Fliiga

FBC Loistolle ensimmäinen kiinnitys paikkaan puolivälierissä

Jaa
Naisten A-lohkossa seitsemänneksi sijoittunut FBC Loisto otti askeleen kohti puolivälieriä kaatamalla kotonaan B-lohkon kakkosen O2-Jyväskylän maalein 7-2. Paikka kahdeksan joukossa aukeaa kahdella voitolla, ja joukkueet kohtaavat toisen kerran lauantaina Jyväskylässä.

O2-Jyväskylä vei ottelun avauserän 2-1, ja etumatka kesti myös toisen, jossa ”Ampparit” pitivät kotijoukkueen tehokkaasti poissa avoimista maalipaikoista. Kolmannen alussa Loiston ketsuppipullo pärskähti kuitenkin kunnolla auki, kun ensin osui Maija Väätäjä jo 16 sekunnin kohdalla. Pian erän puoliväliin jälkeen Noora Isomäki, Pipsa Eko kahdesti, Emma Vähäkangas ja Milla Granlund olivat pommittaneet lukemiksi jo 7-2.

Pudotuspelikarsinnan toinen pari SaiPa–Koovee aloittaa oman sarjansa perjantaina Lappeenrannassa.

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Fliiga
Fliiga
Alakiventie 2
00920 Helsinki

https://fliiga.com

Maailman viihdyttävintä salibandya! F-liigassa pelaa miesten ja naisten sarjojen alla 28 joukkuetta. Haluamme olla rakentamassa Suomeen uudenlaista palloilusarjaa. Liikkeen voima ja vauhti valloittavat ja saa meidät kaikki liikkeelle
– luomaan maailman liikuttavinta, arvostetuinta ja kaupallisinta salibandyliigaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fliiga

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye