Finavian tilastot: Lentoliikenne palautumassa vauhdilla
12.7.2022 10:38:58 EEST | Finavia Oyj | Tiedote
− Palautuminen on käynnistynyt vahvana erityisesti Euroopan-lennoilla. Lentoasemiemme kautta lensi yhteensä 6,6 miljoonaa matkustajaa. Viime vuoteen verrattuna matkustajamäärä kasvoi 520 prosenttia, sanoo Finavian reittikehityksestä vastaava johtaja Petri Vuori.
Vuoren mukaan muilla Euroopan lentoasemilla matkustajamäärä kuitenkin kasvoi Suomea enemmän. Syynä on se, että Helsinki-Vantaan vaihtomatkustus ei ole päässyt käynnistymään kesäkuun loppuun asti voimassa olleiden koronarajoitusten ja Venäjän ylilentokiellon vuoksi.
− Huolimatta Aasian-lentojen vähyydestä Finavian lentoasemilta pääsee edelleenkin noin 130 kohteeseen eri puolille maapalloa. Teemme jatkuvasti työtä sen eteen, että maamme hyvät yhteydet säilyvät ja että maailma olisi meitä suomalaisia lähellä.
Helsinki-Vantaalla kasvu oli ensimmäisen vuosipuoliskon aikana 579 prosenttia. Helsinki-Vantaan lentoaseman kautta matkusti tuolloin yhteensä 5,5 miljoonaa ihmistä, joista 85 prosenttia oli kansainvälisten lentojen matkustajia. Eniten lennettiin Saksaan, Espanjaan, Ruotsiin ja Isoon-Britanniaan.
Miljoona matkustajaa kotimaanlennoilla
Finavian alueellisten lentoasemien matkustajamäärä kasvoi 340 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan aikaan verrattuna ja oli yhteensä 1,1 miljoonaa matkustajaa. Oulu, Rovaniemi ja Kittilä olivat kotimaan kohteista suosituimpia.
─ Kotimaanliikenteessä palautuminen on ollut vahvaa niillä lentoasemilla, jotka jo ennestään ovat olleet vilkkaita kenttiä. Tammi-kesäkuun aikana kotimaanlennoilla matkusti jo lähes miljoona ihmistä. Myös tilauslentojen määrä on kasvussa.
Rahti- ja postiliikenne kasvoivat
Rahdin ja postin määrä kasvoi yhteensä tammi-kesäkuussa 5,3 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Rahtia ja postia kuljetettiin Suomessa lentoteitse 85 tuhatta tonnia.
Tilastoyhteenveto tammi-kesäkuu 2022
| tammi-kesäkuu 2022 | tammi-kesäkuu 2021 | Muutos- prosentti |
|
| Matkustajia Finavian lentoasemilla yhteensä | 6 587 379 | 1 062 030 | 520,3 % |
| Matkustajia Helsinki-Vantaalla | 5 450 762 | 802 327 | 579,4 % |
| Kansainvälisiä lähteviä vaihtomatkustajia Helsinki-Vantaalla | 631 047 | 77 008 | 719,5 % |
| Rahdin määrä Finavian lentoasemilla yhteensä | 85 006 | 80 715 | 5,3 % |
| Rahdin määrä Helsinki-Vantaalla | 84 077 | 78 886 | 6,6 % |
| Kaupallisten lentojen määrä Finavian lentoasemilla yhteensä | 79 909 | 28 530 | 180,1 % |
| Kaupallisten lentojen määrä Helsinki-Vantaalla | 61 134 | 20 825 | 193,6 % |
FINAVIA OYJ
Viestintä
Finavian liikennetilastot ovat saatavilla verkkosivuilta osoitteesta: https://www.finavia.fi/fi/tietoa-finaviasta/tietoa-lentoliikenteesta/liikennetilastot/liikennetilastot-vuosittain
Kuvia lehdistön käyttöön: https://finavia.materialbank.net/NiboWEB/p/scpc/19145737/98096/fi
Graafit kuvamuodossa: https://finavia.materialbank.net/NiboWEB/p/scpc/19117376/177935/fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Finavia media desk ma-pe klo 9-16
Puh:+358 (0)20 708 2002comms@finavia.fiTietoja julkaisijasta
Lentoasemayhtiö Finavia johtaa ja kehittää 20 lentoasemaa eri puolilla Suomea. Mahdollistamme suomalaisille Pohjois-Euroopan parhaat lentoyhteydet ja varmistamme, että matkustaminen lentoasemiemme kautta on mutkatonta ja sujuvaa. Kaikki lentoasemamme ovat hiilineutraaleja. Teemme työtä, jota ilman maailma olisi kaukana.
www.finavia.fi
http://vuosikertomus.finavia.fi
www.facebook.com/finavia
www.facebook.com/helsinkiairport
www.twitter.com/finavia
www.twitter.com/helsinkiairport
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finavia Oyj
The development of Rovaniemi Airport continues: new traffic and parking arrangements have been implemented29.9.2026 13:57:13 EEST | Press release
Finavia has completed the reorganisation of ground traffic and the expansion of parking areas at Rovaniemi Airport, which began in 2025. The new areas have been introduced gradually, and now all the new arrangements are in use. The aim of the alteration work has been to streamline the movement of vehicles in front of the airport and to increase the number of parking spaces.
Rovaniemen lentoaseman kehittäminen jatkuu: uudet liikenne- ja pysäköintijärjestelyt käyttöön29.9.2026 13:51:18 EEST | Tiedote
Finavia on saanut valmiiksi vuonna 2025 aloitetut maaliikenteen uudelleen järjestelyt ja pysäköintialueiden laajennukset Rovaniemen lentoasemalla. Uusia alueita on otettu käyttöön vaiheittain, ja nyt uudet järjestelyt ovat voimassa. Muutostöiden tavoitteena on ollut ajoneuvojen liikkumisen sujuvoittaminen lentoaseman edustalla ja pysäköintipaikkojen lisääminen.
Finavia completes the renovation of the air traffic area at Tampere-Pirkkala Airport3.9.2026 11:06:38 EEST | Press release
Finavia has completed the renovation of the air traffic area at Tampere-Pirkkala Airport, with an investment value of approximately EUR 1.1 million. The renovation was focused particularly on the replacement of the approach lighting system. The construction work at the airport was completed on schedule, and it did not cause any interruptions to scheduled air traffic.
Finavia sai valmiiksi Tampere-Pirkkalan lentoaseman liikennealueremontin3.9.2026 11:00:22 EEST | Tiedote
Finavia on saanut valmiiksi Tampere-Pirkkalan lentoasemalla liikennealueen remontin, jonka investointiarvo oli noin 1,1 miljoonaa euroa. Työt keskittyivät erityisesti lähestymisvalolinjan uusimiseen. Rakennustyöt lentoasemalla saatiin valmiiksi aikataulun mukaisesti, eikä niistä aiheutunut katkoksia reittilentoliikenteelle.
Finavia’s six-month review 1 January–30 June 20262.9.2026 09:24:05 EEST | Press release
Strong start to the year boosted by the growth in international air travel.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
