Keskuskauppakamari

Esko Aholle Elinkeinoelämän ansioristi

Jaa
Keskuskauppakamarin ansiomerkkilautakunta on myöntänyt ansioristejä ansioituneille elinkeinoelämän vaikuttajille. Elinkeinoelämän ansioristi myönnettiin tänä vuonna Esko Aholle.
Esko Aholle  myönnettiin Elinkeinoelämän ansioristi. Kuva: Kimmo Penttinen.
Esko Aholle  myönnettiin Elinkeinoelämän ansioristi. Kuva: Kimmo Penttinen.

Keskuskauppakamarin ansiomerkkilautakunta on päättänyt myöntää Keskuskauppakamarin aloitteesta Elinkeinoelämän ansioristinentiselle pääministerille ja yritysjohtajalle Esko Aholle, joka on toiminut Kansainvälisen kauppakamarin hallituksen (ICC) jäsenenä kuusi vuotta. 

”Kiitos saamastani kunnianosoituksesta. Rohkenen vastaanottaa tämän, ei vain tunnustuksena tehdystä työstä, vaan kannustuksena tehdä myös jatkossa työtä suomalaisen elinkeinoelämän ja sitä kautta koko yhteiskunnan menestyksen hyväksi”, Aho sanoi kiitospuheessaan. 

Kauppakamarin ansioristit myönnettiin Keskuskauppakamarin entiselle toimitusjohtajalle, Nordic West Officen toimitusjohtaja Risto E.J. Penttilälle, Keskuskauppakamarin entiselle varatoimitusjohtajalle, Directors' Institute Finlandin pääsihteeri Leena Linnainmaalle30 vuotta ICC:n valtuuskunnan jäsenenä toimineelle Magnus Bargumille, Sampon konsernijohtaja Kari Stadigille ja SOK:n pääjohtaja Taavi Heikkilälle.  

Vuoden työntekijän ansiomerkki annettiin Keskuskauppakamarin palvelujohtaja Mari Hakkaraiselle. Perusteluissa mainittiin, että hän on erittäin tuottelias, palveluhenkinen sekä pidetty työkaveri. Lisäksi hän on kehittänyt palveluita sekä tapahtumia tuoden niihin uudenlaista osaamista.

Esityksen Keskuskauppakamarin ansiomerkkilautakunnalle Elinkeinoelämän ansioristin myöntämisestä voivat tehdä Keskuskauppakamari, Elinkeinoelämän keskusliitto, Perheyritysten Liitto ja Suomen Yrittäjät. Elinkeinoelämän ansioristi voidaan myöntää elinkeinoelämässä erityisen ansiokkaasti toimineelle henkilölle. Ensimmäiset Elinkeinoelämän ansioristit myönnettiin vuonna 2018 vuorineuvos Kari Jordanille ja tasavallan presidentti Sauli Niinistölle. 

Ansioristit luovutettiin Keskuskauppakamarin illallisgaalassa ravintola Pörssissä 13.12.2019. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Esko Aholle  myönnettiin Elinkeinoelämän ansioristi. Kuva: Kimmo Penttinen.
Esko Aholle  myönnettiin Elinkeinoelämän ansioristi. Kuva: Kimmo Penttinen.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Keskuskauppakamari
PL 1000
00101 Helsinki

http://kauppakamari.fi/

Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Vuoden kauppakamariksi Kymenlaakson kauppakamari12.9.2025 11:56:44 EEST | Tiedote

Vuoden kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilainen palkittiin 10.–11. syyskuuta järjestetyillä kauppakamaripäivillä Rovaniemellä. Vuoden kauppakamariksi valittiin Kymenlaakson kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilaisena palkittiin Viivi Sakkara, Keski-Suomen kauppakamarin viestintäpäällikkö. Vuoden aktiivisimpana ansiomerkkien myynnin edistäjänä palkittiin Etelä-Pohjanmaan kauppakamari.

MEN: Kansainvälisen kauppakamarin päivitetyt markkinointisäännöt kieltävät vihapuheen ja disinformaation hyödyntämisen markkinoinnissa4.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Kansainvälisen kauppakamarin (ICC) markkinointisäännöksiä on päivitetty muun muassa syrjintäperusteiden osalta, ja nyt myös mielenterveys voi olla syrjintäperuste. Lisäksi säännösten päivityksessä disinformaatio ja vihapuhe on kielletty markkinoinnissa, sekä niissä määritellään vaikuttaja ensimmäistä kertaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye