Espoon kaupunki - Esbo stad

Espoolaisessa päiväkodissa ja hoivapalveluyrityksessä koronavirusaltistumisia

Jaa
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä on todettu uusia koronavirustartuntoja. Yksi tartunnan saaneista on ollut Espoossa sijaitsevan päiväkodin tiloissa. Toinen sairastunut henkilö on työskennellyt Espoolle kotihoitopalveluja tarjoavassa hoivayrityksessä. Tapaukset eivät liity toisiinsa.

Sairastunut henkilö on asetettu eristykseen ja koronavirukselle päiväkodissa altistuneet noin 50 henkilöä on asetettu kotikaranteeniin. Karanteeniin asetettujen joukossa on lapsia ja henkilökuntaa.

Koronavirukselle altistuneiden lasten vanhempiin on oltu yhteydessä henkilökohtaisesti. Muille päiväkodin toimintaan osallistuneiden, altistumattomien lasten vanhemmille tiedotetaan asiasta päiväkodin kautta. Päiväkodin nimeä ei julkaista asianosaisten yksityisyyden suojan vuoksi.

Kotihoitopalveluja tarjoavan hoivayrityksen sairastunut henkilö on asetettu eristykseen ja koronavirukselle altistuneet yrityksen työntekijät on asetettu kotikaranteeniin. Asiakkaiden palveluja järjestellään uudelleen. Tartuntatautiyksikön selvityksen mukaan asiakkaat eivät ole altistuneet koronavirukselle, mutta heidän tilannettaan seurataan varmuuden vuoksi erityisen tarkasti.

Jos sinulla on koronavirusoireita, hakeudu koronavirustestiin

Koronavirustartuntaan viittaavia oireita ovat kuume, yskä, kurkkukipu, nuha, hengenahdistus ja haju- tai makuaistin menetys sekä ripuli tai vatsakipu ilman ilmeistä syytä. Testiin pääsee Espoossa soittamalla koronaneuvontaa p. 09 816 34600 ma-pe klo 7–18, muina aikoina palvelee Päivystysapu, p. 116 117.

Eristys ja karanteeni:  

  • Henkilö, jolla on todettu koronavirustartunta, asetetaan eristykseen.
  • Terve henkilö, joka on ollut tekemisissä koronavirustautiin sairastuneen henkilön kanssa, asetetaan karanteeniin. Karanteeniaika on kaksi viikkoa altistumisesta. Karanteeni estää tartuntojen leviämistä, jos karanteeniin asetettu henkilö sairastuu. Ohje kotikaranteeniin määrätylle

Lisätiedot:

Perusturvajohtaja Juha Metso, p. 050 532 7321

Tietoja julkaisijasta

Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon kaupunki - Esbo stad
PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD

+358 9 816 21http://www.espoo.fi

Verkostomainen viiden kaupunkikeskuksen Espoo on vastuullinen ja inhimillinen edelläkävijäkaupunki, jossa kaikkien on hyvä asua, oppia, tehdä työtä ja yrittää ja jossa espoolainen voi aidosti vaikuttaa.

Twitter: @Espoonsote     
Facebook: Espoon sote - Hyvinvointia Espoossa

Espoon kaupunki Twitterissä 
Espoon kaupunki Facebookissa

 

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad

Esbo väntar upp till 6 000 stadsbor till gemensam festkonsert på självständighetsdagen6.11.2025 15:38:25 EET | Pressmeddelande

Esbo stad bjuder alla sina invånare på festkonsert på självständighetsdagen den 6 december 2025 på Espoo Metro Areena. Den populära Suvi Teräsniska och sprudlande Yasmine Yamajako, som är känd från musikaler, stiger upp på scenen. Konserten visas också via Yle Arenan. Som orkester medverkar Polyteknikkojen Orkesteri, ledd av Vuokko Lahtinen. En kammarkör från Tapiolan lukio uppträder också under festen.

Espoo odottaa jopa 6000 kaupunkilaista yhteiseen itsenäisyyspäivän juhlakonserttiin6.11.2025 15:38:25 EET | Tiedote

Espoon kaupunki tarjoaa kaikille kaupunkilaisille avoimen Itsenäisyyspäivän juhlakonsertin lauantaina 6.12.2025 Espoo Metro Areenalla. Lavalle nousevat suurta suosiota nauttiva Suvi Teräsniska sekä upealla laulutaidollaan lukuisissa musikaaleissa sävähdyttänyt Yasmine Yamajako. Konserttia voi seurata suorana myös Yle Areenasta. Orkesterina esiintyy Polyteknikkojen orkesteri johtajanaan Vuokko Lahtinen. Tapahtumassa kuullaan myös Tapiolan lukion kamarikuoroa.

Espoo expecting up to 6,000 residents to attend Independence Day Gala Concert6.11.2025 15:38:25 EET | Press release

The City of Espoo will treat all residents to the Independence Day Gala Concert on Saturday, 6 December 2025, at Espoo Metro Areena. The wildly popular Suvi Teräsniska and electrifying Yasmine Yamajako, known for performing in musicals, will be taking the stage. You can watch the concert live in Yle Areena. The Polytech Orchestra conducted by Vuokko Lahtinen will be providing the accompaniment. The Tapiola upper secondary school chamber choir will also be performing.

Metron järjestelmiä ja metrojunia uusitaan – liikenteenohjausjärjestelmä muuttuu lähivuosina4.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Pääkaupunkiseudun metron vanhoja järjestelmiä uusitaan vaiheittain tulevien vuosien aikana. Muutokset tehdään osana Metron kapasiteetin ja luotettavuuden parantamishanketta (METKA), jonka tavoitteena on parantaa metron turvallisuutta ja luotettavuutta. METKA-hankkeen käsittely päätöksenteossa etenee ja ehdolliset hankintapäätökset uudesta junankulunvalvontajärjestelmästä sekä radioverkosta on tehty.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye