Finnjävelin perinnereseptikilpailun voittaja on Hilja-mummin maksapiiras

”Reseptiehdotuksia tuli taas ilahduttavan paljon. Oli mahtavaa käydä niitä läpi ja huomata paitsi ruokalajien laaja kirjo, myös se, että Suomessa edelleen vaalitaan ruokaperinteitä. Vaikka olemme koko taipaleemme ajan keränneet vanhaa reseptiikkaa, oli maksapiiras tiimillemme jostain syystä ihan uusi tuttavuus. Resepti kiinnitti huomioni, sillä maistamattakin jo tiesin, että sen on pakko olla hyvää. Pääraaka-aine on sama kuin Finnjävelin rakastetussa maksamoussessa, mutta muuten maksa on ihan eri muodossa”, kommentoi Finnjävelin keittiötä luotsaava Tommi Tuominen.
Voittajaresepti löytyi reseptin kisaan ilmoittaneen Timo Immosen isoäidin, Hilja Immosen (os. Ollikainen), jäämistöstä löytyneestä sinikantisesta vihkosta, jonka kanteen nuori Hilja oli raapustanut koukeroisella käsialalla vuosiluvun 1912.
”Leppävirralta kotoisin oleva Hilja oli ison talon emäntä ja laittoi ruokaa suurelle porukalle. Kotitaloustaitoja hän oli opiskellut Koivumäen kansanopistossa Kuopiossa. En ole itse maistanut Hiljan tekemää maksapiirasta - tai se ei ainakaan ole tehnyt pieneen poikaan niin lähtemätöntä vaikutusta, että muistaisin. Olen kiinnostunut historiasta ja reseptivihkon löytyminen ja dokumentointi oli jo sinänsä hienoa. Upea huipentuma tarinalle on, että mummini muistiinpanoista löytyneestä reseptistä modernisoitua maksapiirasta pääsee nyt nauttimaan Michelin-tähtiravintolassa”, kertoo Immonen.
Reseptin finnjävlaus eli modernisointi lähtee aina liikkeelle perinnereseptiin ja sen tarinaan tutustumisella. Maksapiiraan alkuperää selvitettäessä kävikin ilmi, että ruokalaji on esiintynyt useissa medioissa ollen vuosisadan vaihteen hittiresepti, joka on sittemmin painunut unholaan.
“Kuten modernisoinnissa yleensä, halusimme löytää maksapiiraaseen lähestymistavan, joka on maullisesti uskollinen alkuperäiselle reseptille, mutta kuitenkin ulkonäön, rakenteiden ja valmistustekniikan suhteen paremmin nykytottumuksiin ja ravintolamme vaatimuksiin sopiva. Vanhat reseptit ovat usein rakenteeltaan aika robusteja ja maultaan raskaita ja rasvaisia, joten tuunaamme niitä usein kevyempään ja hienostuneempaan suuntaan. Punaisena lankana on kuitenkin se, että ruokalaji on edelleen maullisesti tunnistettavissa, vaikka muuten olisikin muuttanut muotoaan radikaalisti”, kertoo Tuominen ja jatkaa: “Maksapiiraan rakennetta siloteltiin ja reseptiä kevennettiin, jotta se sopii paremmin usean ruokalajin menuun. Mutta muuten resepti on erinomaisen maukas ja finnjävlattu versio jopa aika lähellä alkuperäistä.”
Suomalaiset ruokaperinteet maailmankartalle
Tommi Tuomisen salonkikelpoiset versiot klimppisopasta, kanaviillokista sekä muista suomalaisista perinneresepteistä pääsevät ruokamaailman kartalle, kun Finnjävel Salonki avaa pop-up ravintolan luksushotelli Como The Halkinissa Lontoon Belgraviassa maaliskuussa 2023.
”Tämä on ensimmäinen kerta, kun suomalaisen ruokakulttuurin aarteita tarjotaan fine dining -konseptilla maamme rajojen ulkopuolella. Olemme todella innoissamme ja ylpeitä, että tämä pandemian takia lykkääntynyt hanke vihdoin toteutuu ja pääsemme esittelemään suomalaista ruokaperinteitä kansainvälisille vieraille ja vieläpä näin merkittävän kumppanin kanssa”, iloitsee ravintoloitsija Timo Linnamäki, joka on toiminut hankkeen puuhamiehenä.
Suomi-aiheisen Pop-upin Gin-tarjoilusta huolehtii artesaanijuomiin erikoistunut Helsinki Distilling Company.
Ravintola Finnjävel
Finnjävel tarjoaa suomalaiset luonnonantimet ja perinnereseptit kaikilla aisteilla nautittavina, modernisoituina makuelämyksinä. Finnjävelissä on kaksi puolta: mutkaton Sali tarjoaa suomalaista ikisuosikeista jalostettuja annoksia läskisoosista karjalanpiirakkaan ja Michelin-tähdellä palkitussa Salongissa nautitaan huippukokkien tulkintoja suomalaisesta sielunmaisemasta. Salonki sai vuonna 2021 Michelin-tähden lisäksi tunnustuksen parhaasta palvelusta, nostaen suomalaisen sydämellisen vieraanvaraisuuden ravintolamaailman kartalle.
Tommi Tuominen
Suomen ainoa kahden Michelin-tähtiravintolan kokki, keittiömestari ja ravintoloitsija. Finnjävelin ohella Tuominen on ravintola Demon keittiömestari ja omistaja. Demo ansaitsi ensimmäisen tähtensä vuonna 2007 ja on pitänyt Michelin-tähtensä pidempään kuin mikään muu ravintola Suomessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tommi Tuominen, Finnjävel, 050 575 3799, tommi@restaurantdemo.fi
Timo Lintsi Linnamäki, Muru Dining Oy, +358 50 5187122, lintsi@murudining.fi
Haastattelu- & kuvapyynnöt: Sini Sorainen, Wolfcom Oy, 0400 39 7464, sini.sorainen@wolfcom.fi
Kuvat






Linkit
Tietoja julkaisijasta
Wolfcom PR Boutique, Helsinki, Finland
Tehtaankatu 40 B 21, 00150 Helsinki
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Wolfcom
Suora lentoreitti Helsingistä Pärnuun avautuu taas kesäksi31.3.2023 12:37:06 EEST | Tiedote
Suosittu suora kesälentoreitti loputtoman pitkistä hiekkarannoistaan, huikeista golf-viheriöistään ja kylpylöistään tunnettuun Viron kesäpääkaupunkiin Pärnuun palvelee suomalaisia tälläkin kesäkaudella. NyxAir kuljettaa matkailijat Helsinki-Vantaalta suoraan Pärnuun vain 40 minuutissa. Reittiä lennetään kahdesti viikossa toukokuun 25. päivästä aina 13. elokuuta saakka.
Helsinki Citycopter laajentaa toimintaansa lentäjien koulutukseen22.3.2023 09:07:57 EET | Tiedote
Lentoyhtiö Helsinki Citycopter on ostanut Suomen vanhimpiin lentokouluihin kuuluvan Salpauslennon. Ilmailualalla arvostettu koulu jatkaa toimintaansa Helsinki Citycopterin rinnalla tutulla SL Flight Training -nimellään tarjoten monipuolista lentokoulutusta yksityislentäjästä liikennelentäjätasolle asti. Kannattavaa ydinliiketoimintaansa tilauslentoliikennettä edelleen kasvattava Helsinki Citycopter kartoittaa myös sähkötoimisten lentokoneiden ja eVTOL -ilma-alusten koulutus- ja operointimahdollisuuksia Suomessa.
Suomalainen mediarahastoyhtiö yhteistyöhön Bonnier Newsin kanssa9.2.2023 10:52:21 EET | Tiedote
Yksityinen kotimainen mediarahastoyhtiö 8 Media Ventures on solminut yhteistyösopimuksen Pohjoismaiden johtavan mediatalon Bonnier Newsin kanssa. Aluevaltauksen myötä suomalaisyhtiö tuo sijoituspalvelunsa myös ruotsalaisille startup- ja kasvuyrityksille sekä Ruotsin markkinoilla toimiville ja sinne pyrkiville suomalaisyrityksille. Jatkossa 8 Media Ventures tarjoaa sijoituksensa vastineeksi mediatilaa kaikissa Bonnier Newsin ruotsalaisissa mediatuotteissa.
Adform aloittaa yhteistyön Scope3:n kanssa vähentääkseen ohjelmallisen mainonnan hiilidioksidipäästöjä3.2.2023 12:23:19 EET | Tiedote
Mainonnan teknologiayritys Adform aloittaa strategisen yhteistyön arvoketjujen hiilipäästödataa tarjoavan Scope3:n kanssa. Yhteistyö on konkreettinen edistysaskel, joka kannustaa ja auttaa mainostajia pienentämään markkinoinnin ja digimainonnan aiheuttamaa hiilijalanjälkeä.
Viro valmistautuu matkailun uuteen ennätysvuoteen20.1.2023 13:51:48 EET | Tiedote
Viron matkailusektori valmistautuu tänä vuonna vastaanottamaan ennätysmäärän suomalaisia vieraita. Visit Estonian mukaan maa on varautunut matkailun uuteen aaltoon paremmin kuin koskaan. Siellä tehtiin kansainvälisen matkailun pysäyttäneen pandemian aikana paljon töitä sen eteen, että Viroon on taas hyvä tulla. Ympäristötietoisuuden kasvaessa lähialuematkailutrendi vahvistuu ja suomalaisen laivamatkailun kärkikohteena Viro tulee vankistamaan asemaansa entisestään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme