Gummerus

Eturivin ruotsalaisfeministin vaikuttava kirja naisista ja selviytymisestä

29.9.2020 10:33:09 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa
Ruotsalainen Karolina Ramqvist on yksi sukupolvensa merkittävimmistä kirjailijoista ja feministeistä. Hänen monikerroksinen, omaelämäkertaa, esseetä ja proosaa yhdistelevä teoksensa Karhunainen (Gummerus) on vangitseva kuvaus naisista ja äitiydestä, hylkäämisestä ja selviytymisestä, historiasta ja kirjoittamisesta.

Vuonna 1542 nuori Marguerite de la Rocque seuraa hänelle määrättyä holhoojaa tutkimusmatkalle Uuteen maailmaan. Kesken laivamatkan tapahtuu skandaali, ja Marguerite hylätään karhujen asuttamalle saarelle Pohjois-Atlantilla. Alkaa uskomaton selviytymistarina. Margueriten on opeteltava puolustamaan itseään aseella ja pysymään hengissä saaren jäätävissä olosuhteissa.

Karhunainen kertoo kahdesta vaikuttavasta naisesta, joiden elämät kietoutuvat kirjassa yhteen: Marguerite de la Rocquesta, joka selviytyy vastoin odotuksia, ja Karolina Ramqvistista, joka kysyy viiltävän teräviä kysymyksiä niin historiasta ja nykyajasta kuin kirjoittamisesta ja kylmyydestä.

Kirjoittaminen oli ollut tapani tutkiskella ihmisyyttä, elämää jota kaikki muut tuntuivat elävän, ja samalla välttyä siltä, välttyä tarvitsemasta muita ja välttyä armottomilta laeilta jotka ohjailivat ihmisiä, menetyksen ja haavoittuvuuden laeilta. Se oli ollut myös tapa välttyä olemasta nainen, tapa katsoa eikä alistua katseen kohteeksi.

Karolina Ramqvist (s. 1976) on kirjoittanut romaaneja, novelleja ja esseitä sekä toiminut Arena-lehden päätoimittajana. Hänet on palkittu kirjallisesta työstään moneen otteeseen, viimeisimpänä arvostetulla Per Olov Enquist -palkinnolla. Ramqvist asuu Tukholmassa perheensä kanssa.

Karolina Ramqvist: Karhunainen
alkuteos Björnkvinnan
suomentanut Laura Kulmala
363 sivua
äänikirjan lukija Krista Putkonen-Örn

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Karolina Ramqvist, kuva: Jasmine Storch
Karolina Ramqvist, kuva: Jasmine Storch
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkonen kirjoittaa Yhdysvaltojen muutoksesta ja Trumpin kakkoskaudesta9.9.2026 08:17:00 EEST | Tiedote

Juha Itkonen, yksi Suomen tunnetuimmista nykykirjailijoista, julkaisi 2017 henkilökohtaisen matkakirjan Minun Amerikkani, joka päättyi Trumpin ensimmäiseen valtaannousuun. Kymmenen vuotta myöhemmin on aika päivittää tilanne. Teidän Amerikkanne (Gummerus) kuvaa muutoksia Yhdysvaltojen kansainvälisessä roolissa ja sisäisessä ilmapiirissä sekä yrittää ymmärtää, miksi amerikkalaiset valitsivat Donald Trumpin uudestaan presidentiksi. Kirja ilmestyy Helsingin Kirjamessujen avauspäivänä 22.10. juuri ennen syksyn ratkaisevia välivaaleja.

ENNAKKOTIEDOTE: Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uusin suomennos kuvaa urheilumaailman seksismiä ja rasismia – Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) ilmestyy 17.9.4.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote

Aikamme menestyneimpiin kirjailijoihin kuuluvan Taylor Jenkins Reidin Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) on feministinen vastapallo urheilun miehiselle maailmalle. 1990-luvun tennismaailmaan sijoittuva tarina kyltymättömästä voitonhimosta ja kuolemattoman kuuluisuuden hinnasta kuvaa tarkkanäköisesti myös urheilumaailman seksismiä ja rasismia.​ Romaani ilmestyy suomeksi 17.9.

Yhteensä 713 tuntia ja 15 minuuttia – Kalle Päätalon Iijoki-sarja Toni Kamulan lukemina äänikirjoina on valmistunut2.9.2026 13:53:50 EEST | Tiedote

Kalle Päätalon klassikko, omaelämäkerrallinen Iijoki-sarja, on nyt kokonaisuudessaan myös äänikirjayleisön kuunneltavissa näyttelijä-ohjaaja Toni Kamulan lukemana. 26-osaisen sarjan kokonaiskesto äänikirjoina on 713 tuntia ja 15 minuuttia. Äänikirjojen kuuntelijat ovat löytäneet klassikon; sarjaa on kuunneltu tähän mennessä äänikirjoina jo yli 6 miljoonaa tuntia.

ENNAKKOTIEDOTE: Eeppinen meno, kirjalliset naiset vai hiukset ja karvat? – Uutuuskirja tarjoaa yleistiedon lisäksi teemavisoja laidasta laitaan28.8.2026 12:26:28 EEST | Tiedote

Tunnistatko klassikkoelokuvien alkukohtaukset ja kirjojen avauslauseet? Muistatko kaupungit ja karaokehitit? Hallitsetko symbolit, sodat ja salaliittoteoriat? Tiedätkö drinkkien, diivojen, diktaattorien ja Disney-hahmojen nimet? Pitkän linjan pubivisaemäntä Lotta Dufva on koonnut parhaat visailukysymyksensä yksiin kansiin. Tietäjät tietää – 2000 visakysymystä (Gummerus) sekoittaa popkulttuuria, tämän päivän ilmiöitä ja klassista yleistietoa pieni vino hymynkare huulessa. Kirja ilmestyy 23.9.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye