Ensi syksynä elämä ja asuminen kuvitellaan Habitaressa uusiksi
7.10.2020 10:00:00 EEST | Messukeskus | Tiedote

Kulunut vuosi on pistänyt monen arjen uusiksi etätöiden, etäkoulun ja kotona vietetyn ajan myötä, ja kehottaakin miettimään, minkälaista arkea ja elämää haluamme elää. Viimeisiä vuosia ovat värittäneet palveluiden ja tuotteiden digitalisaatio, globaalit maailmaa koettelevat uhat ja yhä akuutimpi tarve löytää ratkaisuja ilmastonmuutoksen hidastamiseen ja ylikulutukseen. Viimeistään nyt mietitään sitä, miten yksilöiden, yritysten ja yhteiskunnan muiden toiminnan tulee muuttua, jotta voisimme elää mahdollisimman kestävästi. Muun muassa vastuullisuus, kestävyys ja yhteisöllisyys ovat nousseet yhä useampien arvojen keskiöön, ja kulunut vuosi tarjoaa mahdollisuuden pysähtyä ja kuvitella vapaasti; miten haluamme elää jatkossa? Minkälaista on kestävä ja mielekäs asuminen ja elämä, joka on sopusoinnussa ympäröivän yhteisön kanssa?
”Habitaren teema korostaa arkemme ja työmme uudelleen pohtimista. Kautta aikojen haasteelliset ajat, niukkuus ja rajalliset voimavarat ovat muokanneet ihmisen mielikuvituksen käyttöä ja ruokkineetkin sitä. Haasteista nousee myös uutta, koska meidät pakotetaan ajattelemaan uusiksi tuttua ympäristöä ja tuttuja tapoja. Reimagine - mielikuvituksen aika, on teema, jonka toivomme avaavan keskusteluja ja pohdintaa siitä mitä uutta olemme kenties jo synnyttäneet ja mitä on tuloillaan. Miten toimintamme tulisi muuttua, jotta voisimme taata seuraaville sukupolville paremmat olosuhteet elää? Liittyy se sitten kotiin, työhön tai muuhun arjen elämiseen. Me kaikki kuluttajat olemme joutuneet arvottamaan kulutustottumuksemme uusiksi. Monet toimialat joutuvat muuttamaan toimintatapojaan, jotkut jopa kamppailevat olemassaolostaan. Tästä kaikesta kipeästäkin ajasta syntyy paljon inspiraatioita ja sen me toivomme näkevämme ensi vuoden Habitaressa”, toteaa Habitaren luova johtaja Laura Sarvilinna.
Tähän kuvitteluun Habitare tarjoaa alustan syksyllä 2021, kun tapahtuman teema on Reimagine – mielikuvituksen aika näkyy Habitaren ohjelmassa ja esillä olevien yritysten osastoilla. Ohjelmassa esille nousee runsaasti kysymyksiä siitä, minkälaista yhteiskunnan jäsenyys, eläminen ja esimerkiksi kotona oleminen on, jotta se tarjoaa turvaa ja energiaa muuttuvassa maailmassa. Minkälaisia tiloja tarvitsemme ajassa, jossa töitä tehdään entistä enemmän kotona ja saman katon alla saattaa asua ydinperhe, kaverukset, tai useammista perheistä koostuva kommuuni? Kuinka tilat tukevat fyysisiä tarpeitamme ja tukevat tuntemista? Haastavina aikoina yhdeksi tärkeimmistä kysymyksistä muodostuu silti se, miten eri tilat tuottavat onnea ja iloa.
Näyttelyarkkitehtina jatkaa Ilkka Suppanen ja Kansainvälisenä Ystävänä Joseph Grima
Habitaren näyttelyarkkitehtuurista vastaa muotoilija ja suunnittelija Ilkka Suppanen, joka tunnetaan kevyestä ja eteenpäin katsovasta, klassisen skandinaavisesta ilmaisusta ja on myös vuoden 2020 Kaj Franck -palkinnon saaja.
Vuoden 2020 Habitareen suunniteltu ja syksyllä 2021 nähtävä Siltatyömaa-nimeä kantava näyttelyarkkitehtuuri rakentuu puusta kestävän kehityksen huomioiden. Taustalla on ajatus siitä, että näyttelyrakenteita voitaisiin hyödyntää mahdollisimman pitkään.
”Näyttelyarkkitehtuuri on saanut inspiraationsa muun muassa kesällä näkyvistä siltatyömaista, joiden puurakenteet ovat kauniita ja keveitä. Niistä löytyy hienoa rakenteellista kauneutta. Siltatyömaan katosta valo tulee erityisellä tavalla läpi ja luo viivamaisia valoja ja varjoja ihmisten keskelle. Pohjoismaissa arkkitehtuuri on usein jäykkää ja täynnä suoria viivoja, mutta valo ja varjo tuovat mukaan leikkisämmän elementin ja hauskan yhdistelmän,” Ilkka Suppanen kuvaa näyttelyarkkitehtuurin taustoja.
Kansainvälisenä ystävänä vuonna 2021 nähdään Joseph Grima, joka on monipuolisen uran tehnyt brittiläinen arkkitehti, jonka työkenttä ja tausta kattavat laajasti näyttelykuratointeja, tutkimustyötä ja kirjoittamista.
“Olen iloinen saadessani olla Habitaren kansainvälinen ystävä ja osa verkostoa, joka yhdistää ja innostaa muotoilijoiden ja vieraiden kansainvälistä yhteisöä. Minulla on ollut onni vierailla Suomessa useita kertoja vuosien varrella. Suomi on hyvin kaunis maa, minkä voi nähdä heijastuvan vahvasti sen muotoiluhistoriassa”, sanoo Joseph Grima.
Lisätietoja:
Habitare: tiedottaja Eva Kiviranta, eva.kiviranta@messukeskus.com, p. 040-7756609
Suomen suurin huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Messukeskuksessa Helsingissä 15.-19.9.2021. Habitare tarjoaa elämyksiä ja ideoita sisustamisesta sekä kodin ja tilojen toiminnallisuudesta ja visuaalisuudesta. Habitare tuo esiin uuden suunnittelijapolven ajatuksia ja töitä sekä herättää keskustelua. Habitaren kansainvälinen ystävä vuonna 2021 on Joseph Grima. | www.habitare.fi | @HabitareFair | www.facebook.com/habitare | #habitare2021
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kutsu medialle: Arctic Lights Comic Con 16.-17.5.20266.5.2026 15:11:51 EEST | Kutsu
Hyvä toimittaja, Maailmalla vakiintunut comic con -konsepti ottaa nyt näkyvän askeleen myös kotimaisessa tapahtumakentässä, kun Arctic Lights Comic Con järjestetään ensimmäistä kertaa Helsingin Messukeskuksessa 16.-17.5.2026
Autokorjaamo 2027 -messut kokoaa alan osaamisen ja ratkaisut Helsingin Messukeskukseen ensi vuoden toukokuussa6.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Autokorjaamoala kohtaa samanaikaisesti sekä kasvavaa työmäärää että kiihtyvää teknologista murrosta. Taloudellisesti haastavista ajoista huolimatta kotimainen liikennesuorite ei ole vähentynyt, vaan on muutaman viime vuoden aikana jopa hieman kasvanut. Uusien autojen rekisteröinnit ovat pysyneet pitkään historiallisen alhaisella tasolla, minkä seurauksena Suomen autokanta ikääntyy edelleen. Tämä kehitys lisää ajoneuvojen huolto- ja erityisesti korjaustarvetta sekä kasvattaa korjausvelkaa.
Helsingin Messukeskuksen vastuullisuusvuosi 2025: Vastuullisuus vauhdittaa kasvua ja kansainvälistymistä5.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskus jatkoi vuonna 2025 pitkäjänteistä vastuullisuustyötä ja otti edistysaskeleita kaikilla vastuullisuuden osa-alueilla. Tuore vastuullisuusraportti kertoo Messukeskuksen vastuullisuusvuodesta 2025.
Ruokamessut järjestetään 2027 eri ajankohtana kuin Lapsimessut ja Lemmikkimessut26.4.2026 17:09:39 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksessa oli tänä viikonloppuna paljon nähtävää, kun Ruokamessut, Lapsimessut ja Lemmikkimessut järjestettiin samanaikaisesti. Tapahtumakokonaisuudessa vieraili lähes 62 000 kävijää. Ensi vuonna Ruokamessut järjestetään 2. – 4.4.2027, Lapsimessut 23. – 25.4.2027 ja Lemmikkimessut 24. - 25.4.2027 (la-su). Tapahtumakokonaisuus on ollut toimiva, mutta nyt halutaan rauhoittaa tapahtumia ja saada enemmän tilaa.
Fazer Puikula Ohut Ruis voitti Suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinnon24.4.2026 11:45:00 EEST | Tiedote
Vuoden suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinto jaettiin tänään Ruokamessuilla Helsingin Messukeskuksessa ruisleivälle ja sen sai Fazer Puikula Ohut Ruis. Fazerin patentoimaa LOFO-entsyymiä hyödyntävä ja vatsaystävällinen uutuusruisleipä sai paljon kehuja raadilta ja voitti Suomen Messusäätiön lahjoittaman 10 000 euron palkinnon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


