EU:n elvytysvarat ovat ponnistuslankku Suomen biokaasuloikalle – lennon pituudelle odotetaan myötätuulta EU-sääntelyn kehityksestä
1.11.2021 15:13:57 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK:n tietojen mukaan Suomessa biokaasun tuotantohankkeita on valmistelussa niin paljon, että se vastaa ainakin 50 000 000 miljoonan diesellitran tuomaa energiamäärää vuodessa. Jos hankkeet toteutuisivat, näiden tuottama suora päästövähennys siirryttäessä fossiilisesta polttoaineesta uusiutuvaan ja lähes päästöttömään biokaasuun olisi 116 500 hiilidioksidiekvivalenttitonnia vuodessa, tämä vastaa noin 1 % Suomen tieliikenteen päästöistä. Suurelta osin päästövähennykset toteutuisivat kohteissa, joissa päästövähennysten aikaansaaminen muilla toimilla on hyvin vaikeaa ja kallista.
Keskeisin ja suurin potentiaali biokaasun tuotannon kasvattamiseen löytyy maatalousperäisistä syötteistä eli esimerkiksi lannasta ja nurmesta. Niiden käyttämiselle ei uudessa ilmasto- ja energiapoliittisessa sääntelyssä tule asettaa uusia rajoitteita. Päästöjen vähentämistarvetta biokaasun kautta löytyy myös niiltä alueilta, joilla maatalous perustuu laajasti turvepeltoihin. Olemassa olevien turvepeltojen hyödyntämiskelpoisuutta ruuantuotannon lisäksi myös biokaasun tuotantoon ei saa vaarantaa sääntelyn uudistamisessa.
Raaka-aineiden riittävyys ei aseta rajoitteita biokaasun erittäin laajamittaiselle kasvattamiselle Suomessa toteaa MTK:n elinkeino- ja yrittäjyysvaliokunta. Teknis-taloudelliset seikat ovat keskeisimmät laajentamista rajoittavat asiat. Sääntelyn johdonmukaisuus on keskeinen tekijä, joka vaikuttaa suoraan sekä tekniseen potentiaaliin, että toiminnan taloudellisuuteen.
Biokaasuohjelman toteuttaminen on edennyt tähän asti hyvin, mutta sääntelytyön johdonmukainen selkeyttäminen pitää jatkua, että lupaavasta alusta päästään laajaan toteuttamisen vaiheeseen.
Lisätietoja:
Leena Erälinna, Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunnan puheenjohtaja, 0400 541 496
Anssi Kainulainen, energia-asiantuntija, MTK, 050 596 1541
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Afrikkalainen sikarutto leviää edelleen aktiivisesti – taudin tilannekuva epäselvä29.10.2026 14:33:32 EET | Tiedote
Lokakuun tautilöydökset osoittavat, että afrikkalaisen sikaruton pahimmat uhkakuvat eivät ole poistuneet. 29. lokakuuta tiedotettiin 7 uudesta afrikkalaisen sikaruton löydöksestä, jotka kaikki tehtiin hieman ydinalueen ulkopuolella. Löydökset osoittavat, että taudin etenemistä ei ole saatu hallintaan, MTK korostaa.
MTK: EU:n itärajan ruoantuotanto on osa Euroopan turvallisuutta29.10.2026 10:52:13 EET | Tiedote
Suomen ja Baltian maiden maatalouden erityisasema on otettava huomioon EU:n tulevissa rahoitusratkaisuissa. MTK:n puheenjohtaja Tero Hemmilä korosti Brysselissä komissaaritapaamisissa, ettei EU:n itäisen ulkorajan maataloutta voi tarkastella vain maatalous- tai aluepolitiikkana. Kyse on myös ruokaturvasta, huoltovarmuudesta ja Euroopan kokonaisturvallisuudesta.
MTK:lta merkittävä tunnustus Pohjois-Pohjanmaalle - Metsänhoitoyhdistys Pyhä-Kala on Vuoden Kymppi28.10.2026 11:14:36 EET | Tiedote
Metsänhoitoyhdistys Pyhä-Kala on valittu Vuoden Kympiksi. MTK:n metsäjohtokunnan myöntämä tunnustus annetaan ansiokkaasta metsänomistajien etujen ajamisesta sekä metsänhoitoyhdistyksen jäsenten ja muiden metsänomistajien palvelemisesta. Tänä vuonna Vuoden Kympiksi tehtiin kaikkiaan 43 ehdotusta.
MTK:n Tiirola hallitukselle: Siirtolinjojen hyödyt eivät voi ohittaa maanomistajia28.10.2026 09:22:27 EET | Tiedote
MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola vaatii hallitukselta toimia metsänomistajien omaisuudensuojan vahvistamiseksi vielä ennen vaaleja. Erityisesti siirtolinjojen korvaukset ja kansallinen ennallistamissuunnitelma vaativat ratkaisuja, jotta vihreän siirtymän ja luonnonsuojelun kustannukset eivät jää maanomistajien maksettaviksi.
MTK ja Sahateollisuus: Puurakentamisen edistämiselle ei ole ylitsepääsemättömiä esteitä – julkisessa rakentamisessa valtava potentiaali27.10.2026 13:24:43 EET | Tiedote
Suomella on kaikki edellytykset lisätä puurakentamista etenkin julkisissa rakennuksissa ja kerrostaloissa. MTK:n ja Sahateollisuuden mukaan kasvu vahvistaisi kotimaista arvonlisää ja rakennuskannan hiilivarastoa. Ensi vaalikaudella puurakentamista tulee vauhdittaa tekemällä rakentamisesta ilmastoystävällisempää asetusten kautta sekä asettamalla julkiseen rakentamiseen 35 % tavoite puun käytölle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
