Ensimmäiset asukkaat muuttavat Finnooseen syyskuussa
17.9.2021 09:17:18 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote

Ensimmäiset asukkaat muuttavat uudelle Finnoon alueelle 28.9. Finnoon ensimmäinen valmistuva asuinkohde on rakennusliike Skanskan As. Oy Espoon Reimari. Finnoonkallion alueelle lähelle Finnoon metroasemaa valmistuvassa kahdeksankerroksisessa talossa on 64 asuntoa.
Finnoossa on tällä hetkellä käynnissä 15 asuinrakennushanketta, joista valtaosa valmistuu vuoden 2022 aikana. Skanskalla on Reimarin lisäksi toinenkin kohde, Lujatalolla kaksi, T2H:lla kaksi, Hartelalla kaksi, Hausialla kolme, Avaralla kolme ja Espoon Asunnoilla yksi.
Asuntorakentaminen on Finnoonkallion lisäksi käynnissä Djupsundbäckenin ja Luoteisrinteen kaava-alueilla metroaseman läheisyydessä.
Tänä vuonna ja ensi vuoden aikana liikkeelle lähtee useita uusia kohteita.
Asunnot sijaitsevat hyvien liikenneyhteyksien varrella, kävelymatkan päässä merenrannasta. Metro liikennöi Finnooseen vuonna 2023. Finnoossa on myös helppo liikkua pyörällä ja kävellen.
Finnoon rakentaminen jatkuu läpi 2020-luvun
Rakentaminen Finnoon metroaseman ympäristössä alkaa, kun valmisteilla oleva asemakaava on lainvoimainen. Espoon valtuuston hyväksymä Finnoon keskuksen kaava kumoutui oikeudessa toukokuussa. Kaavaa valmistellaan uudelleen kuluvan syksyn aikana ja se pyritään alustavan aikataulun mukaan saamaan hyväksymiskäsittelyyn keväällä 2022.
Tuleva asemakaava velvoittaa selvemmin pitämään huolta suojavyöhykkeestä, joka erottaa asuinrakentamisalueen Finnoon arvokkaasta lintualtaasta.
Finnoossa sijaitsee Suomenojan venesatama. Satama-alue muuttuu tulevan kaavoituksen myötä. Tavoitteena on saada Finnoonsataman osayleiskaava päättäjille vuonna 2022.
Finnoon kaavoitus on ollut käynnissä kymmenkunta vuotta. Finnoo on uusi merellinen kaupunkialue, jota kehitetään ilmastonmuutoksen torjunnan esimerkkialueena. Finnoo on yhdistelmä tiivistä kaupunkirakennetta, kevyttä ja julkista liikennettä, arvokasta virkistys- ja suojelualuetta sekä kestävään energiaan painottuvaa tuotantoaluetta.
Finnoosta tulee Länsiväylältä merenrantaan ulottuva 17 000 asukkaan kaupunginosa. Rakentaminen Finnoossa jatkuu läpi 2020-luvun. Koko alue on pääpiirteissään valmis 2030-luvulla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo Leivoprojektinjohtajakaupunkiympäristö
Puh:+358 50 340 9723kimmo.leivo@espoo.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kilpailuun lähes sata senioreiden kirjoittamaa runoa Espoosta – voittajat julki8.5.2026 10:20:34 EEST | Tiedote
Espoon kaupunki järjesti vuodenvaihteessa Katse Espooseen -runokilpailun yli 65-vuotiaille. Kilpailu keräsi lähes sata senioreiden kirjoittamaa runoa, joiden säkeissä Espoo näyttäytyy luonnon ja meren, mutta myös arjen, muistojen ja muutoksen kaupunkina. Kilpailun voittajakolmikko julkistettiin 7.5.2026 lämminhenkisessä tilaisuudessa Ison Omenan kirjastossa.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 6.5.20266.5.2026 19:38:40 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta antoi kokouksessaan lausunnon Saarnilaakson koulun ja nuorisotilan hankesuunnitelmasta. Lisäksi se hyväksyi opetussuunnitelmia ja niiden muutoksia. Lautakunta päätti esittää kaupunginhallitukselle lukuvuosimaksut toiselle asteelle opiskelemaan tuleville kolmansien maiden kansalaisille.
Espoossa ainutlaatuinen tilaisuus nuorille muusikoille ja artisteille5.5.2026 09:00:48 EEST | Tiedote
Espoon kulttuuritalojen ja -palveluiden järjestämä Next Stage – uuden musiikin näyttämö on etenemässä finaalivaiheeseen. Sellosalissa lauantaina 23.5. nähtävässä finaalissa mukana ovat Onerva Kaijala, emailo ja tunnetta.
Talouden ja toimintaympäristön kehitys aiheuttaa riskejä kaupunkikonsernille5.5.2026 08:26:48 EEST | Tiedote
Espoon kaupungin taloudellisen toimintaympäristön keskeiset riskit liittyvät kasvavien palvelu- ja investointitarpeiden hallintaan.
Espoon rakennusvalvonnan ulkoinen tarkastus suosittaa organisaation uudistamista4.5.2026 15:08:48 EEST | Tiedote
Kaupunki teetti rakennusvalvonnan toimintatapoja koskevan erityistarkastuksen, koska Espoon rakennusvalvontaan on kohdistunut runsaasti kritiikkiä. Tarkastuksen toteuttivat kaupungin ulkoisen tarkastuksen yksikkö ja ulkopuolinen asiantuntijapalvelu BDO Audiator Oy. Maaliskuussa aloitetussa tarkastuksessa kuultiin henkilöstöä, asiakkaita ja sidosryhmiä. Lisäksi toteutettiin kysely rakennusluvan saaneille asiakkaille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme