Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

EU:n kestävän rahoituksen taksonomia on vahingollinen Suomen metsätaloudelle – Suomen tulee äänestää asetusta vastaan

Jaa
EU haluaa osana vihreän kehityksen ohjelmaa (Green Deal) määrittää luokittelun ja kriteerit sille, millaiset sijoitus- ja investointikohteet ovat kestäviä eritoten ilmasto- ja ympäristövastuullisuuden näkökulmasta.

Kestävyyden raportointi metsäsektorilla koskee ennen kaikkea jalostavaa teollisuutta sen rahoituksen kautta. Kestävyyskriteerit tulevat kuitenkin vaikuttamaan myös metsänomistajiin.

Kestävä rahoitus on periaatteena hyvä, mutta sen kriteerit eivät. Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK näkee, että komission valmistelema taksonomia-asetus epäselvine, suomalaista metsänhoidon mallia ymmärtämättömine kriteereineen on vahingollinen metsätaloudellemme.

Asetus kriteereineen heikentää alan investointimahdollisuuksia sekä johtaa tarpeettoman byrokratian ja raportoinnin kasvuun.

Maatalouden ilmastokriteereistä odotetaan komission esitystä samalla kun komissio on valmistelemassa muita taksonomian ympäristökriteereitä. MTK näkee, että rahoitusmarkkinoille suunniteltu, lausuntokierroksella ollut kriteeristön laajentaminen voi vaarantaa koko maaseudun rahoitusta ja investointeja.

Kutsumme median edustajat kuulemaan EU-taksonomian aiheuttamista ongelmista ja ratkaisuistamme tilanteen korjaamiseksi tänään keskiviikkona 27.10. kello 9-10. Tilaisuudessa puheenvuoron pitävät puheenjohtaja Juha Marttila sekä johtaja Juha Ruippo. Linjoilla on myös muita asiantuntijoitamme.

Tiedotustilaisuuteen voi liittyä Teamsin kautta

Lisätietoja
Juha Marttila, puheenjohtaja, 050 341 3167
Juha Ruippo, johtaja, 040 553 3232
Anne Rauhamäki, viestinnän suunnittelija, 040 820 7867

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Joulujuuresviikko nostaa talven maut esiin – kotimaiset juurekset hurmaavat joulupöydässä18.11.2025 13:38:28 EET | Tiedote

Mitä olisikaan joulupöytä ilman kotimaisia juureksia? Suomalainen joulupöytä nojaa juureviin perinteisiin. Joulujuuresviikko on täydellinen hetki tutustua syksyn satoon, inspiroitua oman maan mauista ja virittäytyä jo joulun herkkutunnelmaan. Jos porkkana, lanttu, peruna ja punajuuri ovat tuttuja, vihannesosaston juurekset tarjoavat tänä vuonna myös monta maukasta yllätystä.

Mediakutsu: MTK:n 1. puheenjohtajan vaalit ja valtuuskunnan kokous 26.-27. marraskuuta18.11.2025 12:28:16 EET | Kutsu

Tervetuloa seuraamaan Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK:n valtuuskunnan kokousta Hanasaaren kulttuurikeskuksessa Espoossa keskiviikkona ja torstaina 26.–27. marraskuuta. Kokous on pääosin medialle avoin ja sen aikana käsitellään maa- ja metsätalouden ajankohtaisia kysymyksiä, järjestön linjauksia sekä tulevaisuuden näkymiä. Torstaina 27. marraskuuta käydään myös MTK:n 1. puheenjohtajan vaalit.

MTK: Ilmastopolitiikka ei saa ohittaa arjen asiantuntijoita – viljelijät ja metsänomistajat huomioitava päätöksenteossa5.11.2025 14:11:49 EET | Tiedote

MTK korostaa, että ilmastotavoitteet voidaan saavuttaa vain, jos viljelijät ja metsänomistajat ovat aidosti mukana ratkaisuissa. Myös kansainvälisen ilmastopolitiikan on perustuttava arjen todellisuuteen ja käytännön kokemukseen, järjestö katsoo. MTK osallistuu Brasilian Belémissä järjestettävään YK:n COP30-ilmastokokoukseen osana Suomen valtuuskuntaa. Järjestö tuo kokouksessa esiin maa- ja metsätalouden keskeistä roolia ilmastonmuutoksen hillinnässä ja siihen sopeutumisessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye