Finlandssvenska upptäckare och äventyrare i ny faktabok för barn

Vad gör en upptäcktsresande? Kan man upptäcka en plats som någon redan bor på? Finns det upptäcktsresande från Finland?
Upptäckare och äventyrare är den tredje faktaboken illustratören Carlos da Cruz och historikern Janne Haikari gör tillsammans.
Med humoristisk ton berättar de bland annat om hur det gick till då Elias Lönnroth reste runt i Finland för att samla ihop texterna till Kalevala, om polarforskaren Adolf Erik Nordenskiölds expeditioner längs Nordostpassagen och om hur Lisi Oterna kartlade stjärnor och kometer med hjälp av teleskop.
– Genom en upptäcktsresenär öppnas dörrar till olika kulturer och vetenskaper, säger Janne Haikari.
Många finlandssvenska äventyrare
I boken presenteras också bland annat författare Elias Lönnrot, sociologen Edvard Westermarck och antropologen Hilma Granqvist.
Haikaris favoritäventyrare är Pekka Soini, den självlärda regnskogsforskaren som hjälpte till att rädda flodsköldpaddor i Amazonas.
Haikari påpekar att upptäcktsresenärer är ett svårt ämne, då flera etiska frågor måste tacklas.
– Upptäcktsresor har också inneburit exploatering, våld och miljöförstörelse. Men de flesta upptäcktsresor har fört med sig något gott till ursprungsbefolkningen.
I en faktabok för barn gäller det att undvika akademisk terminologi och svåra begrepp.
– Texterna måste vara korta. Stora helheter ska rymmas i en pratbubbla.
Boken Upptäckare och äventyrare har recensionsdatum 29.10.
Janne Haikari är filosofie doktor och historieforskare vid Jyväskylä universitet.
Carlos Da Cruz har studerat grafik och serieteckning i Frankrike. Han har illustrerat en mängd bilderböcker och läromedel.
Nyckelord
Kontakter
Jonas SundströmKommunikations- och marknadsföringschef
Glöm ovanstående titel, jag är en fixare.
Bilder




Om
Schildts & Söderströms har verkat för den finlandssvenska litteraturen sedan 1891.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Matilda Södergrans nya diktsamling utforskar gränserna mellan människa och natur16.9.2025 12:58:02 EEST | Pressmeddelande
I sin åttonde bok Den svalkan rör sig Matilda Södergran mellan det synliga och det osynliga, mellan det bekanta och det främmande. Dikterna förhandlar om gränsen mellan inre och yttre, naturligt och skapat, tal och tystnad.
Matilda Södergrans nya diktsamling utforskar gränserna mellan människa och natur16.9.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
I sin åttonde bok Den svalkan rör sig Matilda Södergran mellan det synliga och det osynliga, mellan det bekanta och det främmande. Dikterna förhandlar om gränsen mellan inre och yttre, naturligt och skapat, tal och tystnad.
Något lite större – poesi för 9–12-åringar av Hanna Lundström och Herta Donner12.9.2025 14:44:59 EEST | Pressmeddelande
Hur känns det att växa, förändras och hitta sig själv? I diktsamlingen Något lite större skriver poeten Hanna Lundström för barn i åldern 9–12 – en ålder där identiteten börjar formas och där poesin kan bli ett oväntat och kraftfullt bollplank. Illustrationerna är gjorda av konstnären Herta Donner med en sparsmakad och färgstark palett.
Lotta Ilona Häyrynen romandebuterar med brevroman om kvinnlig åtrå12.9.2025 14:05:44 EEST | Pressmeddelande
Opinions- och kulturskribenten Lotta Ilona Häyrynen gör en glödande litterär debut med brevromanen Jag vill inte tänka på döden men jag vill tänka på dig. Boken handlar om den trettioåriga kvinnan Laura som bollar mellan två män i ett försök att lappa ihop sig själv. Det är en roman om ensamhet, lust och den bedrägliga magin i att för en stund få vara den ideala kvinnan inför den manliga blicken.
Anu Kaaja: Rosetten – en roman om begär, konst och våra skuldbelagda njutningar11.9.2025 13:04:51 EEST | Pressmeddelande
Anu Kaaja är en av Nordens mest originella litterära röster. Hennes kritikerrosade roman Rusetti, som hyllats i Finland och nominerats till Nordiska rådets litteraturpris 2024, utkommer nu på svenska i översättning av Malin Kivelä under titeln Rosetten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum