F. Springerin mestariteos Bougainville ilmestyy nyt suomeksi
3.10.2022 08:00:00 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote

F. Springerin romaani Bougainville on julkaistu Aviadorin kustantamana. Teoksen on suomentanut Titia Schuurman.
Hollantilainen diplomaatti Bo työskentelee Alankomaiden asiainhoitajana 1970-luvun alun Bangladeshissa. Hän on menettänyt parhaan ystävänsä, samassa maassa mereen hukkuneen Tommien. Tommien isoisä Johan de Leeuw, romaanin kolmas kertoja, on elänyt 1800–1900- luvuilla Hollannissa ja sen siirtomaissa, joissa hän on käynyt omaa taisteluaan kolonialismia vastaan.
F. Springer jatkaa monikerroksisessa romaanissaan hollantilaisten siirtomaakuvausten perinnettä. Hänen suuri edeltäjänsä, Max Havelaarin kirjoittanut Multatuli, esiintyy Bougainvillessa yhtenä romaanihenkilönä, samoin kovan kohtalon kokenut hollantilaissyntyinen vakooja Mata Hari.
Bougainvillen tarinaa sävyttävät maailmansotien kaiut ja Bangladeshin itsenäisyyssodan tuoreet haavat. Maailmanhistorian melskeiden taustaa vasten F. Springer kertoo tarkkanäköisesti, ironisesti ja samalla myötätuntoisesti ystävyydestä, rakkaudesta ja pakenevan onnen tavoittelusta.
F. Springer (1932-2011), oikealta nimeltään Carel Jan Schneider syntyi ja vietti lapsuutensa Alankomaiden Itä-Intiassa. Aikuisiällä hän teki pitkän uran myös diplomaattina. Springer nousi Bougainville-romaaninsa ansiosta Hollannin rakastetuimpiin kuuluvaksi kirjailijaksi. Hänen tuotantonsa käsittää 11 romaania sekä novelleja, esseitä ja runoja. Vuonna 1995 hän sai arvostetun Constantijn Huygens -palkinnon koko elämäntyöstään.
Titia Schuurman suomentaa sekä englannista että hollannista, joka on hänen isänsä äidinkieli. Hollantilaisen proosan lisäksi hän on suomentanut myös muun muassa intialaista kirjallisuutta.
SPRINGER, F. : Bougainville
180 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523811034
Ilmestymisaika: Lokakuu 2022
Suomentaja: Titia Schuurman
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappale- sekä haastattelupyynnöt voi esittää Aviadorin avainasiakaspäällikkö Noora Bäckille. Tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantaja
Puh:+358505916059vesa@aviador.fiNoora BäckAvainasiakaspäällikkö
Puh:+358 40 028 6543noora@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottaja
Puh:+358 405599575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Manu Kuutin esikoiskokoelman novelleissa elämä heittelee monenlaisia ihmisyksilöitä10.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Manu Kuutin novellikokoelma Pörri on julkaistu Aviadorin kustantamana. Pörrin toisiinsa kytkeytyvissä kertomuksissa elämä iskee ikääntyvän päämme päin peiliä yhä uudestaan, astraalisesti ja psykofyysisesti, kuitenkin melko lystikkäästi. Hahmoina seikkailevat muun muassa vaikeasti määriteltävään Shangri-Lahansa löytänyt Jani, traaginen identiteettikriiseilijä Maija-Olivia, Anton, jonka omakotitalossa on kotiteatteri ja teurastushuone, ääniherkkä Nina Närhi & laulava rumpuli, tyttärensä sulhasehdokkaille berserkkijuomaa tarjoileva Olli Turvala sekä Miller, Aylesbury ja Johnston-Höss, mystinen herrasmieskolmikko jazz-ajan Bostonista. Manu Kuutti (s. 1979) arvostaa hautausmaiden hiljaisuutta, seuraa eläimiä ja juo älyttömästi hyvää teetä. Hän on työskennellyt kirjastossa ja tietojärjestelmien parissa, musisoinut ja runoillut, sotkeutunut tähteinväliseen hörhöilyyn, pariutunut ja aina lopulta eronnut. Nykyään Kuutti pukeutuu lököhousuihin ja raidallisiin villasukkiin toteuttaen kutsumustaan
Marjut Brunilan seitsemäs lastenromaani vie seikkailuun majakkasaaren maisemiin10.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Marjut Brunilan lastenromaani Utön arvoitus on julkaistu Aviadorin kustantamana. Kaksoset Aapo ja Saima sekä pikkuveli Manu lähtevät viettämään koulun syyslomaa setänsä luo kaukaiselle Utön saarelle. Lautalla he tutustuvat yksin matkustavaan Jimiin ja tämän koiraan Paavoon. Kopla aloittaa lomansa jännittävään majakkasaareen tutustumalla. Utössä lapset törmäävät epäilyttävään pariskuntaan, joka etsii outoja vihjeitä. Kohta lapset huomaavat olevansa tekemisissä vaarallisten rikollisten kanssa. Aapo löytää saarelta suuria, tummia linnunsulkia ja näkee mökissä toistuvasti suurikokoisen lintuhahmon, joka johtaa hänet aikoinaan eläneiden ihmisten luokse. Mennyt ja nykypäivä limittyvät – seikkailu on valmis alkamaan! Marjut Brunila on kasvatustieteiden maisteri, lasten- ja nuortenkirjailija sekä sanataideopettaja. Utön arvoitus on hänen seitsemäs lastenromaaninsa. BRUNILA, MARJUT : Utön arvoitus 183 sivua ISBN 9789523814776 Ilmestymisaika: Maaliskuu 2026 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haa
Antti Strangin tietoteos on matka peukaloisen salaperäiseen elämään9.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Suomen pesimälinnuston pienimpiin kuuluva peukaloinen on hyvin näkyvä ja kuuluva, mutta toisaalta piilotteleva ja salamyhkäinen lintu. Kirja on matka peukaloisen salaperäiseen elämään, jota Antti Strang on seurannut ja valokuvannut kuuden vuoden ajan.
Hanna Peltosen Helsinkiin sijoittuva esikoisromaani on tarkka kuvaus yliopistoelämästä, riipaiseva kertomus rakkaudesta ja lähtemisestä sekä tarina itsensä kohtaamisesta9.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Hanna Peltosen romaani Jokin kulkee kannoillani on julkaistu Aviadorin kustantamana. Aurora elää tämän päivän Helsingissä, Iiris samassa kaupungissa vuosikymmeniä aikaisemmin. Auroran mielen laitamilla ja unen rajamailla häilyvä varjo, joka on langennut paitsi hänen, myös hänen äitisuhteensa ylle, kulkee rinnalla näiden kahden tarinan läpi. Peltonen maalaa esikoisromaanissaan kirkasta kuvaa kasvusta, uusista aluista ja itsenäisyydestä. Uudet joulut, syntymäpäivät, lukemattomat maanantait ja tiistait siinä välissä, toistuvat vuosikymmenestä riippumatta. Hanna Peltonen (s. 1991) on kirjallisuustieteen opiskelija Helsingistä. PELTONEN, HANNA : Jokin kulkee kannoillani 285 sivua ISBN 9789523814752 Ilmestymisaika: Maaliskuu 2026 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää Jarkko Malille osoitteeseen jarkko@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressiku
Kaakeliuuni Suomessa -teoksesta saatavilla toinen painos8.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Ensi kertaa syksyllä 2025 ilmestyneessä tietokirjassaan Minna Moisio esittelee varaavan kaakeliuunin syntytarinan, uunin toimintaperiaatteita ja visuaalista loistoa sekä Suomen merkittävimmät kaakelitehtaat. Kaakeliuunien upean visuaalisuuden tuo esille kuvajournalisti Anne Nisulan valokuvat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


