Erityisasiantuntija saa oleskeluluvan nyt keskimäärin kahdessa viikossa
28.12.2020 09:40:08 EET | Maahanmuuttovirasto | Tiedote
Viime vuonna erityisasiantuntija sai ensimmäisen oleskeluluvan keskimäärin 45 vuorokaudessa, puolet päätöksistä tehtiin 46 päivässä (mediaani).
Eritysasiantuntijalla tarkoitetaan työntekijää, joka tulee Suomeen työskentelemään erityisosaamista vaativissa asiantuntijatehtävissä. Erityisasiantuntijoita ovat esimerkiksi IT-alan erityisosaajat ja korkeakoulututkinnon suorittaneet työntekijät, jotka tulevat erityistä ammattitaitoa vaativaan tehtävään.
Erityisasiantuntijalta vaaditaan korkeakoulututkinnon lisäksi keskimääräistä parempaa palkkaa, vähintään 3 000 euroa kuukaudessa. Työntekijän oleskeluluvasta poiketen erityisasiantuntijan oleskelulupaan ei kuulu saatavuusharkintaa.
Erityisasiantuntija voi aloittaa työnteon Suomessa jo hakuvaiheessa, jos hän on tullut Suomeen viisumilla tai viisumivapaasti ja jättänyt erityisasiantuntijan oleskelulupahakemuksen Suomessa. Näissä tapauksissa työnteko-oikeus ilman oleskelulupaa päättyy viimeistään kolmen kuukauden jälkeen tai jo aikaisemmin, jos viisumin voimassaoloaika päättyy.
Korona on vaikuttanut hakemusmääriin
Koronan aikana erityisasiantuntijan oleskelulupahakemusten määrä on laskenut huomattavasti. Tammi-marraskuussa 2020 eritysasiantuntijat jättivät 781 ensimmäistä oleskelulupahakemusta ja heille myönnettiin 826 oleskelulupaa. Päätöksiä on tehty yhteensä 842 (16 kielteistä). Päätöksiä on tehty tänä vuonna myös viime vuonna tehtyihin hakemuksiin.
Tammi-marraskuussa 2019 erityisasiantuntijat jättivät 1 677 ensimmäistä hakemusta ja heille myönnettiin 1 791 oleskelulupaa. Päätöksiä tehtiin yhteensä 1 801.
Voit tarkastella Maahanmuuttoviraston tilastoja tilastopalvelussamme tilastot.migri.fi.
Yhteistyötä ja automaatiota
Maahanmuuttoviraston tavoitteena on entistä sujuvampi erityisasiantuntijoiden ja muiden työperusteisten oleskelulupien käsittely. Kun toimintaa kehitetään, virasto käy aktiivista keskustelua tarpeista sidosryhmien ja asiakkaiden kanssa.
Automaation käyttöönotto on tärkeä osa kehitystyötä. Tällä hetkellä automaatiota hyödynnetään erityisesti erityisasiantuntijoiden jatkolupien käsittelyssä.
- Automaatio on tarkoitus ottaa laajemminkin käyttöön erityisasiantuntijoiden luvissa. Työ etenee jatkuvasti, mutta näin isossa projektissa on toki myös haasteensa, sillä automaation ehdot on määriteltävä tarkoin, kertoo vastuualueen johtaja Anna Hyppönen.
Maahanmuuttovirasto käyttää päätöksenteossaan osa-automaatiota, koska lainsäädäntö ei tällä hetkellä mahdollista täysin automaattista päätöksentekoa. Osa-automaatio tarkistaa luvan edellytysten täyttymistä ja muodostaa päätösehdotuksen automaattisesti käsittelijän tarkastettavaksi ja vahvistettavaksi.
Lue ylijohtaja Jari Kähkösen blogi: Eritysosaajien maahanmuuton haasteita ratkotaan kiireisesti
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vastuualueen johtaja Anna Hyppönen, s-posti: etunimi.sukunimi@migri.fi, p. 050 456 1301
Linkit
Tietoja julkaisijasta
MaahanmuuttovirastoPL 10
00086 Maahanmuuttovirasto
Puh. 0295 430 431 (vaihde/switchboard))http://www.migri.fi
Maahanmuuttovirasto on maahanmuutto-, turvapaikka-, pakolaisuus- ja kansalaisuusasioissa päätöksenteko-organisaatio ja ylläpitää vastaanottojärjestelmää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maahanmuuttovirasto
Osittainen keskeytys iranilaisten hakijoiden turvapaikkapäätöksentekoon päättyy1.7.2026 10:00:16 EEST | Tiedote
Maahanmuuttovirasto keskeytti turvapaikkahakemusten päätöksenteon osittain helmikuussa 2026 Iranin turvallisuustilanteen muutosten vuoksi. Tämän jälkeen Maahanmuuttovirasto on seurannut maan tilannetta ja kerännyt siitä tietoa. Kerätyn maatiedon perusteella virasto voi jatkaa kaikkien iranilaisten turvapaikkahakemusten käsittelyä.
Maahanmuuton tulevaisuusarviot: työperusteisiin oleskelulupiin odotetaan kasvua, opiskelijoiden määrä laskussa29.6.2026 11:00:22 EEST | Tiedote
Maahanmuuttoviraston ennakointiverkosto on päivittänyt arvionsa vuoden 2026 ja 2027 hakemusmääristä. Arviot kattavat kaikkien työntekijöiden, opiskelijoiden ja turvapaikanhakijoiden ensimmäiset hakemukset sekä tilapäisen suojelun määrät.
EU uudistaa turvapaikkajärjestelmää – muutoksia myös vastaanottopalveluihin ja maastapoistamiseen 12.6.202612.6.2026 10:00:25 EEST | Tiedote
EU:n uuden muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen soveltaminen alkaa Suomessa 12.6.2026. Muutoksia on tullut myös ulkomaalaislakiin ja vastaanottolakiin.
Uusi Maahanmuutosta-digilehti tarjoaa ajankohtaista tietoa ja kiinnostavia näkökulmia maahanmuuttoon9.6.2026 11:00:19 EEST | Tiedote
Maahanmuuttovirasto on julkaissut uuden Maahanmuutosta-lehden, joka tarjoaa ajankohtaiset tiedot ja trendit maahanmuutosta tiiviisti ja kiinnostavasti paketoituna. Virasto julkaisi ensimmäisen Maahanmuutosta-lehden tänään 9.6.
Euroopan muuttoliikeverkoston vuosiraportti 2025: maahanmuutto Suomeen laski, kansalaisuuden saaneita ennätysmäärä29.5.2026 09:30:20 EEST | Tiedote
Suomen heikko taloustilanne ja ulkomaalaislainsäädännön kiristyminen näkyivät Suomeen suuntautuvan maahanmuuton laskuna vuonna 2025. Työntekijöiden, opiskelijoiden ja kansainvälisen suojelun hakemusmäärät vähenivät, kun taas perheenjäsenten hakemukset pysyivät vuoden 2024 tasolla. Alkuvuonna 2026 työperäinen maahanmuutto on kuitenkin kääntynyt taas nousuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme