Eveliina Heinäluoma jatkaa Helsingin SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtajana
5.6.2019 18:21:00 EEST | SDP | Tiedote

Tavoitteena Heinäluoma nostaa esiin kaupunginosien tasa-arvoisen kehittämisen.
“Jatkan ilomielin sosialidemokraattisen valtuustoryhmän puheenjohtajana tasa-arvoisen Helsingin eteen tehtävää työtä. Lähipalvelujen pitää olla sanansa mukaisesti läheltä löytyviä palveluja – päiväkoteja, kouluja ja kirjastoja. Helsingin eri kaupunginosia pitää myös kehittää tasa-arvoisesti.” Heinäluoma kommentoi.
Heinäluoman mukaan kaupungin kasvu edellyttää paitsi palveluiden turvaamista jatkuvasti isommalle joukolle kaupunkilaisia, myös kasvavaa vastuuta.
”Kaupungin on syytä Suomen suurimpana työnantajana kantaa vastuuta työntekijöiden jaksamisesta. Helsinki kasvaa hurjaa vauhtia ja siksi päättäjien pitää varmistaa, että meillä on riittävästi työntekijöitä varhaiskasvatuksessa, korjausrakentamisessa ja ruokapalveluja tarjoavissa keittiöissä.”
Lisätietoja:
Eveliina Heinäluoma
eveliina.heinaluoma@eduskunta.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Malm eläkeiän nostosta: Ihminen ei ole kone, joka jaksaa, kun käsketään8.10.2026 14:27:58 EEST | Tiedote
Vaatimukset eläkeiän rajusta nostosta ovat irrallaan todellisuudesta, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työelämän oikeusturvaa on vahvistettava, ei heikennettävä – Työneuvoston lakkauttaminen ja yt-valvonnan murentaminen ovat väärä suunta7.10.2026 14:40:43 EEST | Tiedote
Tänään keskiviikkona 7.10 eduskunta hyväksyi äänin 108–53 mietinnön, joka lakkauttaa työneuvoston ja yt-asiamiehen toimistot. SDP:n 2. varapuheenjohtaja Niina Malm näkee esityksen jälleen yhtenä askeleena kohti työntekijöiden oikeusturvan heikentämistä ja työelämän valvonnan rapauttamista.
SDP luottaa kolmikantaan – kokoomuksen toiminta ei herätä luottamusta4.10.2026 12:29:20 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar torjuu sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasen sosiaalisessa mediassa esittämät väitteen, ettei SDP luottaisi kolmikantaan.
SDP lupaa: Nykyisiin eläkkeisiin ei kosketa3.10.2026 15:53:09 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm lupaa, että nykyisiin, maksussa oleviin eläkkeisiin ei kosketa SDP:n vastuulla. Samalla Malm vaatii pääministeri Petteri Orpolta vastauksia siihen, miten kokoomus aikoo toteuttaa ilmoittamansa kahden miljardin euron leikkaukset eläkejärjestelmästä.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Mikään määrä Orpon optimismia ei muuta matematiikkaa3.10.2026 14:27:11 EEST | Tiedote
Kokoomus yrittää esiintyä velkajarrun vartijana, vaikka puolue on itse rikkonut parlamentaarisen velkajarrusopimuksen henkeä omalla talouspolitiikallaan. Nyt kokoomus esittelee yhdeksän miljardin euron leikkauslistaa, mutta jättää suomalaisille kertomatta listan suurimpien leikkausten todelliset vaikutukset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

