Etelä-Savon kauppakamari

Etelä-Savon kauppakamarin hallitus vuonna 2023

9.12.2022 11:22:38 EET | Etelä-Savon kauppakamari | Tiedote

Jaa
Etelä-Savon kauppakamarin syykokouksessa, 1.12.2022, vahvistettiin kauppakamarin hallitus vuodelle 2023. Kauppakamarin puheenjohtajana jatkaa Sahakuutio Oy:n toimitusjohtaja Jari Suomalainen. Varapuheenjohtajina toimivat toimitusjohtaja Markus Tykkyläinen, Suur-Savon Sähkö Oy, toimitusjohtaja Harri Kovanen, Piako Oy ja toimitusjohtaja Ari Hämäläinen, Norelco Oy. Varapuheenjohtajat toimivat myös kauppakamariosastojen puheenjohtajina alueillaan.

Muut hallituksen jäsenet ovat:

toimitusjohtaja Arja Flinkman, Etelä-Savon Koulutus Oy 

toimitusjohtaja Jari Himanen, Suur-Savon Osuuspankki 

toimitusjohtaja Erkki Karppanen, Etelä-Savon Energia Oy 

toimitusjohtaja Jaana Kuivalainen, Sahanlahti Resort Oy 

toimitusjohtaja Asko Lammela, LähiTapiola Savo-Karjala  

aluejohtaja Heikki Lappalainen, SKAL Itä-Suomi ry 

toimitusjohtaja Mika Lemettinen, Hoivakehitys Oy 

toimitusjohtaja Antti Lipsanen, Rakennusliike U. Lipsanen Oy 

kuntayhtymän johtaja, rehtori Jukka Mustonen, SAMIedu 

toimitusjohtaja Osku Nykänen, Mikkeli Siivotaan Oy 

aluejohtaja Jere Penttilä, Kesko Oyj Itä-Suomi

kunnanjohtaja Mervi Simoska, Juvan kunta

toimitusjohtaja Hannu Väänänen, Savonlinnan BLC-osuuskunta

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Etelä-Savon kauppakamari
Maaherrankatu 14
50100 Mikkeli

http://www.eskauppakamari.fi/

Etelä-Savon kauppakamari on merkittävä alueellinen vaikuttaja ja yritysten edunvalvoja. Me edustamme kattavasti alueen elinkeinoelämää, sillä meillä on useita satoja yritysjäseniä sekä alueen kuntia/kaupunkeja sekä useita yhteisöjä jäseninä. Yhdessä jäsentemme kanssa teemme aktiivista vaikuttamistyötä elinkeinoelämän kehittämiseksi. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon kauppakamari

Kauppakamarikysely: Yli puolet yrityksistä kokee Iranin sotatilanteen heikentävän kilpailukykyään – logistiikkakustannusten nousun vaikutukset kuitenkin toistaiseksi maltillisia28.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Kauppakamareiden huhtikuussa teettämästä kyselystä selviää, että 57 prosenttia vastaajista kokee yrityksensä kilpailukyvyn heikentyneen jonkin verran tai paljon Iranin sotatilanteen aiheuttaman logistiikkakustannusten nousun seurauksena. Erittäin paljon tai paljon haittaa tilanne on aiheuttanut kuitenkin vain noin kymmenelle prosentille vastaajayrityksistä. Tiekuljetusten kallistumisen kokee erittäin haitalliseksi noin viidennes vastaajista ja jonkin verran haitalliseksi 47 prosenttia vastaajista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye