Kempower Oyj

Eriikka Söderström ja Vesa Laisi Kempowerin hallitukseen – vahvaa osaamista yhtiön kasvuun ja sähköisen latausverkoston skaalaamiseen

Jaa
Kempower Oy:n ylimääräinen yhtiökokous on valinnut Eriikka Söderströmin ja Vesa Laisin uusiksi hallituksen jäseniksi. ”Eriikka ja Vesa tuovat erittäin arvokasta osaamista Kempowerin hallitustyöskentelyyn ja strategian kehittämiseen yhtiön kasvaessa kovaa vauhtia”, Kempower Oy:n hallituksen puheenjohtaja Antti Kemppi toteaa.

Kempower Oy:n ylimääräinen yhtiökokous on 1.9.2021 valinnut Eriikka Söderströmin ja Vesa Laisin uusiksi hallituksen jäseniksi. Eriikka Söderström tuo mukanaan monipuolista kokemusta kansainvälisen liiketoiminnan ja taloushallinnon johtamisesta. Vesa Laisilla on vahva tausta teollisuuden sähköistämisen kansainvälisistä johtotehtävistä ja liiketoiminnan skaalaamisesta.

”Eriikka ja Vesa tuovat erittäin arvokasta osaamista Kempowerin hallitustyöskentelyyn ja strategian kehittämiseen yhtiön kasvaessa kovaa vauhtia”, Kempower Oy:n hallituksen puheenjohtaja Antti Kemppi toteaa.

”Kempowerin tavoitteena on viedä eteenpäin sähköisen liikenteen kehittymistä ja samalla tehdä maailmasta puhtaampaa ja kestävämpää. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme kanssa luotettavaa sähköautojen latausverkostoa Suomessa ja maailmalla. Latausinfrastruktuuri on yksi tärkeimmistä edellytyksistä sille, että sähköautot yleistyvät”, Kemppi sanoo.

Eriikka Söderström on työskennellyt F-Securen talousjohtajana, Kone Oyj:n talousjohtajana ja Corporate Controllerina, sekä Vacon Oyj:n ja Oy Nautor Ab:n talousjohtajana. Hänellä on kokemusta talousjohdon tehtävistä Nokia-yhtymän verkkoliiketoiminnassa, sekä Nokia Siemens Networksillä. Söderström on Valmetin ja Bekaertin hallitusten jäsen.

Vesa Laisilla on laaja kokemus johtotehtävistä globaaleissa teollisuusyrityksissä. Laisi on työskennellyt Danfoss Drives -liiketoimintaryhmän johtajana vuodesta 2014. Hän toimi maailmanlaajuisen taajuusmuuttajavalmistajan Vacon Oyj:n toimitusjohtajana 13 vuoden ajan. Laisilla on kokemusta johtotehtävistä myös muun muassa ABB:ltä ja Vaisalalta.

Kempowerin hallituksen jäseninä jatkavat Tero Era, Juha-Pekka Helminen, Teresa Kemppi-Vasama, Antti Kemppi ja Kimmo Kemppi.

Kempower, mediasuhteet:
Paula Savonen, markkinointi- ja viestintäpäällikkö, Kempower Oy, +358 400 343 851, paula.savonen@kempower.com

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kempowerin tuotantoa Lahden tehtaalla 2021.
Kempowerin tuotantoa Lahden tehtaalla 2021.
Lataa
Kempower, Lahti, 2021
Kempower, Lahti, 2021
Lataa
Eriikka Söderström tuo Kempowerin hallitukseen  monipuolista kokemusta kansainvälisen liiketoiminnan ja taloushallinnon johtamisesta.
Eriikka Söderström tuo Kempowerin hallitukseen monipuolista kokemusta kansainvälisen liiketoiminnan ja taloushallinnon johtamisesta.
Lataa
Vesa Laisi Kempowerin hallitukseen: Laisilla on vahva tausta teollisuuden sähköistämisen kansainvälisistä johtotehtävistä ja liiketoiminnan skaalaamisesta.
Vesa Laisi Kempowerin hallitukseen: Laisilla on vahva tausta teollisuuden sähköistämisen kansainvälisistä johtotehtävistä ja liiketoiminnan skaalaamisesta.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Kempower Oyj
Ala-Okeroistentie 29
FI-15700 Lahti

http://www.kempower.com

Suomalaiset Kempower DC-pikalatausratkaisut on kehitetty ja valmistettu käyttäjäystävällisiksi. Latausratkaisuissamme on kehittyneet pilvipalvelut, joiden avulla pikalatausinfrastruktuurin rakentaminen, ylläpito ja tehokas ammattikäyttö on helppoa. Kempowerin latureilla voi ladata erilaisia sähköajoneuvoja aina sähkömoottoripyöristä raskaaseen kalustoon ja vesiliikenteen sähköaluksiin. Laajasta valikoimastamme löydät vaihtoehtoja yksittäisestä liikuteltavasta laturista suuriin latausjärjestelmiin. Kempowerin tuotteet on suunniteltu ja valmistettu Suomessa. www.kempower.com

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kempower Oyj

Kempower and Kalmar partner to electrify material handling and logistics focusing on port segment globally9.12.2025 10:00:00 EET | Press release

Kempower has been selected as one of Kalmar’s strategic partners for developing a comprehensive new range of DC fast charging solutions for material handling and logistics, focusing on port segment. Kalmar, a globally leading provider of sustainable material handling equipment and services, is leveraging Kempower’s industry-leading experience in DC fast charging to co-develop and build an offering that guarantees the best possible user experience for customers worldwide.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye