EU:n elvytysvarat ovat ponnistuslankku Suomen biokaasuloikalle – lennon pituudelle odotetaan myötätuulta EU-sääntelyn kehityksestä
1.11.2021 15:13:57 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK:n tietojen mukaan Suomessa biokaasun tuotantohankkeita on valmistelussa niin paljon, että se vastaa ainakin 50 000 000 miljoonan diesellitran tuomaa energiamäärää vuodessa. Jos hankkeet toteutuisivat, näiden tuottama suora päästövähennys siirryttäessä fossiilisesta polttoaineesta uusiutuvaan ja lähes päästöttömään biokaasuun olisi 116 500 hiilidioksidiekvivalenttitonnia vuodessa, tämä vastaa noin 1 % Suomen tieliikenteen päästöistä. Suurelta osin päästövähennykset toteutuisivat kohteissa, joissa päästövähennysten aikaansaaminen muilla toimilla on hyvin vaikeaa ja kallista.
Keskeisin ja suurin potentiaali biokaasun tuotannon kasvattamiseen löytyy maatalousperäisistä syötteistä eli esimerkiksi lannasta ja nurmesta. Niiden käyttämiselle ei uudessa ilmasto- ja energiapoliittisessa sääntelyssä tule asettaa uusia rajoitteita. Päästöjen vähentämistarvetta biokaasun kautta löytyy myös niiltä alueilta, joilla maatalous perustuu laajasti turvepeltoihin. Olemassa olevien turvepeltojen hyödyntämiskelpoisuutta ruuantuotannon lisäksi myös biokaasun tuotantoon ei saa vaarantaa sääntelyn uudistamisessa.
Raaka-aineiden riittävyys ei aseta rajoitteita biokaasun erittäin laajamittaiselle kasvattamiselle Suomessa toteaa MTK:n elinkeino- ja yrittäjyysvaliokunta. Teknis-taloudelliset seikat ovat keskeisimmät laajentamista rajoittavat asiat. Sääntelyn johdonmukaisuus on keskeinen tekijä, joka vaikuttaa suoraan sekä tekniseen potentiaaliin, että toiminnan taloudellisuuteen.
Biokaasuohjelman toteuttaminen on edennyt tähän asti hyvin, mutta sääntelytyön johdonmukainen selkeyttäminen pitää jatkua, että lupaavasta alusta päästään laajaan toteuttamisen vaiheeseen.
Lisätietoja:
Leena Erälinna, Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunnan puheenjohtaja, 0400 541 496
Anssi Kainulainen, energia-asiantuntija, MTK, 050 596 1541
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK vaatii vahvempaa CAP-rahoitusta yhdessä eurooppalaisten viljelijöiden kanssa15.10.2026 16:01:57 EEST | Tiedote
Eurooppalaiset viljelijäjärjestöt hyväksyivät Tukholmassa torstaina julistuksen, jonka mukaan maatalous ja ruoantuotanto ovat Euroopalle strategisia aloja sekä olennainen osa turvallisuutta, huoltovarmuutta ja kilpailukykyä. Julistus vaatii EU:n johtajia turvaamaan yhteiselle maatalouspolitiikalle riittävän ja ennakoitavan rahoituksen.
Mediakutsu: Peltokasviseminaari 6.11. – millaista viljelyä Suomessa tehdään vuoden 2030 jälkeen?15.10.2026 14:09:28 EEST | Kutsu
MTK:n keskusliitto ja MTK-Uusimaa kutsuvat toimittajat seuraamaan Peltokasviseminaaria ja haastattelemaan EU-päättäjiä, viljelijöitä ja viljamarkkinoiden asiantuntijoita. Seminaarissa kuulet samana päivänä, mitä EU:n maatalouspolitiikassa tapahtuu, miltä viljamarkkinat näyttävät ja millaisia päätöksiä viljelijät joutuvat niiden pohjalta tekemään pelloilla.
Suuri poliittinen metsäkeskustelu virittää puolueet tulevaan vaalikauteen15.10.2026 11:00:49 EEST | Tiedote
Mihin suuntaan Suomen metsäpolitiikkaa viedään seuraavalla vaalikaudella? MTK ja Suomen Metsäyhdistys kokoavat kahdeksan puolueen edustajat Suureen poliittiseen metsäkeskusteluun Metsäpäivillä perjantaina 23. lokakuuta. Keskustelussa haetaan puolueilta vastauksia metsien käyttöä ja tulevaisuutta koskeviin suuriin kysymyksiin.
MTK:n Wallin: Ruokaturvan tärkein resurssi on ihminen – viljelijän hyvinvointi mukaan politiikan mittareihin15.10.2026 09:51:56 EEST | Tiedote
Maatalouspolitiikan rahoitus ei ole vain sektoripolitiikkaa, vaan turvallisuuspolitiikkaa. MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin esittää, että politiikan ja ruokaketjun onnistumista arvioidaan jatkossa taloudellisten mittareiden rinnalla myös maatalousyrittäjän hyvinvointi-indeksillä.
Syysmuutto käynnissä – pidä lintuinfluenssa poissa kanalasta14.10.2026 12:15:19 EEST | Uutinen
Kun muuttolinnut lähtevät liikkeelle, lintuinfluenssan riski kasvaa. Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen EFSA ja Euroopan komissio ovat käynnistäneet uudelleen #NoBirdFlu-kampanjan, joka muistuttaa, että tärkein suoja tautia vastaan ovat arkiset bioturvallisuustoimet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
