Hämeen kauppakamari

Epävarmuus leimaa yritysten näkymiä Hämeessä

27.7.2020 11:14:59 EEST | Hämeen kauppakamari | Tiedote

Jaa
Hämeen teollisuuden, rakentamisen ja palvelualojen yritysten suhdanneodotukset ovat heinäkuussa laskeneet edelleen, selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Vaikka alueemme yritysten tulevaisuuden arviot ovat hieman myönteisempiä muuhun Suomeen verrattuna, on muistettava kevään jyrkkä pudotus suhdanteissa. Selkeästi teollisuuden ja rakentamisen näkymät ovat synkentyneet”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen.
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen (Kuva: Tarmo Valmela/Photodance Valmela)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen (Kuva: Tarmo Valmela/Photodance Valmela)

Heinäkuussa Hämeessä vastanneista yrityksistä 56 prosenttia arvioi suhdanteiden pysyvän ennallaan ja 18 prosenttia ennakoi kohentumista lähitulevaisuudessa.

Tuotanto- ja myyntimäärät pienenivät edelleen toisella vuosineljänneksellä, mutta notkahdus jäi pahimpia pelkoja lievemmäksi. Lähikuukausien aikana neljännes yrityksistä arvioi tuotannon kuitenkin edelleen vähenevän. ”Vastanneista 25 prosenttia arvioi tuotannon määrän pienenevän seuraavan kolmen kuukauden aikana”, Eerikäinen kertoo.

”Emme voi tietää, miten maailman talouden epävarmuus ja koronapandemian jatkuminen vaikuttavat erityisesti vientiyrityksiin tulevaisuudessa”, korostaa Eerikäinen.

Riittämätön kysyntä edelleen suurin este kasvulle 

Hämeessä henkilökunnan määrä supistui huhti-kesäkuussa ja työvoimaa vähennettäneen syksyn lähestyessä.  

”Vastanneista 21 prosenttia arvioi henkilökunnan määrän olevan seuraavan kolmen kuukauden aikana pienempi kuin heinäkuussa”, Eerikäinen sanoo.

Heinäkuussa yritysten tuotannon kasvun suurimmaksi esteeksi nousi edelleen riittämätön kysyntä. ”Vastanneista yrityksistä 58 prosenttia kertoo tuotannon kasvun esteeksi vaimean kysynnän. Arvio kysynnän heikentymisestä on 10 prosenttia suurempi kuin huhtikuussa”, toteaa Eerikäinen.

EK:n Suhdannebarometri julkaistaan neljä kertaa vuodessa. Se on osa EU:n harmonisoitua suhdannekyselyjärjestelmää. Tuloksissa on laskettu yhteen teollisuus, rakentaminen ja palvelut. Aluekatsauksen tuloksia ei ole koko maan Suhdannebarometrituloksista poiketen painotettu, eli kaikki yritykset saavat yhtä suuren painoarvon. Kysely tehtiin heinäkuussa Hämeen kauppakamarin ja EK:n jäsenyrityksille. Vastaajayrityksiä oli 101, jotka työllistävät yli 18 500 henkilöä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Jussi Eerikäinen

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja

Puh:040 739 9303

Kuvat

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen (Kuva: Tarmo Valmela/Photodance Valmela)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen (Kuva: Tarmo Valmela/Photodance Valmela)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Hämeen kauppakamari
Aleksanterinkatu 16
15140 Lahti

040 563 5013https://www.hamechamber.fi/

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Keski-Suomesta Kuhmoinen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

Hämeen yrityksissä näkyy nyt useita kasvun merkkejä27.10.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Hämeen yritysten lähitulevaisuuden suhdannenäkymät ovat hienoisesti vahvistuneet ja varovaisen myönteiset, selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä lokakuussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Positiivista on, että parempi suunta näkyy nyt odotusten lisäksi myös yritysten toiminnassa. Tuotanto ja myynti ovat kasvaneet ja henkilöstöäkin on hieman lisätty. Tästä on hyvä jatkaa, vaikka kysynnän vahvistumista tarvitaan edelleen”, sanoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari: Äänestä suosikkisi Hämeen Vuoden Kasvuteoksi 202622.10.2026 10:11:20 EEST | Tiedote

Hämeen Vuoden Kasvuteko 2026 -palkinnon yleisöäänestys on käynnistynyt. Hämeen kauppakamari kutsuu yleisön valitsemaan vuoden merkittävimmän alueellisen kasvuteon yhdeksän ehdokkaan joukosta. Äänestys jatkuu 12. marraskuuta saakka. ”Vuoden aikana valiokuntien jäsenten valitsemat kasvutekoehdokkaat kertovat Hämeen yritysten ja yhteisöjen kasvusta, uudistumisesta ja menestyksestä. Ehdokkaissa näkyvät muun muassa kansainväliset kaupat, mittavat investoinnit, yritysosto, työhyvinvointi, koulutus sekä yritysmyönteisen toimintaympäristön kehittäminen”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen yritysten luottamus tulevaan vahvistuu, tilauskannat kääntyneet nousuun1.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Hämeen yritysten talousnäkymät ovat syksyllä aiempaa valoisammat, selviää Hämeen kauppakamarin tuoreesta talouskyselystä. ”Liikevaihto, tilauskannat ja kannattavuus ovat vahvistuneet keväästä, ja yritysten tunnelma on selvästi normalisoitunut. Samalla osaavan työvoiman saatavuus on noussut jälleen yhä useamman yrityksen huolenaiheeksi”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Yritysten rekrytointitarpeet kasvavat Hämeessä – suurin pula ammattiosaajista24.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote

Hämäläisyritysten rekrytointitarpeet kasvavat seuraavien 2–3 vuoden aikana, selviää Hämeen kauppakamarin Osaajakyselystä. ”Vaikka aiempaa useampi hämäläisyritys arvioi osaavan työvoiman saatavuuden tällä hetkellä hyväksi, kohdistuvat yritysten suurimmat osaajahaasteet ammatillisen koulutuksen saaneisiin työntekijöihin”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten kasvun edellytyksiä10.9.2026 13:46:59 EEST | Tiedote

Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin elokuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin HHJ-kurssin käyneistä 32 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hallitusten osaaminen on yritysten kasvun ja uudistumisen kannalta ratkaisevaa. HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat päätöksentekoa, strategista ajattelua ja kykyä rakentaa kestävää kasvua yrityksissä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye