Erityislasten vanhemmat toivovat ymmärrystä ja tukea
9.11.2021 07:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

– Tärkeää olisi kiinnittää huomiota vanhemman mahdollisuuteen palautua ja levätä, koska tiedetään, että vanhempien jaksamisella on suuri merkitys myös lasten hyvinvointiin, dosentti Matilda Sorkkila pohtii. Sorkkila vastaa professori Kaisa Aunolan ohella Vanhemmuuden voimavara- ja kuormitustekijät (VoiKu) -hankkeesta.
Tutkimuksessa tarkasteltiin miten erityislasten vanhemmat eroavat vanhemmuuden uupumuksen osalta muista vanhemmista ja millaista tukea erityislasten vanhemmat kokevat tarvitsevansa.
– Erityislapsen vanhemmuus koetaan usein poikkeuksellisena, ja siihen liittyy kokemus tarkkailun alla olemisesta sekä paljon yksinäistä vastuunkantoa. Vanhemmat kertoivat tarvitsevansa tukea omaan jaksamiseensa ja arjen sujuvuuteen, sekä yleisesti vähemmän byrokratiaa tai syyllistystä ja enemmän ymmärrystä, tutkimuksen toteutuksessa mukana olleet psykologian maisteriopiskelija Paula Fågel ja lehtori Sonja Kukkonen kuvailevat.
Erityislapsi saattaa jäädä koulussa ilman tukea
Monet erityislasten vanhemmat kokivat, että heidän tilannettaan vähätellään, eikä täysin ymmärretä koulumaailmassa, terveydenhuollossa tai työelämässä. Jotkut vanhemmista kokivat myös heidän lapsensa jääneen koulussa vaille tarvitsemaansa tukea, kuten oppimisvaikeuksien kartoitusta tai koulupsykologia, tai tukipalveluihin olleen liian pitkä jonotusaika. Lisäksi kouluista ja varhaiskasvatuksesta tulevan viestinnän toivottiin olevan useammin positiivista. Kouluilta ja varhaiskasvatuksesta kaivattiin myös enemmän joustavuutta ja kiireettömyyttä.
– Erityislasten vanhemmuudesta olisi tärkeää puhua avoimemmin ja tarjota esimerkiksi koulutuksia perheiden kanssa työskenteleville ammattilaisille, jotta kohtaamisia ja toimenpiteitä saataisiin toimivimmiksi, Sorkkila pohtii.
Tutkimukseen osallistui 1725 vanhempaa, joista 407:llä oli erityistarpeisia lapsia. Aineiston analysoinnissa yhdisteltiin määrällisiä ja laadullisia tutkimusmenetelmiä. Tutkimus on hyväksytty julkaistavaksi NMI Bulletin-lehdessä.
Lähde:
Sorkkila, M., Fågel, P., Kukkonen, S., & Aunola, K. (2021). Erityislasten vanhempien kokema uupumus ja tuen tarve. NMI Bulletin. Painossa.
Yhteystiedot:
Matilda Sorkkila, dosentti, Jyväskylän yliopisto, psykologian laitos
matilda.sorkkila@jyu.fi, puh. +358 40 805 4709
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kirke Hassinen
Viestinnän asiantuntija
kirke.m.hassinen@jyu.fi, puh. 050 462 6920
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Keski-Suomessa kehitetty tekoälymalli mahdollistaa nykyistä tehokkaamman suolistosyöpänäytteiden analysoinnin20.5.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnan tutkijat onnistuivat tekoälyn avulla nopeuttamaan suolistosyöpänäytteiden analysointia ja ennustamaan solujen DNA:n virheenkorjausmekanismin toimintaa. Tutkijoiden kehittämän tekoälymallin analyysi voi lyhentää diagnoosiaikoja, tuoda kustannussäästöjä ja parantaa analyysin tarkkuutta. Tutkimus tehtiin yhteistyössä Keski-Suomen hyvinvointialueen kanssa ja se on Euroopan unionin osarahoittama.
Marjatta ja Eino Kollin säätiö vauhdittaa harvinaisten maametallien kestävää tutkimusta Jyväskylässä19.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Marjatta ja Eino Kollin säätiö ja Jyväskylän yliopiston kemian laitos käynnistävät merkittävän, nelivuotisen tutkimusyhteistyön harvinaisten maametallien parissa. Säätiön rahoittamassa, arvoltaan 400.000 euron Edistykselliset teknologiat harvinaisten maametallien tuotannossa -hankkeessa kehitetään uusia, ympäristöystävällisiä tapoja harvinaisten maametallien talteenottoon ja niiden erottamiseen toisistaan.
Liikuntaharjoittelun vaikutukset vaihtelevat ikääntyneillä yksilöllisesti19.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tuore väitöstutkimus vahvistaa, että liikuntasuosituksien mukaisella harjoittelulla voi ehkäistä lihasvoiman ja –massan katoa vielä yli 70-vuotiaana. Harjoittelun vaikutukset ovat yksilöllisiä, mutta parhaat tulokset saadaan kuntosaliharjoittelulla. Myös henkilöt, joilla on monia sairauksia voivat saada harjoittelulla hyviä tuloksia.
Luonnonilmiöt vaikuttavat poliittiseen päätöksentekoon19.5.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
FM Atte Arffmanin ympäristöhistorian väitöskirja osoittaa, että luonnonilmiöt vaikuttavat merkittävästi poliittiseen päätöksentekoon. Luonnonilmiöt eivät ole vain politiikan kohteita, vaan ne voivat kiihdyttää, jarruttaa tai ylläpitää päätöksentekoprosesseja ja paljastaa aiempien ratkaisujen toimimattomuuden.
Jyväskylän yliopiston promootion juhlallisuudet näkyvät katukuvassa lauantaina18.5.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kahdennessatoista tiedekuntien yhteisessä promootiossa vihitään 80 maisteria ja 117 tohtoria. Lauantaina 23.5.2026 Jyväskylän yliopiston päärakennuksessa toimitettavaan promootioaktiin osallistuu noin 500 henkilöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
