Epävakaat ajat koettelevat panimoalaa Euroopassa
10.5.2022 11:27:47 EEST | Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y. | Tiedote

Panimoiden toimintaympäristö muuttui haastavaksi koronakriisin myötä. Koronarajoituksia alettiin monessa Euroopan maassa poistaa tänä keväänä ja ravintolat ovat saaneet olla jälleen auki. Useissa Euroopan maissa oluenkulutus on silti alle koronaa edeltävän vuoden 2019 tason. Erityisesti oluen myynti ravintoloissa ei ole palannut entiselleen.
Panimoala Euroopassa ei ollut vielä toipunut koronakriisistä, kun Ukrainan sota alkoi. Teollisuuden toimintaympäristössä on nyt useita muitakin näkymiä heikentäviä tekijöitä kuten raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien saatavuusongelmat ja energiakriisi.
”Euroopan mantereelle palaava sota on ennen kaikkea inhimillinen tragedia, joka maksaa ihmishenkiä ja vahingoittaa ja syrjäyttää miljoonia ihmisiä. Olutalan solidaarisuus on jälleen kerran noussut esiin, sillä eurooppalaiset panimot auttavat humanitaarisissa toimissa ja tarjoavat tukea kaikille työntekijöille, joihin kriisi on suoraan vaikuttanut. Panimoala ei ole immuuni kehittyvälle elintarvikekriisille. Ala tekee yhteistyötä elintarviketeollisuuden ja muiden toimijoiden kanssa tukeakseen toimintaedellytysten vakautta tuotanto- ja toimituskustannusten kasvaessa. Kasvava inflaatio ja elinkustannusten nousu luo yleistä epävarmuutta kuluttajien keskuudessa”, Bergeron sanoo.
Panimoilla on merkittävä rooli Euroopan taloudessa. Ennen koronakriisiä olut tuotti noin 40 miljardia euroa verotuloja Euroopan valtioille vuosittain. Vuonna 2019 yli 2,2 miljoonan ihmisen toimeentulo Euroopassa oli riippuvainen oluen tuotannosta ja myynnistä. Yksi työpaikka panimossa luo vielä 16 työpaikkaa oluen arvoketjussa viljasta lasiin. Alan menestyminen ja koronasta elpyminen on vahvasti riippuvainen harjoitetusta elinkeino- ja alkoholipolitiikasta.
Bergeron vierailee Suomessa The Brewers of Europen pohjoisen alueen panimoliittojen kokouksessa. Pohjoiseen alueeseen kuuluvat Suomen lisäksi Ruotsi, Norja, Tanska, Irlanti ja Iso-Britannia. Panimoyhtiö Olvin toimitusjohtaja Lasse Aho toimii The Brewers of Europen puheenjohtajana.
The Brewers of Europe on yleiseurooppalainen, voittoa tavoittelematon organisaatio, joka edustaa yli 10 000 panimoa ympäri Eurooppaa. Vuonna 1958 perustettuun järjestöön kuuluu 29 kansallista liittoa Euroopassa. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto on ollut The Brewers of Europen jäsen vuodesta 1995 lähtien.
Lisätiedot:
Toimitusjohtaja Tuula Loikkanen, p. 040 922 0750, tuula.loikkanen@panimoliitto.fi
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry on olutta, siideriä ja long drink -juomia sekä virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä valmistavan kotimaisen elinkeinon edunvalvoja. Liitto edustaa yhtä maamme vanhimmista teollisuudenaloista. Liiton jäsenyritykset ovat Oy Hartwall Ab, MBH Breweries Oy, Momentin Group Oy, Olvi Oyj, Red Bull Finland Oy ja Oy Sinebrychoff Ab.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuula LoikkanenToimitusjohtajaPanimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry
Puh:0409220750Outi HeikkinenViestintäpäällikköPanimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry
Puh:0503708677Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry on olutta, siideriä ja long drink -juomia sekä virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä valmistavan kotimaisen elinkeinon edunvalvoja. Liitto edustaa yhtä maamme vanhimmista teollisuudenaloista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y.
Brysselinkone aikoo kaventaa siideritarjontaa Pohjoismaissa – Panimoliitto vaatii tilaa markkinoiden monipuolisuudelle27.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Euroopan komissio valmistelee parhaillaan siiderille EU-tason yhtenäismääritelmiä. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto varoittaa, että suunnitellut tiukat mehupitoisuusrajat vääristäisivät kilpailua.
Alkoholittoman oluen suosio on edelleen nousussa – Panimo ja virvoitusjuomateollisuuden vuosi 202516.1.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Vuosi 2025 oli panimoalan tuotteiden kysynnän osalta kasvun pysäyttänyt vuosi. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten tuotteita myytiin yhteensä 846,1 miljoonaa litraa, mikä on lähes sama määrä kuin edellisvuonna (+0,045 %). Sen sijaan lainsäätäjä on pitänyt huolen siitä, että ala on vuonna 2026 turbulentimpi. Verot nousevat, alkoholilainsäädäntöä ollaan muuttamassa ja matkustajatuonti sekä verkkotilaukset ulkomailta kasvavat. Vuoden 2025 aikana juomakategorioiden väillä tapahtui muutoksia. Suurin voittaja oli alkoholiton olut, jonka myynti kasvoi peräti 10 prosenttia. (v.2025 9,3 milj.l) Suurin häviäjä oli alkoholillinen olut, jonka myynti laski 322,8 miljoonasta litrasta 313,4 miljoonaan litraan. Virvoitusjuomien ja vesien kysyntä jatkoi maltillista kasvuaan. Kehitys heijastelee laajempaa eurooppalaista trendiä, jossa kuluttajat suosivat yhä useammin alkoholittomia vaihtoehtoja. – Suomalaisen juomateollisuuden ja sen työpaikkojen näkökulmasta kulutustottumusten muut
Kantelu EU-komissiolle: Suomen alkoholilain valmistustaparajoite on kilpailuoikeudellinen markkinahäiriö14.1.2026 08:16:00 EET | Tiedote
Suomen alkoholilainsäädännössä kummitteleva valmistustaparajoite on vailla kansanterveydellisiä perusteita ja kilpailuoikeudellisesti kestämätön. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuus on tehnyt asiasta kantelun Euroopan komissiolle, joka on pyytänyt valituksen käsittelyä varten lisäselvityksiä.
Suomen alkoholipolitiikka horjuu väärän tiedon varassa7.11.2025 09:48:00 EET | Uutinen
Uudet valtiovarainministeriöltä saadut luvut paljastavat, että matkustajatuonnin ja ulkomailta tehtyjen alkoholiverkko-ostojen määrä on moninkertainen aiempiin arvioihin nähden.
Suomalaisen juomateollisuuden tulevaisuus ratkaistaan nyt20.10.2025 09:22:00 EEST | Tiedote
Nyt käynnissä olevat lakimuutokset muuttavat merkittävästi suomalaisen juomateollisuuden toimintaympäristöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

