Fimlab aloittaa koronaviruksen vasta-ainetestaukset – varoittaa vielä luottamasta vasta-aineiden antamaan suojaan
Markkinoilla on tällä hetkellä jo kymmeniä koronaviruksen vasta-ainetestejä. Niiden kaupalliseen tarjontaan on liittynyt suuria lupauksia ja ylilyöntejä, ja Fimea on jo kieltänyt ainakin yhden heikkotasoisen pikatestin markkinoinnin.
Fimlab varmistaa positiivisten testitulosten oikeellisuuden toisella vasta-ainemäärityksellä. Tästä huolimatta Fimlabista korostetaan, että parhaatkin vasta-ainetestit vaativat niihin perehtyneen lääkärin tulkintaa. Erityisesti arvioitaessa vasta-aineiden antamaa suojaa koronavirusta kohtaan on vielä oltava varovainen.
- Aloitamme vasta-aineiden testauksen mutta painotamme, että testien käytön tulee olla harkittua. Koronavirus on uusi tuttavuus, eikä kenelläkään ole vielä syvällistä tietoa vasta-aineiden tasojen tulkinnasta tai merkityksestä eri tilanteissa. Se että henkilöllä on vasta-aineita, ei valitettavasti oikeuta siihen tulkintaan, että henkilö olisi suojassa infektiolta ja tartuttamaton, korostaa Fimlabin toimitusjohtaja Ari Miettinen.
Vasta-ainetesti täydentää viruksen osoittamiseen perustuvaa PCR-testiä, jota käytetään tuoreiden infektioiden toteamiseen. Fimlab tekee tällä hetkellä 500–1000 PCR-testiä päivittäin.
- Me käymme tiivistä keskustelua sairaaloiden infektiolääkäreiden kanssa testin toimivuudesta erilaisissa tilanteissa ja eri-ikäisillä potilailla varmistaaksemme testien oikean kohdentamisen, kertoo Fimlabin mikrobiologian ylilääkäri Tapio Seiskari.
Elimistö muodostaa vasta-aineita puolustautuakseen viruksilta ja bakteereilta. Vasta-aineita alkaa kehittyä, kun ihminen kohtaa uuden taudinaiheuttajan tai saa rokotteen. Koronaviruksen vasta-aineita voidaan todeta 2-3 viikon kuluttua tartunnasta, joten vasta-ainetesti ei sovellu tuoreen infektion toteamiseen. Vasta-ainetestiä voidaan käyttää esimerkiksi silloin, kun selvitetään syytä pitkään jatkuneisiin infektio-oireisiin, joiden alkuvaiheessa ei ole tehty koronaviruksen PCR-testiä, tai jos PCR-testin tulos on ollut negatiivinen. Vasta-ainetestillä voidaan myös arvioida, onko henkilö jo sairastanut infektion. Tällä hetkellä ei kuitenkaan ole varmuutta, kuinka hyvin vasta-aineet suojaavat uudelta koronavirustartunnalta tai kuinka kauan mahdollinen suoja kestää.
THL käyttää vasta-ainetestejä vielä toistaiseksi vain arvioidakseen epidemian laajuutta väestössä. Fimlabin mukaan testien käyttö yksittäisellä potilaalla pitääkin perustua tarkkaan harkintaan. Kun taudin esiintyvyys on niin alhaisella tasolla kuten nyt, on mahdollista, että osa positiivisista vasta-ainetuloksista on vääriä.
- On vielä ennenaikaista ajatella, että testejä voitaisiin käyttää työpaikoilla tunnistamaan taudille vastustuskykyisiä henkilöitä, vaikka tämä olisikin houkuttelevaa. Väärät johtopäätökset vastustuskyvystä voivat olla kohtalokkaita yksilölle ja hänen ympäristölleen, Seiskari painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja antavat:
Toimitusjohtaja Ari Miettinen, Fimlab Laboratoriot Oy.
p. 050 587 6855, ari.miettinen@fimlab.fi
Ylilääkäri Tapio Seiskari, Fimlab Laboratoriot Oy,
p. 050 440 0025, tapio.seiskari@fimlab.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Sairaanhoitopiirien omistama Fimlab Laboratoriot Oy on Suomen suurin laboratorioalan yritys ja täysin kotimainen toimija. Fimlab toimii viiden sairaanhoitopiirin alueella Pirkanmaalla, Kanta-Hämessä, Keski-Suomessa, Päijät-Hämeessä ja Pohjanmaalla. Fimlabilla on yli 100 toimipistettä, ja sen toiminta-alueella asuu noin 1,4 miljoonaa suomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fimlab Laboratoriot Oy
Vähemmän jonottamista, enemmän joustavuutta – uusia näyteastia-automaatteja Pohjanmaalle25.6.2025 09:20:30 EEST | Tiedote
Fimlab lisää uusia näyteastioiden nouto- ja palautusautomaatteja Pohjanmaalle.
Muutoksia Fimlab Kihniön palveluissa kesäkuun alusta alkaen19.5.2025 10:17:42 EEST | Tiedote
Fimlab Kihniön palvelupäiviin tulee muutos: 2.6.2025 alkaen laboratorio on avoinna tiistaisin klo 8–11 (aiemmat palvelupäivät olivat maanantai ja torstai). Vuoronumeroasiointi verikokeisiin ja EKG-tutkimuksiin päättyy Fimlab Kihniössä 2.6.2025 alkaen. Verikokeisiin ja EKG-tutkimuksiin pääsee jatkossa ajanvarauksella, näyteastian voi noutaa tai palauttaa vuoronumerolla. Pirkanmaan alueen asukkaat voivat asioida kaikissa Pirkanmaan, Kanta-Hämeen ja Päijät-Hämeen Fimlab-palvelupisteissä. Ajantasaiset aukioloaika- ja palvelupistetiedot voi tarkistaa osoitteessa fimlab.fi.
Fimlab Juupajoki palvelee kesäkuun alusta alkaen tiistaisin12.5.2025 09:14:52 EEST | Tiedote
Fimlab Juupajoen palvelupäiviin tulee muutos: laboratorio on 2.6.2025 alkaen avoinna tiistaisin klo 8–11 (aiemmat palvelupäivät olivat maanantai ja keskiviikko). Laboratorio on suljettuna 30.6.−4.8.2025. Fimlab Juupajoki palvelee sekä ajanvarauksella että vuoronumerolla. Ajanvarauksen tekemällä näytteenottoon pääsee sujuvasti ilman ylimääräistä jonottamista. Pirkanmaan alueen asukkaat voivat asioida kaikissa Pirkanmaan, Kanta-Hämeen ja Päijät-Hämeen Fimlab-palvelupisteissä. Ajantasaiset aukioloaika- ja palvelupistetiedot voi tarkistaa osoitteessa fimlab.fi.
Muutos Fimlab Vesilahden palvelupäivissä kesäkuun alusta alkaen8.5.2025 12:04:12 EEST | Tiedote
Fimlab Vesilahden palvelupäivät muuttuvat kesäkuun alussa. 2.6.2025 alkaen Fimlab Vesilahden palvelupäivät ovat tiistai ja torstai (aiemmin maanantai, tiistai ja torstai). Tiistain ja torstain aukioloajat pysyvät ennallaan: laboratorio palvelee ajanvarauksella ja vuoronumerolla (myös näytteenottotarvikkeiden nouto ja palautus) klo 7.30–12. Fimlab suosittelee ajan varaamista laboratorioon, sillä ajanvarauksella näytteenottoon pääsee sujuvasti ilman ylimääräistä jonottamista. Pirkanmaan alueen asukkaat voivat asioida kaikissa Pirkanmaan, Kanta-Hämeen ja Päijät-Hämeen Fimlab-palvelupisteissä. Ajantasaiset aukioloaika- ja palvelupistetiedot voit tarkistaa osoitteessa fimlab.fi/toimipisteet-ja-aukioloajat.
Näyteastia-automaatti Hämeenlinnan pääterveysasemalle30.4.2025 08:32:19 EEST | Tiedote
Nyt myös Fimlab Hämeenlinnan pääterveysasemalla on otettu käyttöön näyteastioiden nouto- ja palautusautomaatti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme