Espoon koululaiset saavat avukseen nettikiusaamiseen ja -häirintään puuttuvan Someturva-palvelun
9.6.2022 14:59:55 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Sosiaalinen media, erilaiset pelialustat ja koululaisten käyttämät viestintäsovellukset saattavat välillä aiheuttaa ongelmia koululaisten arjessa. Tästä syystä Espoon kaupunki ottaa käyttöön syksyllä 2022 Someturva-palvelun, josta saa apua matalalla kynnyksellä netin ikäviin tilanteisiin.
– Haluamme varmistaa, että espoolaiset lapset ja nuoret saavat kulkea koko opinpolkunsa läpi turvallisesti ja oppimiseen keskittyen, ilman huolia verkossa tapahtuvasta häirinnästä ja siitä selviytymisestä. Myös opetushenkilökunnallemme voi olla vaikeaa tietää miten verkossa tapahtuvaan häirintään tai kiusaamisen pitäisi puuttua, toteaa kasvun ja oppimisen toimialajohtaja Harri Rinta-aho Espoon kaupungilta.
– Tarjoamme näin työkaluja paitsi lasten ja nuorten sekä heidän huoltajiensa tueksi, myös siihen, miten opetushenkilökunta käsittelee oppilaiden kanssa verkossa tapahtuneita kiusaamistilanteita, Rinta-aho jatkaa.
Palvelu on tulossa käyttöön 1.–9. luokka-asteille sekä opetushenkilöstölle ja oppilashuollolle.
– Yli 30 000 espoolaista oppilasta saa käyttöönsä palvelun, josta saa apua nettimaailmassa kohdattuihin ikäviin tilanteisiin, kuten somekiusaamiseen ja ahdisteluun, kertoo opetuksen kehittämisen päällikkö Asko Lippo suomenkielisen perusopetuksen tulosyksiköstä.
– Näemme tärkeänä, että voimme tukea oppilaitamme myös verkossa tapahtuvissa tilanteissa, lisää ruotsinkielisten sivistyspalveluiden opetuspäällikkö Outi Saloranta-Eriksson.
Tekoälyn takaa löytyy moniammatillista osaamista
Someturva-palvelu on Suomessa kehitetty innovaatio, joka hyödyntää myös tekoälyä. Palvelussa lapsille, nuorille ja aikuisille vastaavat kuitenkin ihan oikeat ihmiset.
Somessa tapahtuvaan kiusaamiseen ja häirintään puuttumiseen saatetaan tarvita monenlaisia työkaluja ja ohjeita. Someturvassa espoolaisia peruskoulujen oppilaita sekä koulujen henkilökuntaa auttavat someen erikoistuneet juristit, sosiaalipsykologit ja psykologi.
– Tuoreen kouluterveyskyselyn mukaan lasten ja nuorten kokema kiusaaminen sekä seksuaalinen ahdistelu on yleistynyt yhä nuorempien käyttäessä eri someja ja pelejä. Someturvan avulla voimme varmistaa, että oppilaat saavat osaavaa asiantuntija-apua eivätkä jää tilanteiden kanssa yksin, taustoittaa Someturvan toimitusjohtaja ja sosiaalisen median tutkija Suvi Uski.
Uskin mukaan somehäirintää tai -kiusaamista kokevilla henkilöillä on korkea kynnys pyytää apua. Kouluterveyskyselyn mukaan noin kolme neljäsosaa alaikäisistä ei ole kertonut aikuiselle verkossa kohtaamastaan seksuaalisesta ahdistelusta.
Someturva-palvelun avulla voidaan lisätä myös koulujen aikuisten valmiuksia auttaa oppilaita vaikeissa tilanteissa ja näin mahdollistaa turvallisempi kouluympäristö kaikille oppimisyhteisön jäsenille.
Espoolaiset koulut saavat palvelun käyttöön syksyllä
Someturva on perustettu vuonna 2017 ja on auttanut tuhansia 7–75-vuotiaita somehäirintää kokeneita henkilöitä.
Someturva auttaa verkkosovelluksella, jonka käyttöön vaaditaan koulukohtainen koodi. Oppilas kirjautuu Someturvaan ja kuvailee tilanteensa sovelluksen esittämien kysymysten perusteella. Tämän jälkeen Someturvan asiantuntijat diagnosoivat tilanteen ja lähettävät vastauksen käyttäjälle sovelluksen kautta. Vastaus sisältää arvion tilanteesta sekä toimintaohjeet tilanteen ratkaisemiseksi.
Koulukohtainen koodi jaetaan ja somehäirinnästä kertovat oppitunnit pidetään espoolaisissa kouluissa syksyllä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Asko Lippo, opetuksen kehittämisen päällikkö, Espoon kaupunki, asko.lippo@espoo.fi
Suvi Uski, Someturvan toimitusjohtaja, suvi.uski@someturva.fi
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoo valmistelee kiellon kasvot kokonaan peittävästä pukeutumisesta kouluissa ja varhaiskasvatuksessa19.3.2026 09:10:17 EET | Tiedote
Tunnistettavuus ja turvallisuus ovat keskeisiä lähtökohtia varhaiskasvatuksessa ja opetuksessa. Espoon kaupungin kasvun ja oppimisen toimialan hallinto valmistelee ja tulee linjaamaan kasvot peittävästä pukeutumisesta kevään 2026 aikana.
Blomsterängar och murkna träd – naturgärningar i staden18.3.2026 11:12:50 EET | Pressmeddelande
Vi kan alla göra något för naturens bästa. Kom och finn en naturgärning som passar dig på utställningen som visas i Naturens hus Villa Elfvik 25.3 –7.6.2026.
Kukkaniittyjä ja lahopuita – luontotekoja kaupungissa18.3.2026 11:12:50 EET | Tiedote
Meistä jokainen voi tehdä jotain luonnon hyväksi. Tule löytämään oma luontotekosi näyttelystä, joka on esillä Villa Elfvikin luontotalossa 25.3. – 7.6.2026.
Kaupunginhallitus: Maksullinen pysäköinti laajenee16.3.2026 17:14:12 EET | Tiedote
Maksullinen pysäköinti laajenee Espoon viiteen kaupunkikeskukseen sekä metro- ja junaradan varren asemien ympäristöihin.
Liikunta- ja hyvinvointilautakunta päätti terveyttä, hyvinvointia ja osallisuutta edistävien järjestöjen avustuksista12.3.2026 18:49:05 EET | Tiedote
Avustuksia myönnetään yhteensä 500 000 euroa, ja ne jakautuvat 86 järjestölle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme