Espoon Otsolahteen hulevesien laatua parantava biosuodatusrakenne

Biohiilisuodattimen suunnittelu ja toteutus Otsolahteen on osa Kaupunkivesistöt kuntoon -hanketta, jolle ympäristöministeriö on myöntänyt hallituksen kärkihankerahaa.
Hulevettä on kovilta pinnoilta kertyvä sadevesi ja lumen sulamisvesi, joka ei pääse imeytymään maaperään. Heikkolaatuiset kaupunkialueiden hulevedet kuormittavat ja rehevöittävät kaupunkivesistöjä, puroja ja merenlahtia. Hulevesien mukana kulkeutuvat ravinteet ja haitta-aineet ovat peräisin muun muassa eroosiosta, liikenteestä ja erilaisista pinnoitteista.
Otsolahti on Tapiolassa sijaitseva matala, lähes suljettu merenlahti, joka on vuosien saatossa mataloitunut ja rehevöitynyt siten, että se heikentää virkistyskäyttöä. Otsolahden tilaan vaikuttaa alueen rakentaminen ja maankäyttö. Kokeiltavalla biosuodatinratkaisulla pyritään parantamaan Otsolahden hulevesien laatua, mikä lisää alueen viihtyvyyttä. Menetelmä vähentää ravinteiden, haitta-aineiden ja hienoaineksen määrää ja samalla hidastaa virtaamaa.
Biohiili sitoo haitta-aineita
Biosuodatusrakenne toteutetaan Otsolahdenniityn hulevesiviemärin yhteyteen. Vanha hulevesiviemäri säilytetään ja rinnalle rakennetaan biohiileen perustuva biosuodatusrakenne, jonka läpi suurin osa hulevesistä ohjataan. Ennen biosuodatusrakennetta vedestä poistetaan hiekanerottimella kiinteää ainesta, mikä estää biosuodattimen tukkeutumisen.
Suodatusrakenteen materiaalina toimii biohiilen ja hiekan sekoitus. Biohiili soveltuu huokoisuutensa, kestävyytensä ja suuren ominaispinta-alansa vuoksi hyvin hulevesien käsittelyyn, sillä se pidättää vettä ja haitta-aineita.
Rakenteen toimivuutta tullaan seuraamaan säännöllisesti. Nykytilanteen veden laatua ja määrää on jo seurattu näytteenotolla ja virtaamamittauksin, ja seurantaa jatketaan myös biosuodattimen asennuksen jälkeen.
Tuttu puistomaisema säilyy
Biosuodatusrakenteen rakentaminen Otsolahteen toteutetaan elo-syyskuussa 2018. Rakentamisaikaa lukuun ottamatta lopulliset maisemavaikutukset Otsolahdenniitylle ovat vähäiset, sillä suodatusrakenne toteutetaan maan alle, ja näkyviksi osiksi jäävät vain tarkastus- ja näytteenottokaivojen kannet.
Alueen nurmikenttä pyritään säilyttämään alkuperäisen näköisenä, eikä rakentamisen yhteydessä kaadeta puita. Puistoraitti säilyy rakentamisen aikana jalankulun ja pyöräliikenteen turvallisena yhteytenä.
Hulevesiratkaisuihin liittyvästä suunnittelusta ja hulevesien laadun tarkkailusta vastaa Vahanen Environment Oy.
Yhteyshenkilöt
Ympäristötekniikkainsinööri
Virpi Nikulainen
virpi.nikulainen@espoo.fi
+358 46877 2511
Espoon kaupunki/ Kaupunkitekniikan keskus
Limnologi
Eeva Nuotio
eeva.k.nuotio@espoo.fi
+358 46877 3846
Espoon kaupunki/ Ympäristökeskus
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Lukemaan innostavan Kirjaherkkukisan voitto Jupperin ja Nöykkiönlaakson kouluille14.11.2025 15:49:10 EET | Tiedote
Espoon koulujen välinen kilpailu innostaa 5.–6.-luokkalaiset lukemaan ja testaa koululaisten kirjallisuus- ja kirjastotaitoja.
Uusi mikroliikennelupa otetaan käyttöön14.11.2025 06:57:10 EET | Tiedote
Espoon kaupungin Tekninen lautakunta päättää uuden mikroliikenneluvan käyttöönotosta 19.11.2025. Kesällä 2025 tehty lakimuutos vaatii, että kaupungit luvittavat alueellaan toimivat mikroliikennepalveluita tarjoavat yritykset viimeistään vuoden 2026 alusta alkaen.
Esbo stads traditionella självständighetsfest för sjätteklassare ordnas den 28 november13.11.2025 13:10:21 EET | Pressmeddelande
Sjätteklassarnas självständighetsfest ordnas även i år enligt tradition. I år samlas sjätteklassarna för att fira tillsammans fredagen den 28.11.2025 på Opinmäki campus.
Espoon kaupungin kuudesluokkalaisten perinteistä itsenäisyysjuhlaa vietetään 28. marraskuuta13.11.2025 13:10:21 EET | Tiedote
Espoon kuudesluokkalaisten itsenäisyysjuhlaa vietetään jälleen perinteiseen tapaan. Tänä vuonna oppilaat juhlivat yhdessä Opinmäessä perjantaina 28.11.2025.
Traditional Independence Day celebration for Espoo’s sixth-graders on 28 of November13.11.2025 13:10:21 EET | Press release
The sixth graders’ Independence Day celebration will be organized again this year, according to tradition. This year, the sixth graders will gather to celebrate together on Friday, November 28, 2025, at the Opinmäki campus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




