Etelä-Savon ELY-keskuksen vesienhoitotiimi lähtee kiertueelle

Kiertueen tilaisuuksiin voi osallistua joko paikan päällä tai etäyhteydellä Microsoft Teamsin kautta. Kahvitarjoilun vuoksi tilaisuuksiin toivotaan ennakkoilmoittautumista. Ilmoittautua voit joko puhelimitse numeroon 029 502 4208 tai sähköpostitse osoitteeseen inka.vesala@ely-keskus.fi
Kiertueella tarjolla neuvoja vesistökunnostushankkeiden rahoitushakuun
ELY-keskuksen asiantuntijat tarjoavat kiertueen tilaisuuksissa apua ja neuvontaa lokakuussa aukeavaan vesistökunnostushankkeiden rahoitushakuun. Rahoitushaku on auki 17.10.–30.11.2023. Rahoitusta on jaossa vesistökunnostushankkeiden toteuttamiseen ja suunnitteluun sekä vesiensuojelutoimijoiden alueellisten verkostojen vahvistamiseen.
Avustuksilla edistetään vesien tilan parantamista ja vesiympäristöjen hoitamista sekä vahvistetaan vesistökunnostajien ja valuma-alueiden maanomistajien yhteistyötä. Vesienkunnostushankkeeseen voi ryhtyä esimerkiksi vesiensuojelu- tai vesienhoitoyhdistys, säätiö, kyläyhdistys, ympäristöjärjestö, neuvontajärjestö, vapaa-ajan kalastukseen liittyvä yhdistys, kunta tai kaupunki.
Kiertueen aikataulu
Elokuu
18.–19.8. Mikkelin kalamarkkinat (Mikkelin satama, paikka 88)
Pe 25.8. Puula klo 16–18 (Korpimaja, Viitalammentie 15, Mikkeli)
Ma 28.8. Pihlajavesi-Puumala klo 16–18 (Sulkavan kunnanvirasto, Kauppatie 1, Sulkava)
Syyskuu
Ma 4.9. Korpijärvi-Kuolimo klo 16–18 (Savitaipaleen kunnantalo, Kirkkotie 6, Savitaipale)
Ti 5.9. Virtasalmi-Joroinen klo 16–18 (Joroisten Urheilutalon aula, Mutalantie 14)
Ma 18.9. Mäntyharju-Vuohijärvi klo 16–18 (Tyllilä-Hovi, Tylliläntie 52, Mäntyharju)
Ti 19.9. Kyyvesi-Pieksämäki klo 16–18 (Partaharjukeskus, Partaharjuntie 361, Pieksämäki)
Lokakuu
Ma 2.10. Mikkeli-Luonteri klo 16–18 (ELY-keskuksen tilat, Pyöreä Torni, Jääkärinkatu 14, Mikkeli)
Ti 3.10. Haukivesi klo 16–18 (Kylätalo Päiväkumpu, Tappuvirrantie 1663, Ahvensalmi)
Ke 18.10. Puruvesi klo 16–18 (Kruunupuisto, Vaahersalontie 44, Punkaharju)
To 19.10. Heinäveden reitti klo 16–18 (Heinäveden kunnantalo, Kermarannantie 7, Heinävesi)
Kiertueen tilaisuudet ovat kaikille avoimia. Tervetuloa mukaan!
Tilaa vesienhoitoverkoston uutiskirje ja tutustu verkkosivuihimme
Etelä-Savon ELY-keskuksen vesienhoitotiimi perusti alkuvuodesta Etelä-Savoon vesienhoitoverkoston, joka kokoaa yhteen vesistöjen tilasta, hoidosta ja kunnostuksesta kiinnostuneet asiantuntijat, asukkaat, maanomistajat ja lomailijat. Verkoston avulla ajantasainen tieto vesienhoidosta leviää, vesistöalan osaaminen kehittyy sekä vesienhoitohankkeet löytävät yhteistyökumppaneita ja saavat tukea toiminnalleen.
Verkostoon voi liittyä tilaamalla säännöllisesti ilmestyvän Etelä-Savon vesienhoitoverkoston uutiskirjeen (viestitys.fi).
Etelä-Savon vesienhoito -verkkosivuillemme on koottu runsaasti ajankohtaista ja alueellista tietoa vesienhoidosta. Keskeisimmät tiedot avustuksen hakemisesta vesistökunnostustoimenpiteisiin on myös tiivistetty infovideoon, jonka voit katsoa tästä (youtube.com).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesistöasiantuntija Lasse Hämäläinen, p. 0295 024 206, lasse.hamalainen@ely-keskus.fi
Vesistöasiantuntija Inka Vesala, p. 029 502 4000, inka.vesala@ely-keskus.fi
Johtava asiantuntija Juho Kotanen, p. 0295 024 192, juho.kotanen@ely-keskus.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta

Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli
0295 024 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-etela-savo
Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus
Sadat yritykset Etelä-Savossa hyötyneet EU:n maaseuturahoituksesta5.9.2025 09:16:41 EEST | Tiedote
EU:n maaseuturahoitus lisää yritysten kasvupotentiaalia, luo uusia työpaikkoja ja tukee yrityksissä tapahtuvia omistajanvaihdoksia. EU:n maaseuturahoituksen ja yrittäjän päivän vuoden 2025 teema nuoret ja kasvu tukevat toisiaan.
Vedet viilenevät ja sinilevätilanne jatkuu rauhallisena Etelä-Savossa28.8.2025 14:21:47 EEST | Tiedote
Kuluvalla viikolla viranomaisten havainnointipaikoilla on havaittu sinilevää hieman Pieksämäen Heiniöllä ja Juvan Murtosella. Edellisellä viikolla kansalaishavaintoja sinilevästä tuli Heiniöltä sekä Saimaan Naistenvedeltä ja Muikunselältä.
ELY-keskus on tukenut Etelä-Savon elinvoimaa alkuvuoden aikana 27 miljoonalla eurolla26.8.2025 13:00:57 EEST | Tiedote
Kesäkuun loppuun mennessä ELY-keskus on sijoittanut Etelä-Savon yritysten kehittämiseen ja toimintaan 27 miljoonaa euroa, käy ilmi rahoituskatsauksesta ajalta 1.1.-30.6.2025.
Työttömiä Etelä-Savossa edelleen noin 6 40026.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Etelä-Savon kuntien työllisyyspalveluissa oli heinäkuun lopussa vajaa 6 400 työtöntä eli lähes 400 enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuja heistä oli 365, missä oli laskua vuodentakaisesta 10 %. Työttömien naisten määrä nousi vuodentakaisesta 7 % ja miesten 5 %.
Sinilevähavaintoja tehty vähemmän kuin edellisellä viikolla Etelä-Savossa –ajankohdalle tyypillinen sinilevätilanne jatkuu31.7.2025 10:15:09 EEST | Tiedote
Kuluvalla viikolla viranomaisten havainnointipaikoilla ei ole havaittu sinilevää ja tilanne on siten pysynyt ennallaan edelliseen viikkoon verrattuna. Myös kansalaisilta saadut sinilevähavainnot ovat vähentyneet viime viikkoon verrattuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme