Euroopan sosiaalisten oikeuksien komitea: Subjektiivinen varhaiskasvatusoikeus kuuluu kaikille lapsille

Pääministeri Juha Sipilän hallitus päätti osana valtion säästöpolitiikkaa vuonna 2015 rajata lapsen subjektiivista oikeutta varhaiskasvatukseen vanhemman ollessa työtön tai hoitaessa perheen toista lasta kotona. Lastensuojelun Keskusliitto teki vuonna 2016 muutoksesta järjestökantelun Euroopan sosiaalisten oikeuksien komitealle.
Lapsen subjektiivista oikeutta varhaiskasvatukseen rajattiin 1.8.2016 voimaan tulleilla varhaiskasvatuslain muutoksilla 20 tuntiin viikossa vanhemman ollessa työtön sekä silloin, kun toinen vanhemmista hoitaa perheen toista lasta esimerkiksi äitiys-, isyys- tai vanhempainvapaalla.
Keskusliiton kantelun mukaan uudistus asetti lapset yhdenvertaisuuden kannalta eri asemaan ja jätti osan lapsista heikompaan asemaan sosiaalisen peruskirjan takaamissa palveluissa ja tuissa. Kantelun mukaan lainmuutos loukkasi myös lapsen vanhempien oikeuksia. Lain valmistelussa ei arvioitu muutoksen pitkän aikavälin todellisia kustannussäästöjä eikä lapsivaikutuksia.
– Varhaiskasvatus on lapselle ja hänen tulevaisuudelleen erittäin merkittävä asia. Siksi sen tulee olla kaikkien lasten yhtäläisesti saavutettavissa, toteaa Lastensuojelun Keskusliiton puheenjohtaja Pentti Arajärvi
Sosiaalisten oikeuksien komitea nostaa esille ratkaisussaan, että laadukas varhaiskasvatus edistää lapsen hyvinvointia ja tasaa yhdenvertaisia mahdollisuuksia lasten elämässä. Suomen valtion säästötoimet kohdennettiin ryhmiin, jotka muutenkin ovat haavoittavammassa asemassa. Muutos loukkasi työttömien sekä äitiys-, isyys- tai vanhempainvapaalla olevien henkilöiden lasten oikeuksia ja asetti perheet myös alueellisesti eriarvoiseen asemaan.
Komitean päätös tulee tilanteessa, jossa päätös palauttaa subjektiivinen varhaiskasvatusoikeus on jo tehty. Keskusliitto on toivottanut päätöksen tervetulleeksi.
– Laadukkaaseen varhaiskasvatukseen kannattaa panostaa, sillä se torjuu syrjäytymistä ja huono-osaisuudesta aiheutuvia riskejä lasten elämässä, muistuttaa Lastensuojelun Keskusliiton toiminnanjohtaja Hanna Heinonen. – Komitean päätös tukee ajatusta, ettei säästötoimia voi kohdentaa haavoittavimmassa asemassa oleviin. Se ei ole inhimillistä, mutta ei myöskään yhteiskunnan kannalta fiksua.
Euroopan sosiaalisten oikeuksien komitea on Euroopan neuvostossa toimiva puolueeton asiantuntijaelin, joka valvoo Euroopan sosiaalisen peruskirjan noudattamista tutkimalla valtioiden määräajoin antamia raportteja. Komitea myös käsittelee Euroopan sosiaalisen peruskirjan nojalla tehtyjä järjestökanteluja.
Valitusprosessi oli pitkäkestoinen ja siihen sisältyi selvitys Lastensuojelun Keskusliiton kelpoisuudesta kantelijana sekä valtion mahdollisuus vastata kanteluun.
Lisätietoja:
Toiminnanjohtaja Hanna Heinonen, p. 040 838 4027
Erityisasiantuntija Kaisu Muuronen, p. 050 569 6697
LSKL:n alkuperäinen järjestökantelu suomeksi
Tietoa sosiaalisten oikeuksien komiteasta sosiaali- ja terveysministeriön sivuilla
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Lastensuojelun Keskusliitto on keskusjärjestö, joka edistää lapsen oikeuksien toteutumista ja kehittää lastensuojelun laatua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lastensuojelun Keskusliitto
Lapset mukaan töihin -päivä 2025 tuo lapset taas työpaikoille2.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Lapset valtaavat työpaikat jo kahdeksatta kertaa perjantaina 21.11.2025! Kansallinen Lapset mukaan töihin -teemapäivä tuo työelämään lapsimyönteisyyttä ja lisää tietoisuutta lapsen oikeuksista. Teemapäivän järjestävät lapsiasiavaltuutetun toimisto sekä Lastensuojelun Keskusliitto.
Lapsi- ja perhejärjestöjen kannanotto hallituksen budjettiriiheen 2025: Lasten, nuorten ja perheiden hyvinvointiin on panostettava – lapsilta ei voi enää leikata!22.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hallitus on tehnyt julkisen talouden tasapainottamiseksi lukuisia päätöksiä, jotka ovat osuneet myös lapsiin ja perheisiin. Lapsiperheköyhyys on lisääntynyt lähes 20 000 lapsella. Yhä useampi lapsi näkee oman tulevaisuutensa aiempaa epävarmempana. Tämä suunta voidaan kuitenkin syksyn talouspäätöksillä muuttaa budjettiriihessä. Lapsi- ja perhejärjestöt odottavat, että hallitus lunastaa hallitusohjelmaan kirjatun lupauksensa edistää lasten oikeuksien toteutumista yhteiskunnan kaikilla sektoreilla.
Kutsu julkaisutilaisuuteen 27.8.2025: Kuritusväkivaltaa käytetään edelleen Suomessa19.8.2025 10:30:31 EEST | Kutsu
Lastensuojelun Keskusliitto julkaisee 27.8.2025 uuden selvityksen Älä huuda, älä retuuta! – Suomalaisten kasvatusasenteet ja kuritusväkivallan käyttö 2025, joka tarjoaa ajankohtaisen tilannekuvan tämän hetken asenteista ja teoista. Toimittajat ovat tervetulleita seuraamaan webinaarina järjestettävää julkaisutilaisuutta. Julkaisun sekä sitä koskevan mediatiedotteen saa pyytämällä käyttöön embargolla ja ne ovat julkiset 27.8. aamulla.
Sote-järjestöille ehdotettua 100 miljoonan euron lisäleikkausta ei tule toteuttaa – lasten ja nuorten hyvinvointia ei enää saa heikentää7.8.2025 09:31:30 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeri Purra kertoi eilen, että sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin esitetään 100 miljoonan euron lisäleikkausta. Lastensuojelun Keskusliitto tyrmää tämän ehdotuksen ja muistuttaa, että lapsilta ja nuorilta on jo leikattu merkittävästi.
Webinaari toimittajille: Lastensuojelu mediassa – moninaisuus näkyviin9.4.2025 06:30:00 EEST | Kutsu
Lastensuojelun Keskusliiton viestintätoimikunta järjestää 7.5. klo 14–15.30 toimittajille ja viestijöille tarkoitetun webinaarin lastensuojelusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme