Espoon kaupunki - Esbo stadEspoon kaupunki - Esbo stadEspoon kaupunki - Esbo stadEspoon kaupunki - Esbo stad

Espoon Otsolahteen hulevesien laatua parantava biosuodatusrakenne

Jaa
Tapiolaan Otsolahdenniitylle toteutetaan biohiileen perustuva biosuodatusmenetelmä, jonka tavoitteena on Otsolahteen johdettavien hulevesien laadun parantaminen. Tarkoitus on puhdistaa hulevettä ravinteista ja haitallisista aineista luonnonmukaisin menetelmin ennen sen päätymistä vesistöön.
Kuva: Paula Wuokko
Kuva: Paula Wuokko

Biohiilisuodattimen suunnittelu ja toteutus Otsolahteen on osa Kaupunkivesistöt kuntoon -hanketta, jolle ympäristöministeriö on myöntänyt hallituksen kärkihankerahaa.

Hulevettä on kovilta pinnoilta kertyvä sadevesi ja lumen sulamisvesi, joka ei pääse imeytymään maaperään. Heikkolaatuiset kaupunkialueiden hulevedet kuormittavat ja rehevöittävät kaupunkivesistöjä, puroja ja merenlahtia. Hulevesien mukana kulkeutuvat ravinteet ja haitta-aineet ovat peräisin muun muassa eroosiosta, liikenteestä ja erilaisista pinnoitteista.

Otsolahti on Tapiolassa sijaitseva matala, lähes suljettu merenlahti, joka on vuosien saatossa mataloitunut ja rehevöitynyt siten, että se heikentää virkistyskäyttöä. Otsolahden tilaan vaikuttaa alueen rakentaminen ja maankäyttö. Kokeiltavalla biosuodatinratkaisulla pyritään parantamaan Otsolahden hulevesien laatua, mikä lisää alueen viihtyvyyttä. Menetelmä vähentää ravinteiden, haitta-aineiden ja hienoaineksen määrää ja samalla hidastaa virtaamaa.

Biohiili sitoo haitta-aineita

Biosuodatusrakenne toteutetaan Otsolahdenniityn hulevesiviemärin yhteyteen. Vanha hulevesiviemäri säilytetään ja rinnalle rakennetaan biohiileen perustuva biosuodatusrakenne, jonka läpi suurin osa hulevesistä ohjataan. Ennen biosuodatusrakennetta vedestä poistetaan hiekanerottimella kiinteää ainesta, mikä estää biosuodattimen tukkeutumisen.

Suodatusrakenteen materiaalina toimii biohiilen ja hiekan sekoitus. Biohiili soveltuu huokoisuutensa, kestävyytensä ja suuren ominaispinta-alansa vuoksi hyvin hulevesien käsittelyyn, sillä se pidättää vettä ja haitta-aineita.

Rakenteen toimivuutta tullaan seuraamaan säännöllisesti. Nykytilanteen veden laatua ja määrää on jo seurattu näytteenotolla ja virtaamamittauksin, ja seurantaa jatketaan myös biosuodattimen asennuksen jälkeen. 

Tuttu puistomaisema säilyy

Biosuodatusrakenteen rakentaminen Otsolahteen toteutetaan elo-syyskuussa 2018. Rakentamisaikaa lukuun ottamatta lopulliset maisemavaikutukset Otsolahdenniitylle ovat vähäiset, sillä suodatusrakenne toteutetaan maan alle, ja näkyviksi osiksi jäävät vain tarkastus- ja näytteenottokaivojen kannet.

Alueen nurmikenttä pyritään säilyttämään alkuperäisen näköisenä, eikä rakentamisen yhteydessä kaadeta puita. Puistoraitti säilyy rakentamisen aikana jalankulun ja pyöräliikenteen turvallisena yhteytenä.

Hulevesiratkaisuihin liittyvästä suunnittelusta ja hulevesien laadun tarkkailusta vastaa Vahanen Environment Oy.

Yhteyshenkilöt

Ympäristötekniikkainsinööri
Virpi Nikulainen
virpi.nikulainen@espoo.fi
+358 46877 2511
Espoon kaupunki/ Kaupunkitekniikan keskus


Limnologi
Eeva Nuotio
eeva.k.nuotio@espoo.fi
+358 46877 3846
Espoon kaupunki/ Ympäristökeskus

Kuvat

Kuva: Paula Wuokko
Kuva: Paula Wuokko
Lataa
Biosuodatusrakenteen tuleva sijainti.
Biosuodatusrakenteen tuleva sijainti.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon kaupunki - Esbo stad
PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD

+358 9 816 21http://www.espoo.fi

Verkostomainen viiden kaupunkikeskuksen Espoo on vastuullinen ja inhimillinen edelläkävijäkaupunki, jossa kaikkien on hyvä asua, oppia, tehdä työtä ja yrittää ja jossa espoolainen voi aidosti vaikuttaa.

Facebook

Twitter

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad

Esbo väntar upp till 6 000 stadsbor till gemensam festkonsert på självständighetsdagen6.11.2025 15:38:25 EET | Pressmeddelande

Esbo stad bjuder alla sina invånare på festkonsert på självständighetsdagen den 6 december 2025 på Espoo Metro Areena. Den populära Suvi Teräsniska och sprudlande Yasmine Yamajako, som är känd från musikaler, stiger upp på scenen. Konserten visas också via Yle Arenan. Som orkester medverkar Polyteknikkojen Orkesteri, ledd av Vuokko Lahtinen. En kammarkör från Tapiolan lukio uppträder också under festen.

Espoo odottaa jopa 6000 kaupunkilaista yhteiseen itsenäisyyspäivän juhlakonserttiin6.11.2025 15:38:25 EET | Tiedote

Espoon kaupunki tarjoaa kaikille kaupunkilaisille avoimen Itsenäisyyspäivän juhlakonsertin lauantaina 6.12.2025 Espoo Metro Areenalla. Lavalle nousevat suurta suosiota nauttiva Suvi Teräsniska sekä upealla laulutaidollaan lukuisissa musikaaleissa sävähdyttänyt Yasmine Yamajako. Konserttia voi seurata suorana myös Yle Areenasta. Orkesterina esiintyy Polyteknikkojen orkesteri johtajanaan Vuokko Lahtinen. Tapahtumassa kuullaan myös Tapiolan lukion kamarikuoroa.

Espoo expecting up to 6,000 residents to attend Independence Day Gala Concert6.11.2025 15:38:25 EET | Press release

The City of Espoo will treat all residents to the Independence Day Gala Concert on Saturday, 6 December 2025, at Espoo Metro Areena. The wildly popular Suvi Teräsniska and electrifying Yasmine Yamajako, known for performing in musicals, will be taking the stage. You can watch the concert live in Yle Areena. The Polytech Orchestra conducted by Vuokko Lahtinen will be providing the accompaniment. The Tapiola upper secondary school chamber choir will also be performing.

Metron järjestelmiä ja metrojunia uusitaan – liikenteenohjausjärjestelmä muuttuu lähivuosina4.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Pääkaupunkiseudun metron vanhoja järjestelmiä uusitaan vaiheittain tulevien vuosien aikana. Muutokset tehdään osana Metron kapasiteetin ja luotettavuuden parantamishanketta (METKA), jonka tavoitteena on parantaa metron turvallisuutta ja luotettavuutta. METKA-hankkeen käsittely päätöksenteossa etenee ja ehdolliset hankintapäätökset uudesta junankulunvalvontajärjestelmästä sekä radioverkosta on tehty.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye