Europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natrille uusi erityisavustaja
Europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natrin tiimi sai uuden jäsenen, kun Tiina Hirvisaari aloitti työt Brysselissä. Hirvisaaren vastuualueisiin kuuluvat kauppapolitiikka ja kansainväliset kysymykset, kuten transatlanttiset suhteet. Hän tulee työssään keskittymään erityisesti INTA-kauppavaliokunnan ja parlamentin Yhdysvaltojen-valtuuskunnan seuraamiseen sekä yleispolitiikkaan.

”On hienoa päästä työskentelemään Miapetran kanssa kauppapoliittisissa kysymyksissä”, Hirvisaari sanoo. ”Kauppapolitiikka on kattava osa-alue ja kytkeytyy kansainvälisiin kehityskulkuihin. Kauppapolitiikan merkitys on laaja: kauppapolitiikassa ei ole kyse ainoastaan puitteiden luomisesta kaupankäynnille vaan se on myös väline, jolla edistää muita tavoitteita, kuten kestävää kehitystä.”
Lappeenrannasta kotoisin oleva Hirvisaari tulee Kumpula-Natrin tiimiin suoraan eduskunnasta, jossa hän on toiminut EU- ja kansainvälisten asioiden asiantuntijana sosialidemokraattisessa eduskuntaryhmässä. Hän on tehnyt töitä EU-asioiden parissa myös Suomen Liettuan-suurlähetystössä. Lisäksi Hirvisaari on aiemmin työskennellyt Wärtsilällä. Hirvisaari on koulutukseltaan L.L.M. in International and Human Rights Law, Master of International Studies sekä Bachelor of Business Administration in International Business.
Myös Miapetra on innoissaan tiimin uudesta jäsenestä: ”Hienoa, että olemme saaneet mukaan Tiinan, jolla on runsaasti kokemusta EU-asioista ja eduskunnasta!”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miapetra Kumpula-Natri
Puh:+358 50 511 3004miapetra.kumpula-natri@ep.europa.euTiina Hirvisaari
tiina.hirvisaari@europarl.europa.euKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Miapetra Kumpula-Natri
Euroopan parlamentti linjasi tekoälyn tulevaisuudesta3.5.2022 12:12:56 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentin tekoälyä käsittelevän erityisvaliokunnan AIDA:n työ päättyi tänään. Europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natri (S&D) toimi valiokunnan varapuheenjohtajana koko valiokunnan työn ajan, kun valiokunta käsitteli tekoälyn tuomia yhteiskunnallisia muutoksia ja sääntelyhaasteita. Tänään parlamentin täysistunnossa hyväksyttiin valiokunnan loppuraportti, jossa luotiin pohja eurooppalaiselle tekoälyn kehitykselle.
Euroopan Unioni ottaa kontrollin alustamonopolien sisällöistä25.4.2022 15:59:53 EEST | Tiedote
Euroopassa otettiin iso askel kohti reilumpaa, demokraattisempaa ja turvallisempaa digitaalista maailmaa digipalvelusäädöksen hyväksymisen myötä, toteaa europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natri. Uusi asetus säätelee digitaalisilla alustoilla tapahtuvaa toimintaa ja kieltää esimerkiksi käyttäjän arkaluontoiseen henkilökohtaiseen dataan perustuvan kohdennetun mainonnan.
Miapetra Kumpula-Natri: Selkeiden tavoitteiden asettaminen luo pitkäjänteisyyttä ja päämäärätietoisuutta teknologiapolitiikkaan2.4.2022 09:50:43 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto julkaisi eilen periaatepäätöksen teknologiapolitiikasta. Päätöksessä määritellään yhteiset tavoitteet, joihin Suomi sitoudutaan poikkihallinnollisesti sekä myös yli hallituskausien. Neljä keskeisintä tavoitetta ovat kansainvälisen houkuttelevuuden vahvistaminen, osaamisen kehittäminen, innovaatiomyönteinen julkinen sektori sekä edelläkävijyys uusien teknologioiden soveltamisessa. Europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natri (S&D) on seurannut vuosien ajan läheltä teknologiapolitiikan muotoutumista Euroopan tasolla. Tästä näkökulmasta Suomen uusi aloite on osa laajempaa, eurooppalaista digitaalista siirtymää ”Suomella on pitkä historia teknologiaosaajana. Kuitenkin, menneet voitot eivät riitä varmistamaan johtoasemaa myös tulevaisuudessa. Selkeiden tavoitteiden asettaminen luo pitkäjänteisyyttä ja päämäärätietoisuutta teknologiapolitiikkaan. Tässä uusi periaatepäätös on linjassa koko Euroopan unionin tulevaisuutta määrittävän digitaalisen siirtymän kanssa”, Kumpula-Natri t
Kohdennetun mainonnan rajoittaminen etenee EU:ssa - Lapsille kohdennettu mainonta kiellettiin kokonaan21.1.2022 09:58:22 EET | Tiedote
Euroopan parlamentti äänesti tänään torstaina digitaalisten palvelujen asetuksesta. Digitaalisten palvelujen asetus (”DSA”) luo pelisääntöjä alustoilla levitettävään sisältöön. Viime vuosina maailmalla on nähty huolestuttavia esimerkkejä siitä, miten vihapuhe ja väärennetyt tuotteet ovat nousseet ongelmaksi alustoille siirtyneessä arjessamme. Myös alustojen sisältöä järjestävien ja ohjaavien algoritmien merkitys on noussut julkiseen keskusteluun. Näistä viimeisimpänä esimerkkinä ovat viime syksynä laajasti uutisoitu Facebookin entisen työntekijän Frances Haugenin paljastukset. Hänen toimittamansa dokumentit osoittivat, että yritysten omat keinot eivät ole olleet riittäviä. Tarvitaan yhteisiä pelisääntöjä. ”Digitaalisten palvelujen asetus antaa kansalaisille mahdollisuuden korjata digitaalisen maailman valuvikoja. Meidän ei tule vain passiivisesti sopeutua nopeaan muutokseen. Digitaalisen maailman pelisääntöjä voi ja pitää ohjata”, toteaa Miapetra Kumpula-Natri (S&D). ”Digitaalisten pal
Europarlamentaarikko Kumpula-Natrin kabinettiin uusia voimia11.1.2022 11:19:55 EET | Uutinen
Anu Rajajärvi kotimaan avustajaksi ja Pia Björkbacka Brysseliin vastaamaan ilmasto- ja energia-asioista
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme