Finanssivalvonta

Finanssivalvonta peruuttaa Privanet Securities Oy:n toimiluvan

2.7.2021 10:00:00 EEST | Finanssivalvonta | Tiedote

Jaa
Finanssivalvonta peruuttaa Privanet Securities Oy:n sijoituspalveluyrityksen toimiluvan välittömästi.

Finanssivalvonnasta annetun lain 26 §:n mukaan Finanssivalvonta voi perua valvottavan toimiluvan, jos toimiluvan myöntämiselle säädettyjä olennaisia edellytyksiä ei enää ole, tai jos valvottavan toiminnassa on olennaisesti rikottu finanssimarkkinoita koskevia säännöksiä.

Finanssivalvonta on päättänyt peruuttaa Privanet Securities Oy:n (jäljempänä Privanet) sijoituspalveluyrityksen toimiluvan havaittuaan Privanetin toiminnassa useita vakavia laiminlyöntejä ja rikkomuksia. Privanet ei ryhtynyt riittäviin korjaaviin toimenpiteisiin Finanssivalvonnan asetettua asiamiehen valvomaan Privanetin toimintaa 11.3.2021. Lisäksi Finanssivalvonta teki uusia havaintoja rikkomuksista asiamiehen asettamisen jälkeen.

Päätös toimiluvan peruuttamisesta perustuu arvioon Privanetin kokonaistilanteesta. Privanetin toimintaa ei ole kokonaisuutena arvioiden järjestetty sijoituspalvelulain 7 luvun 2 §:n 1 momentin mukaan sen liiketoiminnan laatu ja laajuus huomioon ottaen luotettavalla tavalla. Päätöksen taustalla on, että Privanet ei ole ryhtynyt riittäviin toimenpiteisiin korjatakseen asiamiehen asettamisen perusteena olleita laiminlyöntejä. Privanet ei myöskään ollut tunnistanut ja ehkäissyt liiketoimintaansa olennaisesti liittyviä eturistiriitatilanteita, kun se välitti arvopapereita emoyhtiönsä tai lähipiirinsä lukuun. Eturistiriitatilanteiden synnyttyä se ei kohdellut asiakkaitaan hyvän tavan mukaisesti ja antanut tietoja eturistiriitatilanteiden luonteesta tai syistä. Finanssivalvonta oli puuttunut vastaaviin laiminlyönteihin jo aiemmissa Privanet-konsernille antamissaan päätöksissä. Privanet ei ollut huomioinut sen emoyhtiön sijoitusomaisuuden arvostamiseen liittyviä puutteita sen vakavaraisuuteen liittyvien riskien hallinnassa. Lisäksi Finanssivalvonta havaitsi laiminlyöntejä Privanetin hallintomenettelyissä.

Finanssivalvonta katsoo, että asiamiehen asettamisella ei voida turvata Privanetin toimiluvan myöntämiselle säädettyjä olennaisia edellytyksiä. Näin ollen Privanetin toimiluvan peruuttaminen on oikeasuhtainen ja välttämätön toimi asiakkaansuojan ja finanssimarkkinoiden luottamuksen varmistamiseksi.

Finanssivalvonnan päätös ei edellytä Privanetin asiakkailta toimenpiteitä. Privanetin tulee palauttaa hallussaan olevat asiakasvarat ja päättää asiakkaisiin kohdistuvat vastuunsa, kuten selvittää avoimet arvopaperikaupat, 16.7.2021 mennessä.

Finanssivalvonnan päätös ei ole lainvoimainen. Privanetilla on oikeus valittaa päätöksestä 30 päivän kuluessa siitä, kun se on saanut päätöksestä tiedon. Tieto päätöksen lainvoimaisuudesta on saatavilla Finanssivalvonnan verkkopalvelussa.

Katso myös

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Armi Taipale, osastopäällikkö, Pääomamarkkinoiden valvonta.


Haastattelupyynnöt koordinoi Viestinnän mediapäivystys, puhelin 09 183 5030 arkisin klo 9 - 16.

Tietoja julkaisijasta

Finanssivalvonta
Finanssivalvonta
PL 103, Snellmaninkatu 6
00100 Helsinki

09 183 51https://www.finanssivalvonta.fi/

Finanssivalvonta on rahoitus- ja vakuutusvalvontaviranomainen, jonka valvottavia ovat muun muassa pankit, vakuutus- ja eläkeyhtiöt sekä muut vakuutusalalla toimivat, sijoituspalveluyritykset, rahastoyhtiöt ja pörssi. Edistämme finanssimarkkinoiden vakautta ja luottamusta sekä asiakkaiden, sijoittajien ja vakuutettujen suojaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssivalvonta

Finansinspektionen ålägger Nanolån AB att lämna uppgifter om beviljade krediter till det positiva kreditupplysningsregistret – beslutet förenas med löpande vite27.4.2026 11:20:13 EEST | Pressmeddelande

Finansinspektionen har genom sitt beslut av den 11 mars 2026 ålagt Nanolån AB att lämna uppgifter om beviljade krediter till det positiva kreditupplysningsregistret och förenat förpliktelserna i beslutet med löpande vite. Vitets grundbelopp är 10 000 euro och tilläggsbeloppet 5 000 euro för varje hel månad under vilken parten har underlåtit att uppfylla förpliktelserna.

Finanssivalvonta velvoittaa Nanolaina Oy:n ilmoittamaan myöntämiensä luottojen tiedot positiiviseen luottotietorekisteriin – tehosteeksi juokseva uhkasakko27.4.2026 11:20:13 EEST | Tiedote

Finanssivalvonta on 11.3.2026 antamallaan päätöksellä velvoittanut Nanolaina Oy:n ilmoittamaan myöntämiensä luottojen tiedot positiiviseen luottotietorekisteriin ja asettanut päätöksessä mainittujen velvoitteiden tehosteeksi juoksevan uhkasakon. Uhkasakon peruserä on 10 000 euroa ja lisäerä 5 000 euroa jokaista sellaista täyttä kuukautta kohti, jona velvoitteita ei ole noudatettu.

FIN-FSA obliges Nanocredit LTD to disclose information on credits granted by it to the Positive Credit Register – enforced by running conditional fine27.4.2026 11:20:13 EEST | Press release

The Financial Supervisory Authority (FIN-FSA) has, by a decision issued on 11 March 2026, obliged Nanocredit LTD to disclose information on credits granted by it to the Positive Credit Register. To enforce the obligations stated in the decision, it has imposed a running conditional fine. The base amount of the conditional fine is 10,000 euro and supplementary amount 5,000 euro per each full month during which the obligation is not complied with.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye