Espooseen valmistui ennätysmäärä asuntoja vuonna 2022

Uusia asuntoja aloitettiin 3 983 asuntoa, mikä on selvästi vähemmän kuin kahtena edellisenä vuonna, jolloin aloitettiin yli 6 000 asuntoa vuodessa.
Myös myönnettyjen rakennuslupien määrä 5 060 uudelle asunnolle pieneni verrattuna kahteen edelliseen vuoteen.
”Vaikka alkaneiden asuntojen määrä pieneni yhdellä kolmasosalla, asuntoja aloitettiin siitä huolimatta reilusti yli tavoitteen. Aloitusluvut vaihtelivat kuukausittain paljon. Vuoden ensimmäisellä puoliskolla asuntoaloitusten määrä oli kuitenkin lähes kaksinkertainen vuoden jälkimmäiseen puoliskoon verrattuna”, toteaa asuntopäällikkö Anne Savolainen.
Valmistuneiden asuntojen määrä ylitti selvästi Espoon vuotuisen asuntotuotantotavoitteen (3 300 asuntoa). Asuntotuotantotavoitteet määritellään valtion ja kuntien yhteisessä maankäytön, asumisen ja liikenteen MAL-sopimuksessa. Nykyinen MAL-sopimus on voimassa 2020–2031. Espoo kuuluu 14 kunnan kanssa Helsingin seudun MAL-sopimukseen.
Valmistuneista asunnoista pientaloissa sijaitsi 1 025 asuntoa, joista kolme neljäsosaa oli omakotitaloja. Alkaneista asunnoista 732 oli pientaloasuntoja. Valmistuneista vapaarahoitteisista kerrostaloasunnoista kaksi kolmasosaa sijaitsi koko talon vuokrakohteissa.
”Espoon rakennusvalvonta on myöntänyt selvästi eniten omakoti- ja paritalojen rakennuslupia Suomessa. Noin joka kymmenes omakoti- tai paritaloasunto rakennetaan Espooseen”, kertoo ympäristö- ja rakennusvalvontakeskuksen johtaja Pasi Timo.
Pääosa asunnoista raiteiden varrella
Suurin osa uusista asunnoista valmistui Niittykumpuun, Perkkaalle, Suvelaan, Espoonlahden keskukseen ja Finnooseen. Uusia asuntokohteita aloitettiin eniten Finnoossa, Suurpellossa ja Niittykummussa.
Valtion tukemat vuokra- ja asumisoikeusasunnot
ARA-vuokra-asuntoja valmistui 954, mikä ylitti tavoitteen (660 asuntoa). Yli puolet valmistuneista ARA-vuokra-asunnoista oli Espoon Asunnot Oy:n kohteissa. Asumisoikeusasuntoja valmistui 188 ja lyhyen korkotuen asuntoja 61. Lisäksi Suurpeltoon valmistui Espoon ensimmäinen takauslainalla toteutettu osaomistuskohde (91 asuntoa).
ARA-vuokra-asuntoja aloitettiin 512 asunnon verran. Näistä Espoon Asunnot Oy:n asuntoja oli 300. Asumisoikeusasuntoja aloitettiin 88 ja lyhyen korkotuen ARA-vuokra-asuntoja 46.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli Isotalokaupunkiympäristön toimialajohtaja
Puh:+358 50 593 3359olli.isotalo@espoo.fiAnne Savolainenasuntopäällikkö
Puh:+358 40 353 3582anne.m.savolainen@espoo.fiPasi TimoYmpäristö- ja rakennusvalvontakeskuksen johtaja
Puh:+358 40 5073 784pasi.timo@espoo.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Villa Elfvikin historiikki julkaistiin - teos kertoo kiehtovan tarinan säätyläishuvilan matkasta luontotaloksi5.12.2025 09:50:02 EET | Tiedote
KAMU Espoon kaupunginmuseo julkaisi historiikin Villa Elfvikistä, yli satavuotiaasta jugendhuvilasta ja siellä vuodesta 1992 alkaen toimineesta luontotalosta. Uuteen tutkimustietoon perustuva julkaisu kuvaa säätyläiselämää ja huvilan vaiheita kaikille avoimeksi kaupunkilaisten kohtaamispaikaksi.
Espoo tarkentaa yläkoululaisten omien mobiililaitteiden käyttöä kouluissa4.12.2025 12:53:09 EET | Tiedote
Espoon kaupungin kasvun ja oppimisen toimiala on päivittänyt oppilaiden omien mobiililaitteiden käyttöä koskevat linjaukset. Yläkouluissa omien mobiililaitteiden käyttö sallitaan jatkossa yhdellä välitunnilla. Kouluissa keskustellaan sopivasta välitunnista oppilaiden kanssa.
Salin täydeltä uusia tähtiä, kovia konkareita ja yllättäviä tuttavuuksia: Sellosalin kevätkausi 2026 ohjelma on julkaistu3.12.2025 12:10:52 EET | Tiedote
Sellosalin kevätkauteen mahtuu suurten tunteiden ja musiikkityylien koko kirjo – aina popin ja rockin kirkkaista tähdistä indien tummiin sävyihin ja jazzin juhlavuoden tunnelmista näyttämön lumoon. Leppävaaran oma täyden palvelun musiikki- ja tapahtumatalo tuo tulevaan kevätkauteen poikkeuksellisen tasokkaan ja monipuolisen elämysten valikoiman. Keikka- ja konserttikattausta täydentää runsas esittävien taiteiden ja lavahuumorin, lastenkulttuurin sekä senioreille suunnatun maksuttoman ohjelmiston kattaus.
Avaruustekniikan visionääri Jaan Praks on vuoden 2025 Espoo Ambassador2.12.2025 15:55:50 EET | Tiedote
Espoon uudeksi kongressilähettilääksi on valittu Aalto-yliopiston professori Jaan Praks. Praks työskentelee Elektroniikan ja nanotekniikan laitoksella ja johtaa pienten satelliittien ja mikroaaltojen kaukokartoituksen tutkimusryhmää.
Space technology visionary Jaan Praks awarded the 2025 Espoo Ambassador title2.12.2025 15:55:50 EET | Press release
Professor Jaan Praks from Aalto University has been chosen as Espoo's new congress ambassador. Praks works at the Department of Electronics and Nanotechnology, leading the Aalto small satellite and microwave remote sensing research group.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme