Erinomainen tulos: 23 prosenttia valtuutetuista yrittäjiä
16.6.2021 14:39:18 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Sunnuntaina päättyneissä kuntavaaleissa valtuustoihin valittiin yhteensä 2033 yrittäjää. Se on 23 prosenttia kaikista valtuutetuista. Osuus oli sama neljä vuotta sitten pidetyissä edellisissä kuntavaaleissa, eli yrittäjät säilyttivät asemansa.
- Yrittäjien osuus on merkittävä, Mikael Pentikäinen arvioi.
- Kuntavaalit olivat paitsi paikallis- myös talous- ja verovaalit. Kun yritykset voivat hyvin, talous on helpompi pitää hyvässä kunnossa ja myös verot kohtuullisina. Tässä asetelmassa yrittäjillä on paljon annettavaa kuntien hallinnossa, Pentikäinen huomauttaa.
Eniten yrittäjävaltuutettuja on keskustalla
Eniten yrittäjävaltuutettuja eri puolilla Suomea on keskustalla (727), toiseksi eniten kokoomuksella (522) ja kolmanneksi perussuomalaisilla (355).
- SDP:lläkin on yli sata yrittäjää valtuustoissa, mikä on merkittävä määrä, Pentikäinen huomauttaa.
Liike Nyt ylivoimaisesti yrittäjävoittoisin
Kun katsoo yrittäjien osuutta puolueiden valtuutetuista, yksi puolue nousee kirkkaasti yli muiden: Liike Nytin valtuutetusta yli puolet (51 %) on yrittäjiä.
Toiseksi suurin yrittäjäosuus on kokoomuksen valtuustoryhmissä (34 %) ja kolmanneksi keskustalla (30 %). Myös perussuomalaisten valtuutetuista yli neljäsosa on yrittäjiä (26 %).
Uudet kaupunkien ja kuntien valtuustot aloittavat työnsä elokuussa.
Yrittäjävaltuutettujen määrät puolueittain
Keskusta 727
Kokoomus 522
Perussuomalaiset 355
SDP 105
RKP 83
KD 49
Vihreät 47
Vasemmistoliitto 29
Liike Nyt 25
Muut yhteensä 91
Yrittäjävaltuutettuja yhteensä 2033
Yrittäjien osuus puolueen valtuutetuista (pyöristettynä lähimpään tasalukuun)
Liike Nyt 51 %
Kokoomus 34 %
Keskusta 30 %
Perussuomalaiset 26 %
RKP 18 %
KD 16 %
Vihreät 11 %
SDP 7 %
Vasemmistoliitto 6 %
Muut yhteensä 31 %
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari Kokkokenttäjohtaja
Puh:040 521 2124mari.kokko@yrittajat.fiMikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Kesälomia kannattaa siirtää3.7.2026 08:26:10 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät tukee vahvasti opetusministerin ehdotusta koulujen kesälomien siirtämisestä. Yrittäjät olisi myös valmiita siirtämään lomia niin, että elokuu olisi kokonaisuudessaan kesäkuukausi. Tänään päättyy lausuntoaika opetusministerin muistiosta, jossa kesäloman alkua esitetään siirrettäväksi kahdella viikolla myöhemmäksi kesäkuulle ja syyslukukauden alkua elokuun puolivälin jälkeiseen aikaan. Yrittäjät pitää tätä kasvu- ja työllisyystoimena, joka helpottaa myös perheiden arkea.
Työelämägallup: Lainsäädäntö rauhoitti työmarkkinoita – lakkoja ei koeta enää yhtä liiallisiksi2.7.2026 11:21:52 EEST | Tiedote
Työelämässä olevista noin kolmannes (31 %) on sitä mieltä, että Suomessa on liikaa lakkoja. Eri mieltä on 56 prosenttia ja 13 prosenttia ei osaa arvioida asiaa. Lakkojen määrää liiallisena pitävien osuus on laskenut viime kesästä, 38 prosentista 31 prosenttiin.
Blogi: Yrittäjät ei ehdota työterveyshuollon lopettamista – nykyinen malli ei toimi ja kuormittaa pienyrityksiä1.7.2026 08:04:04 EEST | Tiedote
Työnantajalla on vastuu työntekijöiden terveydestä ja turvallisuudesta työssä ja näin tulee ollakin. Tällä hetkellä työnantajalla ei ole vapautta sen osalta, miten hän edellä mainitusta velvoitteestaan huolehtii. Kaikkien työnantajien pakottaminen toimimaan yhdellä ja samalla tavalla ei ole enää perusteltua, kirjoittaa Suomen Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellsten blogissaan.
Yrittäjät: YEL-uudistuksen tavoitteet uhkaavat jäädä toteutumatta23.6.2026 13:25:36 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö lähetti tänään tiistaina lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksesta, jolla toteutettaisiin yrittäjän eläkelain (YEL) uudistus. Tavoitteena on yrittäjyyden edellytysten vahvistaminen mm. kohtuullistamalla eläkemaksuja ja talouskasvun tukeminen.
Yrittäjät: Paikallista sopimista laajennettava, työterveyden lakisääteisyydestä luovuttava ja perhevapaiden rahoitus uudistettava23.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii työelämän lainsäädäntöön remonttia, joka huomioi yritysten erilaiset tarpeet ja vahvistaa paikallista sopimista. ”Suomi tarvitsee lisää työtä ja työpaikkakohtaisia ratkaisuja, jotta yritykset voivat kasvaa ja palkata myös epävarmoina aikoina. Nykyinen sääntely ei tunnista riittävästi pk-yritysten toimintaympäristöjen eroja”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme