Espoon tavoite työllisyyden kuntakokeilussa: kaikki mukaan työelämään
3.2.2020 16:28:35 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Valtakunnallisesti kokeilujen tarkoituksena on parantaa erityisesti pidempään työttömänä olleiden ja heikossa työmarkkina-asemassa olevien pääsyä työmarkkinoille. Espoossa kokeilun erityiskohderyhmänä ovat nuoret ja maahanmuuttajat.
Kokeilussa yhdistetään uudella tavalla valtion ja kuntien työllisyyttä ja työnantajien työvoimatarpeiden täyttymistä edistävää osaamista ja resursseja. ”Kokeiluissa kehitetään työnhakijoille tarjottavia työllistymistä tukevia palveluja ja malleja, joiden avulla voidaan nykyistä paremmin tunnistaa ja ratkaista asiakkaiden yksilölliset palvelutarpeet, työllistymisen esteet sekä osaamisen kehittämistarpeet”, kertoo Espoon kaupungin työllisyyspalvelujen päällikkö Hilla-Maaria Sipilä.
Kokeilun asiakkaina ovat paitsi työnhakijat myös työnantajat. Kokeilulla etsitään ratkaisuja myös kaupungin omiin työvoimatarpeisiin, erityisesti työvoimapula-aloille. ”Meidän on osattava auttaa myös kaupungin omissa työvoimatarpeissa nyt käynnistyvän kokeilun myötä, esimerkiksi vanhusten palveluissa. Samalla auttaisimme myös saman alan yrityksiä ja kolmatta sektoria”, toteaa kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä.
TE-toimiston lakisääteisten palveluiden ja kaupungin omien työllisyyspalveluiden lisäksi entistä tärkeämmässä roolissa ovat kaupungin nuoriso-, yritys-, maahanmuutto-, sosiaali- ja terveys- sekä koulutuspalvelut. Espoon kokeilussa myös yhteistyö koulutuskuntayhtymä Omnian ja muiden koulutuspalveluiden tuottajien kanssa on avainroolissa kokeilun onnistumisessa.
”Nyt tarvitaan ennakkoluulottomuutta käytettävissä olevan, espoolaisten työllisyyttä tukevan keinovalikon hyödyntämisessä. Kaupungin terveyspalvelut on yksi keskeisistä toimijoista tässä yhteistyössä”, toteaa terveyspalvelujen johtaja Sanna Svahn.
Kokeiluun osallistuvien kuntien vastuulle siirtyvät kaikki työttömät työnhakijat, joilla ei ole oikeutta ansiopäivärahaan, kaikki alle 30-vuotiaat työnhakijat ja kaikki maahanmuuttajat, jotka ovat joko työttömänä tai TE-palveluiden asiakkaina. Espoon osalta tämä tarkoittaa yhteensä noin 14 000 espoolaista, joista yli puolet on vieraskielisiä.
”Espoon erityispiirteenä on suuri korkeasti koulutettujen määrä, myös vieraskielisten työnhakijoiden osalta. Reilut 2100 kokeilumme kohderyhmään kuuluvista vieraskielisistä on suorittanut korkeakoulututkinnon. Samanaikaisesti monilla aloilla on osaajapulaa ja toisaalta myös kansainvälistymistoiveita. Kokeilu tarjoaa oivan mahdollisuuden saada Espoossa jo asuvat kansainväliset osaajat ja työnantajat kohtaamaan toisensa”, elinkeinojohtaja Tuula Antola sanoo.
Kokeilun valmistelu kaupunkiorganisaation sisällä yhteistyössä Uudenmaan TE-toimiston kollegojen kanssa on jo hyvässä vauhdissa. “Olen varma siitä, että yhdistämällä TE-toimiston vankkaa työvoimahallinnon osaamista kaupungin laajaan työllistymistä edistävään keinovalikkoon löydämme uusia ja tehokkaita toimintamalleja, jotka palvelevat entistä paremmin sekä työnhakijoiden että työnantajien tarpeita”, Antola jatkaa.
Uudeltamaalta mukaan hyväksyttiin Espoon lisäksi Helsinki sekä Vantaan ja Keravan yhteinen kokeilu. Yhteensä kokeiluun osallistuu 20 kuntaa tai kuntien yhteenliittymää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hilla-Maaria Sipilä
työllisyyspalvelujen päällikkö
hilla-maaria.sipila@espoo.fi
puh. 043 824 6624
Tuula Antola
elinkeinojohtaja
tuula.antola@espoo.fi
puh. 043 824 6393
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Fisu & dippi -tapahtuma tuo uuden kalaruoan koulujen ja päiväkotien ruokalistalle 20.5.202612.5.2026 12:23:12 EEST | Tiedote
Keskiviikkona 20.5. vietetään Espoo Cateringin kouluissa ja päiväkodeissa Fisu & dippi -ruokatapahtumaa.
Kaupunginhallitus: Keilaniemen keskuspysäköinnin kehittäminen etenee11.5.2026 17:14:15 EEST | Tiedote
Keilaniemen alueen pysäköintiratkaisu kehittyy vaiheittain. Kaupunginhallitus edellyttää, että pysäköinnin suunnittelussa varmistetaan mm. kaupunkikuvan laadukkuus sekä tarkoituksenmukainen kehitys pitkällä tähtäimellä.
Afrikkalaiset hääperinteet valtaavat Kannusalin11.5.2026 08:35:03 EEST | Tiedote
Afrikan Wedding Fair Finland (AWFF) -messut kokoaa jo toista kertaa yhteen luovia toimijoita ja esittelee Afrikan upeita hääkulttuuriperinteitä. Tällä kertaa Espoon keskuksessa 30.-31.5. järjestettävillä messuilla on luvassa muotia, musiikkia, yhteisöllisyyttä sekä värikkäät näytöshäät.
Kilpailuun lähes sata senioreiden kirjoittamaa runoa Espoosta – voittajat julki8.5.2026 10:20:34 EEST | Tiedote
Espoon kaupunki järjesti vuodenvaihteessa Katse Espooseen -runokilpailun yli 65-vuotiaille. Kilpailu keräsi lähes sata senioreiden kirjoittamaa runoa, joiden säkeissä Espoo näyttäytyy luonnon ja meren, mutta myös arjen, muistojen ja muutoksen kaupunkina. Kilpailun voittajakolmikko julkistettiin 7.5.2026 lämminhenkisessä tilaisuudessa Ison Omenan kirjastossa.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 6.5.20266.5.2026 19:38:40 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta antoi kokouksessaan lausunnon Saarnilaakson koulun ja nuorisotilan hankesuunnitelmasta. Lisäksi se hyväksyi opetussuunnitelmia ja niiden muutoksia. Lautakunta päätti esittää kaupunginhallitukselle lukuvuosimaksut toiselle asteelle opiskelemaan tuleville kolmansien maiden kansalaisille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme