Etelä-Savoon uusia luonnonsuojelualueita 604 hehtaaria

Suojeltujen alueiden kokonaismäärästä Etelä-Suomen metsien monimuotoisuusohjelman (METSO-ohjelma) kohteita oli 483 hehtaaria. METSO-ohjelman toteutuksessa suojelun painopisteenä olivat runsaslahopuustoiset kangasmetsät (308 ha), lehdot (39 ha), puustoiset suot ja soiden reunametsät (35 ha) sekä metsäiset kalliot, jyrkänteet ja louhikot (54 ha). Helmi-elinympäristöohjelmassa suojeltiin soita ja soiden reunametsiä 116 hehtaaria. Uhanalaisten lajien esiintymisalueita ja rantojensuojeluohjelman alueita suojeltiin yhteensä 5 hehtaaria.
Helmi-ohjelman soidensuojelu täydentää suojelualueverkostoa
Valtioneuvosto teki periaatepäätöksen Helmi-elinympäristöohjelmasta 27.5.2021. Helmi-ohjelmassa 2021–2030 suojellaan, kunnostetaan ja hoidetaan useita eri elinympäristöjä. Tarkoitus on pysäyttää Suomen luonnon köyhtyminen. Soiden suojelu ja ennallistamien on yksi merkittävä Helmi-ohjelman tavoite. Suojelun periaate on sama kuin METSO-ohjelmassa: suojelu perustuu maanomistajien vapaaehtoiseen tarjontaan ja suojelusta maksettava korvaus on yksityiselle metsänomistajalle verovapaa.
ELY-keskus toivoo maanomistajien tarjoavan luonnon monimuotoisuudelle arvokkaita soita ja metsiä suojeltavaksi osana Helmi- ja METSO-ohjelmia. Ensisijaisesti suojeltavia soita ovat soidensuojelun täydennysehdotukseen sisältyvät kohteet, kaavojen suojeluvarauksiin kuuluvat suot ja vanhojen soidensuojelualueiden laajennukset. Rehevät korvet ja letot ovat uhanalaisia luontotyyppejä ja niitä toivotaan myös tarjottavan suojeluun. Etelä-Savon metsistä ja soista vain 3 % on suojeltu.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
METSO-ohjelma: Luonnonsuojeluasiantuntija Markku Heikkinen, Etelä-Savon ELY-keskus, p. 0295 024 175, markku.heikkinen(at)ely-keskus.fi
Helmi-ohjelman soidensuojelu: Luonnonsuojeluasiantuntija Tiina Hämäläinen, Etelä-Savon ELY-keskus, p. 0295 024 112, tiina.hamalainen(at)ely-keskus.fi
Luonnonsuojeluohjelmat ja Natura 2000 -verkosto. Luonnonsuojeluasiantuntija Pasi Ryhänen, Etelä-Savon ELY-keskus, p. 0295 024 229, pasi.ryhanen(at)ely-keskus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Etelä-Savon ELY-keskusJääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli
0295 024 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-etela-savo
Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus
Etelä-Savossa työttömien määrä nousi ja lomautettujen määrä laski vuodentakaisesta21.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Etelä-Savon kuntien työllisyyspalveluissa oli syyskuun lopussa 5 883 työtöntä eli 142 enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuja heistä oli 261, missä oli laskua vuodentakaisesta 43 %. Työttömien naisten määrä nousi vuodentakaisesta 105:llä ja miesten 33:lla.
Rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 08:36:07 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
ELY-keskus tarkisti Itä-Suomen yritysrahoituksen linjaustaan29.9.2025 09:00:04 EEST | Tiedote
Tulevien vuosien Euroopan aluekehitysrahaston ELY-keskuksille myöntämät Euroopan aluekehitysrahaston alueellisen kehyksen myöntövaltuudet ovat merkittävästi aiemmin ilmoitettuja pienemmät. Vähentyneen myöntövaltuuden vuoksi ELY-keskus tarkisti yritysrahoitusta ohjaavan Itä-Suomen yritysrahoitusstrategian vastaamaan muuttunutta tilannetta.
Työttömien määrä laski elokuussa alle 6 000:een23.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Etelä-Savon kuntien työllisyyspalveluissa oli elokuun lopussa vajaa 5 800 työtöntä eli 153 enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuja oli 285, missä oli laskua vuodentakaisesta 29 %. Työttömien naisten määrä nousi vuodentakaisesta 3 % ja miesten 2 %.
ELY-keskus tyytyväinen Huuhtimäen tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiin15.9.2025 15:10:20 EEST | Tiedote
Etelä-Savon ELY-keskus katsoo, että Huuhtimäen tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus täyttää sille asetetut sisältövaatimukset. ELY-keskus yhtyy hankkeesta vastaavan arvioon siitä, että hankkeesta todennäköisesti aiheutuu joitakin merkittäviä vaikutuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

