Espoon kaupunki - Esbo stad

Epoossa vanhenevat Moderna-annokset ohjataan 2. annoksiin, immuunipuutteisille sekä sote-henkilökunnan käyttöön

17.9.2021 13:18:34 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Uutinen

Jaa
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin alueella on vanhenemassa suuri erä Modernan koronarokotteita. Uudenmaan alueellisessa koordinaatioryhmässä HUS päätti yhdessä kuntien kanssa käynnistää ennen rokotusasetuksen voimaan tuloa kolmansien koronavirusrokoteannosten antamisen välittömästi, jotta vanhenemassa oleva rokote-erä saadaan hyödynnettyä.

Epoossa vanhenevaa rokote-erää ohjataan pääasiassa Metro areenalla toimivaan rokotuspisteeseen, jonne voi tulla ilman ajanvarausta hakemaan 2. annoksen Moderna-rokotteeseen maanantaista keskiviikkoon 20.-22.9. klo 9.30-14.30. Keskiviikkona piste on auki myös klo 16-19. Rokotteen ensimmäisestä annoksesta pitää olla kulunut vähintään kuusi viikkoa.

Metro areenalla ilman ajanvarausta kolmannen rokoteannoksen voivat saada henkilöt, joilla on voimakas immuunipuute ja rokotteen toisesta annoksesta on kulunut vähintään 2 kuukautta. Rokotuspiste on auki tälle ryhmälle maanantaista keskiviikkoon 20.-22.9. klo 9.30-14.30. Varauduthan, että voit joutua jonottamaan rokotuspisteelle. Immuunipuutetila tarkistetaan rokotuspisteellä. Mikäli mahdollista, ota mukaasi todistus tilanteestasi.

Voimakkaasti immuunipuutteiseksi katsotaan seuraavat ryhmät:

  • Elinsiirto
  • Kantasolusiirto
  • Vaikea tai keskivaikea synnynnäinen immuunipuutos
  • Immunosuppressiivinen syöpähoito
  • Autoimmuunisairauksien hoito immunosuppressiivisilla biologisilla lääkkeillä tai JAK-estäjillä
  • Dialyysi ja vaikea krooninen munuaisten vajaatoiminta
  • Pitkälle edennyt tai hoitamaton HIV
  • Lääkärin arvioima muu vaikea-asteinen immunosuppressiivinen tila

Keskiviikon 22.9. jälkeen vakavasti immuunipuutteiset voivat saada kolmannen rokotusannoksen Ison Omenan rokotuspisteeltä ilman ajanvarausta arkisin klo 9.30–11.30 ja 12.15–15.00.

Rokotteita annetaan myös koronaviruspotilaita hoitavalle sote-henkilöstölle, jotka saivat rokotteen ensimmäiset annokset kolmen viikon väliajalla vuoden alussa. Heillä toisesta rokotuksesta pitää olla kulunut 6 kuukautta. Tähän ryhmään kuuluvat ammattilaiset saavat tiedon asiasta esimiehensä kautta.

Nyt annettavat kolmannet annokset ovat 22.9. vanhaksi menevää Modernan Spikevax-rokotetta. Muiden osalta kolmannesta annoksesta tiedotetaan, kun rokotusasetus on muuttunut ja tiedämme lisää.

HUSin uutinen aiheesta: HUSin alueella aloitetaan kolmas koronavirusrokotekierros hävikin estämiseksi.

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon kaupunki - Esbo stad
PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD

+358 9 816 21http://www.espoo.fi

Verkostomainen viiden kaupunkikeskuksen Espoo on vastuullinen ja inhimillinen edelläkävijäkaupunki, jossa kaikkien on hyvä asua, oppia, tehdä työtä ja yrittää ja jossa espoolainen voi aidosti vaikuttaa.

Twitter: @Espoonhyte   
Facebook: Espoon hyte - Hyvinvointia Espoossa

Espoon kaupunki Twitterissä 
Espoon kaupunki Facebookissa

 

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad

Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 11.3.202611.3.2026 19:35:54 EET | Tiedote

Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti, että Pohjois-Tapiolan koulussa järjestetään ilmaisutaitopainotettua opetusta 7. luokalla lukuvuonna 2026–2027. Kasvun ja oppimisen lautakunta on päättänyt, että jos tiettyyn painotettuun opetukseen valittavissa olevien määrä on 14-17 oppilasta, tuodaan ryhmän perustaminen lautakunnalle erikseen päätettäväksi. Pohjois-Tapiolan koulun ilmaisutaitopainotettuun opetukseen on valittavissa 15 hakijaa, joten lautakunnan tulee päättää opetuksen järjestämisestä. Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti perustaa Keran koulun johtokunnan 1.8.2026 alkaen, ajalle 1.8.2026 - 30.9.2027. Aiemmin Kasvun ja oppimisen lautakunta on päättänyt Keran yläkoulun perustamisesta syyslukukauden 2026 alusta alkaen. Lautakunta sai selostuksen kasvot peittävän vaatetuksen yleisyydestä ja siihen liittyvistä ohjeistuksista Espoossa.

Kestävän kehityksen kokeilut 2025 paketoituna – mukana energiansäästöä, rakentamisen kiertotaloutta, pyöräilyinfraa ja paljon muuta!9.3.2026 09:05:54 EET | Tiedote

Kaupungin kestävän kehityksen työtä koordinoivassa Kestävän kehityksen osaamiskeskuksessa toteutetaan paljon ulkoisesti rahoitettuja projekteja. Projektirahoitus on omiaan mahdollistamaan erilaisia kokeiluja, joilla kaupungin uusia ratkaisuja voidaan kokeilla rajatusti ja matalammalla kynnyksellä. Kokosimme vuoden 2025 kokeilut yhteen juttuun. Kokeilimme muun muassa uudenlaisia kaupunkikalusteita, liikkuvia pyöränhuoltokoulutuksia, erilaisia osallistamisen keinoja, rakennusosien uudelleenkäyttöä sekä sähköisiä kuorma-autoja. Lue lisää Espoo.fistä. Minkä kokeilun itse soisit jatkuvan osana perustyötä?

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye