Espooseen valmistui ennätysmäärä asuntoja vuonna 2022

Uusia asuntoja aloitettiin 3 983 asuntoa, mikä on selvästi vähemmän kuin kahtena edellisenä vuonna, jolloin aloitettiin yli 6 000 asuntoa vuodessa.
Myös myönnettyjen rakennuslupien määrä 5 060 uudelle asunnolle pieneni verrattuna kahteen edelliseen vuoteen.
”Vaikka alkaneiden asuntojen määrä pieneni yhdellä kolmasosalla, asuntoja aloitettiin siitä huolimatta reilusti yli tavoitteen. Aloitusluvut vaihtelivat kuukausittain paljon. Vuoden ensimmäisellä puoliskolla asuntoaloitusten määrä oli kuitenkin lähes kaksinkertainen vuoden jälkimmäiseen puoliskoon verrattuna”, toteaa asuntopäällikkö Anne Savolainen.
Valmistuneiden asuntojen määrä ylitti selvästi Espoon vuotuisen asuntotuotantotavoitteen (3 300 asuntoa). Asuntotuotantotavoitteet määritellään valtion ja kuntien yhteisessä maankäytön, asumisen ja liikenteen MAL-sopimuksessa. Nykyinen MAL-sopimus on voimassa 2020–2031. Espoo kuuluu 14 kunnan kanssa Helsingin seudun MAL-sopimukseen.
Valmistuneista asunnoista pientaloissa sijaitsi 1 025 asuntoa, joista kolme neljäsosaa oli omakotitaloja. Alkaneista asunnoista 732 oli pientaloasuntoja. Valmistuneista vapaarahoitteisista kerrostaloasunnoista kaksi kolmasosaa sijaitsi koko talon vuokrakohteissa.
”Espoon rakennusvalvonta on myöntänyt selvästi eniten omakoti- ja paritalojen rakennuslupia Suomessa. Noin joka kymmenes omakoti- tai paritaloasunto rakennetaan Espooseen”, kertoo ympäristö- ja rakennusvalvontakeskuksen johtaja Pasi Timo.
Pääosa asunnoista raiteiden varrella
Suurin osa uusista asunnoista valmistui Niittykumpuun, Perkkaalle, Suvelaan, Espoonlahden keskukseen ja Finnooseen. Uusia asuntokohteita aloitettiin eniten Finnoossa, Suurpellossa ja Niittykummussa.
Valtion tukemat vuokra- ja asumisoikeusasunnot
ARA-vuokra-asuntoja valmistui 954, mikä ylitti tavoitteen (660 asuntoa). Yli puolet valmistuneista ARA-vuokra-asunnoista oli Espoon Asunnot Oy:n kohteissa. Asumisoikeusasuntoja valmistui 188 ja lyhyen korkotuen asuntoja 61. Lisäksi Suurpeltoon valmistui Espoon ensimmäinen takauslainalla toteutettu osaomistuskohde (91 asuntoa).
ARA-vuokra-asuntoja aloitettiin 512 asunnon verran. Näistä Espoon Asunnot Oy:n asuntoja oli 300. Asumisoikeusasuntoja aloitettiin 88 ja lyhyen korkotuen ARA-vuokra-asuntoja 46.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli Isotalokaupunkiympäristön toimialajohtaja
Puh:+358 50 593 3359olli.isotalo@espoo.fiAnne Savolainenasuntopäällikkö
Puh:+358 40 353 3582anne.m.savolainen@espoo.fiPasi TimoYmpäristö- ja rakennusvalvontakeskuksen johtaja
Puh:+358 40 5073 784pasi.timo@espoo.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Maailmalla ihastuttaneet hahmot Espoon Valon viikonloppuun20.1.2026 08:44:16 EET | Tiedote
Näyttelykeskus WeeGeen pihalle rakentuu Alexander Reichsteinin They Were Here -installaatio uv-valossa hehkuvista historiallisista hahmoista. Valon viikonlopussa nähdään myös muita valoon liittyviä installaatioita, teoksia, esityksiä ja työpajoja Espoon kulttuuritaloissa ja Espoonlahden alueella 6.–8.2.2026.
Espoon Ystäväluistelu-tapahtuma yhdistää luistelun ja livemusiikin19.1.2026 16:03:31 EET | Tiedote
Tapiolan Jääpuutarhassa 7.2.2026 järjestettävä koko perheen tapahtuma Ystäväluistelu kutsuu nauttimaan luistelusta ja livemusiikista.
Talomuseo Glimsin suosio jatkoi kasvuaan KAMU Espoon kaupunginmuseon museoista19.1.2026 14:34:14 EET | Tiedote
KAMU Espoon kaupunginmuseon museoissa vieraili ennätysmäärä kävijöitä. Vuoden 2025 aikana kävijöitä oli lähes 166 000.
Elinkeino- ja kilpailukykyjaosto uusi asuntotonttien päättyviä vuokrasopimuksia19.1.2026 11:42:47 EET | Tiedote
Kaupungin omistamat tontit sijaitsevat Espoon keskuksessa, Latokaskessa, Karakalliossa, Kauklahdessa ja Niittykummussa ja niiden maanvuokrasopimukset päättyvät vuosina 2027–2030.
Tilastot ja tutkimukset -kuukausitiedote tammikuu 202614.1.2026 16:08:49 EET | Tiedote
Espoon väkiluku oli marraskuun 2025 lopussa ennakkotietojen mukaan 325 830. Työttömyyden kasvu jatkui.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme