Espoossa Nuorisovaltuuston vaalien ehdokasmäärä lähentelee ennätystä - ehdokkaat kampanjoivat vaalipaneeleissa
Lähes ennätysmäärä nuoria asettui ehdolle Espoon nuorisovaltuuston vaaleissa. Nuorisovaltuustopaikasta kisaa peräti 86 espoolaisnuorta. Kampanjointi on käynnistynyt, koulut ja lukiot järjestävät vaalipaneeleita ja vaalikone tarjoaa nuorille helpotusta sopivan ehdokkaan valintaan.
Nuorisovaltuustoon valitaan 40 jäsentä. Vaaleissa kokeillaan nyt ensimmäistä kertaa sähköistä äänestyspalvelua. Koulut ja oppilaitokset järjestävät äänestyksen oppilaille ja opiskelijoille 11.-15. marraskuuta välisenä aikana. Vaalitulos julkistetaan 26.11.2019, ja uudet nuorisovaltuuston edustajat aloittavat tehtävässään 1.1.2020.
Ehdokkaiden vaalityö käy kuumana, sillä kouluissa ja oppilaitoksissa järjestetään vaalipaneeleita aina marraskuun ensimmäisille viikoille saakka. Vaalipaneeleissa ehdokkaat pääsevät kertomaan omista ajatuksistaan sekä vastaamaan äänestäjien kysymyksiin. Jos omaa ehdokasta ei löydy vaalipaneeleista, vaalikone auttaa ehdokkaan valinnassa. Vaalikone aukeaa viikolla 44 osoitteessa www.espoo.fi/nuva.
Vaalipaneeleista ja nuorisovaltuuston vaaleista uutisoidaan Espoon kaupungin tileillä loka-marraskuussa 2019. Sosiaalisessa mediassa vaaleja voi seurata tunnisteilla: #nuorisovaltuustovaalit, #sunkaupunki, #espoonnuorisovaltuusto.
Mikä on Nuorisovaltuusto?
Nuorisovaltuusto on 13-18-vuotiaiden nuorten paikka päästä aktiivisesti osallistumaan ja vaikuttamaan nuoria koskeviin asioihin kaupungin päätöksenteossa.
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kaupunginhallitus saa selostuksen Espoonlahden uimahallin sijoittamisesta nykyisen uimahallin viereen18.9.2025 14:30:47 EEST | Tiedote
Espoon kaupunkiympäristön toimialajohtaja Olli Isotalo selostaa kaupunginhallitukselle 22.9. Espoonlahden uuden uimahallin mahdollista sijaintia. Kaupungin tekemässä lähtötietoselvityksessä uuden uimahallin paikkaa on selvitetty laajasti. Kokonaisuutena parhaana paikkana selvityksessä pidetään nykyisen uimahallin vieressä olevaa Espoonlahden päiväkodin tonttia. Samassa yhteydessä on selvitetty päiväkodin rakentamista entiselle paloaseman tontille.
Espoon kulttuuri- ja nuorisolautakunta avasi valtuustokauden talous- ja avustusasioilla16.9.2025 20:35:50 EEST | Tiedote
Uudella kokoonpanolla aloittanut kulttuuri- ja nuorisolautakunta kävi keskustelevan ensimmäisen kokouksen, jossa se käsitteli talousarvioita- ja suunnitelmia sekä myönsi kulttuurin tapahtuma- ja projektiavustuksien päätöserän.
Elinkeino- ja kilpailukykyjaoston päätöksiä 15.9.202515.9.2025 17:07:33 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto päätti asuintonttien kauppahinnan tarkistamisesta Matinkylässä ja Westendin aseman alueen varaamisesta kehittämisselvitystä varten. Lisäksi jaosto antoi evästyksensä Espoo-tarinaan eli kaupungin strategiaan.
Tilastot ja tutkimukset -kuukausitiedote syyskuu 202515.9.2025 15:20:15 EEST | Tiedote
Espoon väestörakenne ja väestönmuutokset 2024 -julkaisu on valmistunut. Espoon väkiluku oli heinäkuun 2025 lopussa ennakkotietojen mukaan 324 320. Työttömyyden kasvu jatkui, avointen työpaikkojen määrä supistui edelleen.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 10.9.202510.9.2025 19:58:31 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta hyväksyi suomenkielisen varhaiskasvatuksen tulosyksikön sekä kasvun ja oppimisen toimialan esikunnan viranhaltijoiden ratkaisuvallan delegointipäätöksen muutoksen. Päivitetyssä delegointipäätöksessä varhaiskasvatuksen aluepäällikölle on annettu toimivalta päättää oppimisen ja esiopetukseen osallistumisen tukeen liittyvän korvauksen maksamisesta yksityiselle palveluntuottajalle. Muutokset tulevat voimaan 11.9.2025 alkaen. Lisäksi kasvun ja oppimisen lautakunta valitsi Espoon suomenkielisten peruskoulujen johtokuntien jäsenet ja varajäsenet sekä nimitti puheenjohtajat ja varapuheenjohtajat toimikaudeksi 2025–2027. Johtokuntien jäsenet valittiin oppilaitosten huoltajien ja henkilökunnan ehdotusten perusteella. Lautakunta sai myös selostuksen kesällä asukaspuistoissa järjestetystä puistoruokailupilotista sekä peruskoulujen koulukohtaisesta budjetoinnista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme