Espoon kaupungista Millennium Innovation Forum -kumppani – globaalit haasteet ratkaistaan yhdessä
Millennium Innovation Forum on ainutlaatuinen kohtaamispaikka tieteen, teknologian ja liiketoiminnan rajapinnalla, siellä missä innovaatiot syntyvät. Espoon kaupungin ja Millenium Innovation Forumin kumppanuus on esimerkki suomalaiseen innovaatiojärjestelmään olennaisesti kuuluvasta julkisen ja yksityisen sektorin saumattomasta vuoropuhelusta.
”Innovatiivisuutemme kumpuaa yhteisöstämme. Haluamme olla aktiivisesti mukana rakentamassa kestävää kasvua ja tulevaisuutta, yhdessä kumppaniemme kanssa”, kertoo Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä.
Millennium Innovation Forumin kumppaneiden toiminnassa korostuu organisaatio- ja toimialarajat ylittävä yhteistyö. Yhteistyö on välttämätöntä, jotta vallankumoukselliset ideat voidaan kaupallistaa ja muuttaa läpimurtoinnovaatioiksi.
”Espoo ei ole syyttä yksi maailman innovatiivisimmista kaupungeista. Espoon kaupunki palveluna -malli vastaa aivan uudella tavalla kasvaviin ja monimuotoistuviin palvelutarpeisiin. Lisäksi Espoo tukee tutkimuksen ja elinkeinoelämän yhteistyötä luoden innovaatioille mahdollisuuksia nousta kaupallisiksi menestystarinoiksi. Espoo on vastuullisuudessaan kansainvälisestikin merkittävä toimija ja tiennäyttäjä. On ilo tehdä hyvää yhteistyötä Espoon kaupungin kanssa”, Tekniikan Akatemia -säätiön toimitusjohtaja Ari Ahonen sanoo.
Millennium Innovation Forum juhlistaa Millennium-teknologiapalkintoa, joka on yksi maailman merkittävimmistä innovaatiopalkinnoista. Millennium-teknologiapalkinto on suomalainen kunnianosoitus ihmisten elämänlaatua parantaville innovaatioille. Palkinto on arvoltaan miljoona euroa, ja se jaetaan seuraavan kerran 26.5.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri Paananen
Elinkeinopäällikkö, Espoon kaupunki
harri.paananen@espoo.fi, 043 826 7701
Ari Ahonen
Toimitusjohtaja, Tekniikan Akatemia -säätiö (TAF)
ari.ahonen@taf.fi, 0400 618 300
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Esbo väntar upp till 6 000 stadsbor till gemensam festkonsert på självständighetsdagen6.11.2025 15:38:25 EET | Pressmeddelande
Esbo stad bjuder alla sina invånare på festkonsert på självständighetsdagen den 6 december 2025 på Espoo Metro Areena. Den populära Suvi Teräsniska och sprudlande Yasmine Yamajako, som är känd från musikaler, stiger upp på scenen. Konserten visas också via Yle Arenan. Som orkester medverkar Polyteknikkojen Orkesteri, ledd av Vuokko Lahtinen. En kammarkör från Tapiolan lukio uppträder också under festen.
Espoo odottaa jopa 6000 kaupunkilaista yhteiseen itsenäisyyspäivän juhlakonserttiin6.11.2025 15:38:25 EET | Tiedote
Espoon kaupunki tarjoaa kaikille kaupunkilaisille avoimen Itsenäisyyspäivän juhlakonsertin lauantaina 6.12.2025 Espoo Metro Areenalla. Lavalle nousevat suurta suosiota nauttiva Suvi Teräsniska sekä upealla laulutaidollaan lukuisissa musikaaleissa sävähdyttänyt Yasmine Yamajako. Konserttia voi seurata suorana myös Yle Areenasta. Orkesterina esiintyy Polyteknikkojen orkesteri johtajanaan Vuokko Lahtinen. Tapahtumassa kuullaan myös Tapiolan lukion kamarikuoroa.
Espoo expecting up to 6,000 residents to attend Independence Day Gala Concert6.11.2025 15:38:25 EET | Press release
The City of Espoo will treat all residents to the Independence Day Gala Concert on Saturday, 6 December 2025, at Espoo Metro Areena. The wildly popular Suvi Teräsniska and electrifying Yasmine Yamajako, known for performing in musicals, will be taking the stage. You can watch the concert live in Yle Areena. The Polytech Orchestra conducted by Vuokko Lahtinen will be providing the accompaniment. The Tapiola upper secondary school chamber choir will also be performing.
Metron järjestelmiä ja metrojunia uusitaan – liikenteenohjausjärjestelmä muuttuu lähivuosina4.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun metron vanhoja järjestelmiä uusitaan vaiheittain tulevien vuosien aikana. Muutokset tehdään osana Metron kapasiteetin ja luotettavuuden parantamishanketta (METKA), jonka tavoitteena on parantaa metron turvallisuutta ja luotettavuutta. METKA-hankkeen käsittely päätöksenteossa etenee ja ehdolliset hankintapäätökset uudesta junankulunvalvontajärjestelmästä sekä radioverkosta on tehty.
Elinkeino- ja kilpailukykyjaosto: Keilaniemen metrokortteliin haetaan uutta suunnitteluratkaisua3.11.2025 15:09:27 EET | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto päätti, että Keilaniemen metrokorttelin asemakaavaa muutetaan. Jaosto päätti kehottaa kaupunkisuunnittelulautakuntaa ja kaupunkisuunnittelukeskusta käynnistämään asemakaavan muutoksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme