Fingrid varmistaa sähköjärjestelmän ja voimalaitosten toimivuuden rajoittamalla toistaiseksi uuden tuotannon liittämistä kantaverkkoon länsirannikolla
Tuuli- ja aurinkovoimalaitosten sekä sähkövarastojen määrä on kasvanut viime vuosina merkittävästi. Nopeinta kasvu on ollut länsirannikolla, jossa tämän suuntaajakytketyn sähköntuotannon osuus on jo hallitseva.
Kansainvälisen kokemuksen ja Fingridin havaintojen perusteella suuntaajateknologialla toteutettujen laitosten toiminta voi muuttua epävakaaksi, mikäli niiden osuus kokonaistuotannosta kasvaa alueellisesti suureksi. Epävakaus saattaa johtaa pahimmillaan laajaan sähköhäiriöön. Fingrid on tehnyt tiivisti yhteistyötä tuulivoimatoimijoiden kanssa ratkaisujen löytämiseksi. Ongelmien ratkaisu edellyttää muutoksia voimalaitosten ohjausjärjestelmiin sekä investointeja kantaverkkoon.
Ennen näiden uudistuksien tuomaa apua Fingrid rajoittaa toistaiseksi länsirannikolla suuntaajakytkettyjen voimalaitosten ja sähkövarastojen verkkoliityntöjä sähköjärjestelmän sekä voimalaitosten käyttövarmuuden varmistamiseksi.
Rajoituksen laajuus:
- Yli yhden megawatin suuntaajakytkettyjen laitteistojen liittäminen kanta- ja jakeluverkkoon ei ole sallittu (ei koske ennen 1.5.2023 tehtyjä liittymissopimuksia)
- Rajoitus koskee oheiseen karttaan merkittyä aluetta. Alue on viitteellinen ja erityisesti alueen reunoilla laitteistojen liitettävyys tulee tarkistaa Fingridiltä.
- Jakeluverkon voimajohdot, joita syötetään karttaan merkityltä verkkoalueelta, kuuluvat rajoituksen piiriin.
Rajoitukset eivät koske
- yksittäisiä, alle yhden megawatin suuntaajakytkettyjä laitteistoja
- tahtikonevoimalaitosten liittämistä.
Kantaverkon uudet yhteydet valmistuvat alueelle vuosina 2027 ja 2028. Tiedotamme asiakkaille rajoituksien mahdollisista muutoksista ja niiden poistumisesta.
Lisätietoja:
Petri Parviainen, Fingrid Oyj
Antero Reilander, Fingrid Oyj
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Lisätietoja myös: liitynnat@fingrid.fi
Kuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Markkinaoikeus on hylännyt Fingridin valituksen valvontamenetelmiä koskevassa asiassa21.11.2025 16:00:00 EET | Tiedote
Markkinaoikeus on tänään 21.11.2025 antanut ratkaisunsa Fingridin valitukseen Energiaviraston 29.12.2023 antamasta päätöksestä, joka koski kantaverkkotoiminnan tuoton määrittämistä koskevia valvontamenetelmiä vuosille 2024–2031. Markkinaoikeus on hylännyt Fingridin valituksen kokonaisuudessaan ja pysyttänyt Energiaviraston päätöksen voimassa.
Webinaari sähkön riittävyydestä Itämeren alueella21.11.2025 10:48:07 EET | Tiedote
Fingrid ja muut Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt kutsuvat sidosryhmät webinaariin kuulemaan ja keskustelemaan alueellisesta sähkön riittävyydestä torstaina 27.11. kello 14–15. Webinaarissa esitellään Itämeren alueen sähkön riittävyyteen liittyvät keskeiset tekijät sekä käydään keskustelua aiheesta. Webinaari käsittelee sekä tulevan talven että tulevien vuosien tilannetta sähkön riittävyyden kannalta perustuen Pohjoismaiden, Baltian, Puolan ja Saksan kantaverkkoyhtiöiden yhteistyössä laatimaan selvitykseen. Linkki webinaarin ilmoittautumiseen > Lisätietoja Jutta Kallanto, asiantuntija, Fingrid Oyj Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Fingrid selvittää aFRR-energiamarkkinan poikkeuksellista pohjoismaista aktivointia20.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
aFRR-energiamarkkinalla on 15.11. alkaen aktivoitu tavalliseen tasoon verrattuna poikkeuksellisen vähän aFRR-energiaa. Alustavan selvityksen mukaan Fingridille ei ole allokoitu pohjoismaisen taajuuden palautukseen aFRR-säätösignaalia, joka aiheuttaa normaalia matalamman aFRR-aktivointitarpeen Suomessa.
Fingrid investigates unusual activation in the aFRR energy market20.11.2025 11:00:00 EET | Press release
Since 15 November, exceptionally little aFRR energy has been activated in the aFRR energy market compared to the usual level. According to a preliminary investigation, no aFRR control signal for Nordic frequency restoration has been allocated to Fingrid, resulting in a lower than normal need for aFRR activation in Finland.
Järvilinjan vahvistaminen etenee – voimajohtoyhteys Kajaanista Lapinlahdelle valmistui20.11.2025 10:44:39 EET | Tiedote
Itäisen Suomen kantaverkko on saanut merkittävän vahvistuksen Pohjois-Savossa, kun uusi voimajohtoyhteys Kajaanin Vuolijoelta Lapinlahdelle valmistui syyskuussa. Nyt valmistunut voimajohto on osa laajempaa Järvilinjan vahvistamishanketta, joka kokonaisuudessaan valmistuu syksyllä 2026. Valmistuttuaan hanke parantaa alueelle suunniteltujen investointien liitettävyyttä kantaverkkoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
