Espoo eteni Euroopan innovaatiopääkaupunkikilpailun semifinaaliin
Espoon ainutlaatuinen innovaatioyhteisö tuottaa kuudenneksi eniten patentteja Euroopassa, Fortumin datakeskuksen hukkalämpöä hyödynnetään kaukolämpönä, koronan aikana varhaiskasvatuksen ammattilaiset ottivat ketterästi käyttöön etäyhteydet kotien kanssa - muun muassa nämä esimerkit kertovat siitä, että Espoossa koko yhteisö luo innovatiivisuudellaan kestävää kaupunkia.
Espoon vuoden 2022 kilpailuhakemuksen ytimessä on neljä periaatetta, joista yhteisön ainutlaatuinen innovaatiotyö rakentuu:
1) Radikaali poikkitieteellinen yhteistyö.
Yli 400 tutkimus- ja kehitysyksikköä, huipputason liiketoimintaa, muotoilu- ja teknologiayliopisto sekä joukko johtavia yrityksiä pienellä alueella.
Kaupunki yhdessä Aalto-yliopiston ja Teknologian tutkimuskeskus VTT:n kanssa muodostaa ytimen, joka kokoaa yhteen kaikki toimijat – start-upit, opiskelijat, huippuyritykset, tutkijat ja tavalliset kansalaiset – luomaan innovaatioita parempaa elämää varten.
2) Palvelemme ihmisiä ja planeettaa.
Kestävä kehitys on Espoon innovaatioiden kantava voima. Yli 140 eurooppalaisen kaupungin tutkimuksessa Espoo oli kestävin kaupunki.
3) Yhteistyömme ytimessä on läheisyys ja luottamus.
Espoossa päättäjät, ajattelijat ja eri alojen osaajat ovat vain pyörämatkan päässä toisistaan.
4) Keskitymme ihmisten hyvinvointiin ja osallisuuteen.
Espoo on luokiteltu maan onnellisimmaksi kaupungiksi, joka on jatkuvasti maailman onnellisin. Se osoittaa, että Espoossa on sellaisia innovaatioita, joita maailma juuri nyt tarvitsee: sellaisia, jotka takaavat ihmisten onnellisuus, sellainen, joka rakentaa kestävää elämää tulevaisuutta varten.
”Innovaatioiden ja teknologian merkitys korostuu, kun etsimme ratkaisuja globaaleihin haasteisiin. Ratkaisuja löytyy, ja se luo meille toivoa. Näitä haasteita ei kuitenkaan ratkaista yksin, vaan yhdessä erilaisten osaajien rohkealla yhteistyöllä”, sanoo VTT:n toimitusjohtaja Antti Vasara.
”Aalto-yliopiston, Espoon kaupungin, VTT:n ja yritysten läheinen yhteistyö on globaalistikin ainutlaatuista ja houkuttelee alueelle kansainvälisiä osaajia ja investointeja”, jatkaa Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä.
”Kaupunki ei luo innovaatioita, niitä luovat ihmiset. Kaupunkina voimme kuitenkin auttaa innovaatioita kasvamaan tarjoamalla tukea kokeiluille ja tuomalla pelaajat yhteen yli organisaatiorajojen. Yhteisönä rakennamme turvallista, terveellistä ja kestävää kaupunkia, jossa arki toimii”, sanoo kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä.
Espoo on menestynyt kilpailussa myös vuosina 2019 ja 2020, sijoittuen kuuden parhaan joukkoon. Tällä kertaa kuuden joukossa ovat myös Aix-Marseille (Ranska), Basaksehir (Turkki), Madrid (Espanja), Valencia (Espanja) ja Varsova (Puola).
Seuraavaksi jokainen semifinalisti esittäytyy kilpailun tuomaristolle, joka valitsee kolme parasta hakijaa finaaliin. Voittaja julkistetaan Euroopan Innovaationeuvoston huippukokouksessa joulukuussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
toimitusjohtaja Antti Vasara, puh. 020 722 4000
Teknologian tutkimuskeskus VTT
rehtori Ilkka Niemelä, puh. 050 511 3013
Aalto-yliopisto
Jukka MäkeläKaupunginjohtaja - stadsdirektör - Mayor
Puh:+358 46 877 3953jukka.makela@espoo.fiwww.espoo.fi/fi-FI/Espoon_kaupunki/Organisaatio_ja_yhteystiedot/Kaupunginjohtaja/Kaupunginjohtajan_blogiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Lukemaan innostavan Kirjaherkkukisan voitto Jupperin ja Nöykkiönlaakson kouluille14.11.2025 15:49:10 EET | Tiedote
Espoon koulujen välinen kilpailu innostaa 5.–6.-luokkalaiset lukemaan ja testaa koululaisten kirjallisuus- ja kirjastotaitoja.
Uusi mikroliikennelupa otetaan käyttöön14.11.2025 06:57:10 EET | Tiedote
Espoon kaupungin Tekninen lautakunta päättää uuden mikroliikenneluvan käyttöönotosta 19.11.2025. Kesällä 2025 tehty lakimuutos vaatii, että kaupungit luvittavat alueellaan toimivat mikroliikennepalveluita tarjoavat yritykset viimeistään vuoden 2026 alusta alkaen.
Esbo stads traditionella självständighetsfest för sjätteklassare ordnas den 28 november13.11.2025 13:10:21 EET | Pressmeddelande
Sjätteklassarnas självständighetsfest ordnas även i år enligt tradition. I år samlas sjätteklassarna för att fira tillsammans fredagen den 28.11.2025 på Opinmäki campus.
Espoon kaupungin kuudesluokkalaisten perinteistä itsenäisyysjuhlaa vietetään 28. marraskuuta13.11.2025 13:10:21 EET | Tiedote
Espoon kuudesluokkalaisten itsenäisyysjuhlaa vietetään jälleen perinteiseen tapaan. Tänä vuonna oppilaat juhlivat yhdessä Opinmäessä perjantaina 28.11.2025.
Traditional Independence Day celebration for Espoo’s sixth-graders on 28 of November13.11.2025 13:10:21 EET | Press release
The sixth graders’ Independence Day celebration will be organized again this year, according to tradition. This year, the sixth graders will gather to celebrate together on Friday, November 28, 2025, at the Opinmäki campus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme