Fingrid Oyj

Fingridin sähköjärjestelmävisio esitellään webinaarissa 22.3.

3.3.2023 10:57:19 EET | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa
Fingrid järjestää keskiviikkona 22.3. klo 9.00-10.30 sidosryhmäwebinaarin, jossa esittelemme sähköjärjestelmävision viimeistellyt skenaariot sekä esiin nousseet verkon vahvistustarpeet. Käsittelemme webinaarissa myös energiamurroksen asettamia tulevaisuuden haasteita ja mahdollisuuksia niin kantaverkon rakentamiselle, sähkömarkkinoille kuin järjestelmän tekniselle toiminalle.

Kunnianhimoiset ilmastotavoitteet, käynnissä oleva energiamurros sekä sähköistyvä tulevaisuus haastavat sähköjärjestelmää ja -markkinoita. Samalla energiamurros on valtava mahdollisuus suomalaiselle teollisuudelle ja yhteiskunnalle. 

Fingrid on työstänyt sähköjärjestelmävision hiilineutraalille ja kilpailukykyiselle Suomelle. Syksyllä 2022 esittelimme luonnokset neljästä erilaisesta tulevaisuusskenaariosta, joihin pyysimme myös sidosryhmiltä kommentteja. Sähköjärjestelmävisiotyö esittelee skenaarioiden kautta Suomen mahdollisuuksia energiamurroksessa tulevina vuosikymmeninä. Visiotyön tarkoituksena on nostaa keskusteluun tulevaisuuden tarpeita, haasteita ja mahdollisuuksia, joita energiamurros tuo mukanaan.

Visiotyön pohjana toimii neljä erilaista tulevaisuusskenaariota, jotka esittävät sähköjärjestelmän kehityspolkuja vuosille 2035 ja 2045. Skenaarioiden pohjalta on edelleen selvitetty, millaista kantaverkkoa kukin skenaario tarvitsee.

Webinaari järjestetään keskiviikkona 22.3. klo 9.00 – 10.30. Rekisteröidy webinaariin >

Lämpimästi tervetuloa!

Lisätietoja:

Mikko Heikkilä, strategisen verkkosuunnittelun päällikkö, Fingrid Oyj, puh. + 358 40 637 4720
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Fingrid Oyj
Fingrid Oyj
Läkkisepäntie 21
00620 Helsinki

https://www.fingrid.fi/

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Fingrid laajentaa markkinavalvonnan ulkoistuksen FCR-kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvontaan7.5.2026 14:00:00 EEST | Tiedote

Lokakuusta 2026 alkaen Fingrid ulkoistaa FCR-kapasiteettimarkkinoiden säännöllisen monitoroinnin Nord Poolille. Lopullinen vastuu markkinavalvonnasta ja sen toteutuksesta säilyy Fingridillä. Siirtymäaikana Fingrid vastaa FCR‑kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvonnasta itse. Ulkoistus tehostaa markkinavalvontaa ja on jatkoa muutama vuosi sitten käynnistyneelle Fingridin ja NordPoolin yhteistyölle.

Tarjouspyyntö osallistumisesta Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitosyksikön järjestelmäsuojaan29.4.2026 08:49:24 EEST | Tiedote

Fingrid pyytää tarjouksia OL3-järjestelmäsuojan kohteista ajalle 1.1.2027 - 31.3.2028 (+ optiokausi enintään 6kk). Tarjouspyyntömateriaali on julkaistu Cloudia-tarjouspalvelussa, jota kautta tarjoukset tulee toimittaa 2.6. klo 18.00 mennessä. OL3-järjestelmäsuojaan voivat osallistua Etelä-Suomessa sijaitsevat, vähintään 8 megawatin suuruiset kohteet, jotka kykenevät erittäin nopeaan tehon muutokseen.

Liittymissopimusten hakemusmenettely laajenee sähköntuotantohankkeisiin 1.6.2026 alkaen27.4.2026 16:09:07 EEST | Tiedote

Fingridin viime kesänä käyttöön ottama liittymissopimusten hakemusmenettely laajenee teollisen kokoluokan sähkönkulutushankkeista ja sähkövarastoista myös sähköntuotantohankkeisiin 1.6.2026 alkaen. Menettelyn tavoitteena on ylläpitää ajantasaista tilannekuvaa sekä varmistaa, että kantaverkon liityntäkapasiteettia jaetaan tasapuolisesti eikä siirtokykyä ylitetä. Tervetuloa myös webinaariin aiheesta 18.5.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye