EET | Tiedote
Elizabeth Gilbert nousi maailmanmenestykseen Eat Pray Lovella, joka inspiroi miljoonia lukijoita löytämään itsensä. Uudessa merkkiteoksessaan hän paljastaa sielunsa ja koskettaa jokaista, joka on joskus ollut rakkauden – tai minkä tahansa intohimon – vanki. Yhdysvalloissa tänä syksynä ilmestynyt, valtavaksi puheenaiheeksi nossut Kanssasi joelle asti (Gummerus) ilmestyy suomeksi 18.1.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Feministikirjailijan historiallinen hittiromaani naisen asemasta 1800-luvun Ruotsissa – Kuolleet naiset eivät anna anteeksi (Gummerus) ilmestyy 1.1.202617.12.2025 09:51:00 EET | Tiedote
Ruotsalaisen Katarina Wennstamin Kuolleet naiset eivät anna anteeksi (Gummerus) on historiallinen mysteeriromaani naisten kohtaloista 1800-luvun Tukholmassa. Teosta on myyty Ruotsissa yli 300 000 kappaletta, ja siitä on tekeillä tv-sarja. Wennstam saapuu Suomeen maaliskuussa 2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Myyntimenestys ja ilmiöromaani kahdesta japanilaisnaisesta: gourmet-kokki-sarjamurhaajasta ja skuuppia metsästävästä toimittajasta16.12.2025 12:29:10 EET | Tiedote
Asako Yuzukin tositapauksesta inspiroitunut menestysromaani Voita (Gummerus) kuvaa ulkonäköpaineita, kehopositiivisuutta, fat shamingia, naisvihaa, epäkonventionaalisia parisuhteita – ja ennen kaikkea syömisen nautintoa ja riemua. Kansainväliseksi ilmiöksi ja Ison-Britannian myyntilistojen ykköseksi noussut romaani käännetään ainakin 30 kielelle. Teos ilmestyy suomeksi Kosti Vannisen käännöksenä 12.1.2026.
Riko Saatsin Yönistujat on Karelia-kirjallisuuspalkinnon ehdokas15.12.2025 10:05:30 EET | Tiedote
Lieksasta kotoisin olevan kirjailija ja ohjaaja Riko Saatsin oman suvun kohtaloista ammentava romaani Yönistujat (Gummerus) on Karelia-kirjallisuuspalkinnon ehdokkaana. Teos kertoo isoäidin ruumiinvalvojaisten kautta suistamolaisesta evakkoperheestä, joka joutuu 1950-luvun Suomessa piilottamaan kielensä, uskontonsa ja kulttuurinsa. Yönistujat oli tänä vuonna myös Finlandia-palkinnon ehdokkaana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


