Espoonlahden lukiossa tehdään kestäviä tekoja - lukio haastaa kaikki Suomen lukiot mukaan!
"Me Espoonlahden lukion lehden Espostin toimittajat olemme huolissamme tulevaisuudesta", kirjoittaa Espostin päätoimittaja Ulrika Repokari.
Ilmastonmuutoksesta kyllä puhutaan paljon, mutta konkreettisia tekoja on vähän. Siksi haastoimme kesällä kaikki lukiomme opettajat huomioimaan ilmastonmuutoksen opetuksessaan joko sisällöllisesti tai toiminnallisesti. Nyt haluamme haastaa kaikki muutkin Suomen lukiot!
Ilmastonmuutos ja ilmastoahdistus aiheuttaa nuorissa näköalattomuutta ja tulevaisuuden pelkoa. Nuorten stressi ja ahdistus on kasvanut, eikä se johdu ainoastaan lisääntyneistä koulutöistä.
Tulevaisuus on meidän nuorten käsissä. Siksi juuri koulussa meidän nuorten tulisi kuulla ilmastonmuutoksesta. Koulun tehtävä on kasvattaa meistä ympäristömme herkkiä tarkkailijoita, kriittisiä ajattelijoita ja oma-aloitteisia toimijoita - ja tehtävä korostuu erityisesti nyt eläessämme ympäristökatastrofin keskellä. Haluamme kannustaa opettajia esittelemään oppilailleen konkreettisia tapoja vaikuttaa. Toiminnalliset vinkit auttavat käsittelemään ilmastoahdistusta. Kaikki opiskelijat ja opettajat, liittykää yhteen!
Katso, mitä Espoonlahden lukiossa on jo tehty syksyn mittaan. Ota vinkit talteen ja jaa oman lukiosi kestävät teot somessa tunnisteilla: #kestävälukio @espoonlahdenlukio
Kestävä tulevaisuus tehdään yhdessä!
Espoon opetustoimi uutisoi joulukuussa Espoon koulujen ja lukioiden kestävistä teoista
Espoon opetustoimi jakaa joulukuussa esimerkkejä kouluilla ja lukiolla tehdyistä kestävistä teoista sekä kaupungin kanavissa koko kaupungin kestävästä toiminnasta. Kouluissa kasvetaan kestävään elämään, ympäri vuoden. Teot voivat olla kestäviä niin ympäristölle kuin ihmisten hyvinvoinnille.
Uutisointia voi seurata Espoon verkkosivuilla espoo.fi sekä somekanavissa:
Twitter @OpetusEspoo, #kestäväespoo #espoonkoulut #espoonlukiot #kestävälukio
Espoon kaupungin Instagram @espoonkaupunki
Espoon suomenkielisissä kouluissa nostetaan vuosittain yksi teema OPS:n toimintakulttuurista erityiseksi kehittämisen kohteeksi. Tänä vuonna teemana on vastuu ympäristöstä ja kestävään kehitykseen suuntautumien. Kestävä kehitys näkyy koko kaupungin arjessa: Espoo on mukana 25 kaupungin edelläkävijäjoukossa, jonka tavoitteena on saavuttaa YK:n kestävän kehityksen tavoitteet jo vuoteen 2025 mennessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maija Ruoho
viestintäasiantuntija
puh. 040 552 7782
maija.ruoho@espoo.fi
Espoon kaupunki
Suomenkielinen opetus
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
På utställningen Årets naturbilder 2025 visas djurfoton av flera fotografer från Esbo22.1.2026 10:10:27 EET | Pressmeddelande
De bästa fotografierna i Finlands största naturfototävling visas i Naturens hus Villa Elfvik 28.1–22.3.2026. På utställningen Årets naturbilder 2025 visas alla fotografier som belönats i tävlingen.
Vuoden luontokuvat 2025 -näyttelyssä nähdään eläinkuvia usealta espoolaiselta kuvaajalta22.1.2026 10:10:27 EET | Tiedote
Vuosittain järjestettävän Suomen suurimman luontovalokuvauskilpailun parhaimmisto on esillä Villa Elfvikin luontotalossa 28.1. - 22.3.2026. Vuoden luontokuvat 2025 – näyttelyssä on esillä kaikki kilpailussa palkitut kuvat.
Maailmalla ihastuttaneet hahmot Espoon Valon viikonloppuun20.1.2026 08:44:16 EET | Tiedote
Näyttelykeskus WeeGeen pihalle rakentuu Alexander Reichsteinin They Were Here -installaatio uv-valossa hehkuvista historiallisista hahmoista. Valon viikonlopussa nähdään myös muita valoon liittyviä installaatioita, teoksia, esityksiä ja työpajoja Espoon kulttuuritaloissa ja Espoonlahden alueella 6.–8.2.2026.
Espoon Ystäväluistelu-tapahtuma yhdistää luistelun ja livemusiikin19.1.2026 16:03:31 EET | Tiedote
Tapiolan Jääpuutarhassa 7.2.2026 järjestettävä koko perheen tapahtuma Ystäväluistelu kutsuu nauttimaan luistelusta ja livemusiikista.
Talomuseo Glimsin suosio jatkoi kasvuaan KAMU Espoon kaupunginmuseon museoista19.1.2026 14:34:14 EET | Tiedote
KAMU Espoon kaupunginmuseon museoissa vieraili ennätysmäärä kävijöitä. Vuoden 2025 aikana kävijöitä oli lähes 166 000.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme