Finnvera alentaa koronatilanteen rahoitukseen suunnattujen takausten hinnoittelua merkittävästi
2.4.2020 15:28:22 EEST | Finnvera Oyj | Tiedote
- Yrittäjien huoli on kuultu, ja meidän on nyt mahdollista toteuttaa hinnanmuutokset. Valtio on luvannut korottaa Finnveralle maksettavaa luotto- ja takaustappiokorvausta. Vaikka eduskunta ei ole vielä päätöstä siunannut, luotamme siihen ja olemme päättäneet etupainotteisesti alentaa takaustemme hintoja. Finnveran pitää edelleen kattaa oma osuutensa luottotappioista. Haluamme kuitenkin tulla yrittäjiä vastaan vaikeassa tilanteessa, ja siksi teimme päätöksen hinnoittelumuutoksesta nyt, sanoo liiketoimintajohtaja Juuso Heinilä.
- Hintamuutos koskee kaikkia maaliskuun alusta lähtien myönnettyjä alkutakauksia, pk-takauksia ja Finnvera-takauksen fast track -menettelyjä. Hyvitämme erotuksen asiakkaillemme ilman eri vaatimusta, mutta toivomme ymmärrystä palautusten käsittelyviiveelle, sillä hakemuksia on tullut viime viikkoina ennätysmäärä ja käsittelemme samalla uusia takaus- ja muutoshakemuksia, Heinilä toteaa.
Näin alkutakauksen ja pk-takauksen hinnoittelu muuttuu
Finnvera on keskittynyt turvaamaan pk-yritysten koronaviruksen aiheuttamassa poikkeustilanteessa lisääntyneitä käyttöpääomatarpeita ensisijaisesti alkutakauksella ja pk-takauksella, joita yritys hakee pankkinsa kautta. Alkutakauksessa Finnveran takausosuus pankin myöntämään lainaan on enintään 80 %. Pk-takauksessa takausosuus on aina 80 % ja lisäksi pk-takauksessa Finnvera ei vaadi yritykseltä vakuutta.
Alkutakauksen vuotuinen takausprovisio on kaikille 1,75 % ja kertaluonteinen toimitusmaksu 0,1 % takauksen määrästä. Pk-takauksen hinnoittelu on porrastettu yrityksen Rating Alfa -riskiluokituksen mukaan ja on enintään 1,75 %. Pk-takaus on koronaviruksen aiheuttaman poikkeustilanteen myötä nyt myös Rating Alfa -luokassa B olevien yritysten saatavilla. Toimitusmaksu on 0,1 % takauksen määrästä.
Esimerkiksi:
Rating Alfa -luokassa B, A, A+ tai AA olevalle yritykselle myönnettävä pk-takaus pankin myöntämälle 100 000 euron lainalle maksaa ensimmäisen vuonna 1,75 % x 80 000 euroa (Finnveran takauksen osuus lainamäärästä) + myöntämisen yhteydessä veloitettava kertaluotoinen toimitusmaksu 80 euroa (0,1 % takauksen määrästä). Finnvera perii takausprovision 3 kk välein laina-ajan loppuun asti. Maksu alenee lainamäärän pienentyessä. Lisäksi tulevat pankin kulut lainalle ja mahdolliset vakuusvaatimukset. Niihin Finnvera ei voi vaikuttaa. Finnvera ei vaadi pk-takaukselle vakuutta yritykseltä.
Finnvera-takauksen fast track koskee jopa miljoonan euron käyttöpääomarahoitusta
Koronatilanteen aiheuttamiin käyttöpääomatarpeisiin voi käyttää myös Finnvera-takausta, jossa on otettu käyttöön niin sanottu fast track -käsittely pankin myöntämille 150 000 euron – jopa miljoonan euron käyttöpääomalainoille. Finnveran takausosuus on 80 % eikä vakuutta vaadita. Myös Finnvera-takauksen fast track -takauksen vuotuinen takausprovisio alenee nyt 1,75 %:iin. Toimitusmaksu on noin 400 euroa vaativamman käsittelyprosessin vuoksi.
Kaikki Finnveran takaukset ovat normaalia vastikkeellista rahoitustoimintaa, eivätkä ne ole suoraa tukea. Finnveran on katettava maksuilla oma osuutensa takauksista tulevista tappiosta valtion kattaessa osan. Takaukset miljoonaan euroon asti myönnetään pääosin ilman vakuuksia. Hintaan vaikuttavat esimerkiksi asiakasyrityksen tilinpäätöstietoihin perustuva riskiluokka ja luottoaika. Hinnoittelussa on huomioitava myös EU:n valtiontukisäännöt. Finnvera ei voi kilpailla muiden rahoittajien kanssa rahoituksen hinnalla.
Finnvera voi taata rahoitusta myös suuryrityksille koronan aiheuttamassa tilanteessa tapauskohtaisesti. Takaus voi olla enintään 80 % ja vastuiden kokonaismäärä enintään 30 miljoonaa euroa kuitenkin siten, että Finnverasta ei tule päärahoittajaa.
Lisätiedot:
Juuso Heinilä, liiketoimintajohtaja, Finnvera, puh. 029 460 2576
Ajantasaiset tiedot Finnveran rahoituspalveluista koronaviruksen aiheuttamassa tilanteessa on koottu sivulle finnvera.fi/korona. Sivulla on käyty maaliskuun puolivälistä lähtien lähes 52 000 kertaa, ja sivun tietoja päivitetään jatkuvasti.
Kysymyksiä ja vastauksia:
Miten minun tulee toimia, jotta saan takautuvasti hyvityksen?
Sinun ei tarvitse tehdä mitään, palautus ei vaadi yrityksiltä mitään toimenpiteitä tai yhteydenottoa Finnveraan. Hinnanmuutos huomioidaan yrityksen laskutuksessa ja palautukset hyvitetään seuraavan 6 kuukauden aikana automaattisesti ilman erillistä vaatimusta. Muutos koskee 1.3.2020 lähtien myönnettyjä alkutakauksia, pk-takauksia ja Finnvera-takauksen fast track-menettelyjä. Finnvera tulee hyvittämään takautuvasti maksujen erotuksen niille asiakkaille, jotka ovat jo maksaneet korkeampaa takausprovisiota tai toimitusmaksua.
Miksi Finnvera perii takauksista hintaa?
Finnveran takauksesta peritään maksu eikä se ole suoraa tukea. Finnveran on katettava maksuilla osuutensa takauksista tulevista tappiosta. Takaukset miljoonaan euroon asti myönnetään pääosin ilman vakuuksia. Hintaan vaikuttavat esimerkiksi asiakasyrityksen tilinpäätöstietoihin perustuva riskiluokka ja luottoaika. Hinnoittelussa on huomioitava myös EU:n valtiontukisäännöt. Finnvera ei voi kilpailla pankkien kanssa rahoituksen hinnalla.
Finnveran takaus vastaa takausmäärään saakka täysin valtion omavelkaista takausta.
Miksi hinta alenee vasta nyt, johtuiko järjestelmämuutoksista? Vaikuttiko yleinen keskustelu?
Mahdollisuuden hintamuutokselle antaa se, että valtion luottotappiokorvausta Finnveralle korotetaan 50 %:sta 80 %:iin. Sen turvin voimme alentaa takaustemme hintoja. Finnveran täytyy edelleenkin kattaa oma osuutensa tulevista luottotappioista.
Aleneeko hinta takautuvasti?
Kyllä, hinnat alenevat 1.3.2020 alkaen takautuvasti. Muutos siis koskee koronaviruksen aiheuttamaa akuuttia rahoitustarvetta varten otettuja alkutakauksia, pk-takauksia ja Finnvera-takauksen fast track -takauksia.
Miksi alkutakaukseen vaaditaan yrittäjältä takaus, kun pk-takauksessa ei vaadita?
Aloittaville yrityksille tarkoitetussa alkutakauksessa yritystoiminta on niin varhaisessa vaiheessa, että liiketoiminnan menestymisen edellytyksistä ei ole vielä saatavissa tietoa. Pk-takaus on tarkoitettu 3 vuotta toimineille yrityksille, joilla on jo kassavirtaa. Koronan aiheuttamassa poikkeustilanteessa kasvuhakuisuutta ei vaadita, vaan myös tätä takausta voi käyttää koronaviruksesta johtuviin käyttöpääomatarpeisiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juuso Heinilä, liiketoimintajohtaja, Finnvera, puh. 029 460 2576
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia ja vienninrahoituspalveluja. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa. Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen virallinen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA). www.finnvera.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finnvera Oyj
Rahoitus & kasvu: Omistajanvaihdos nostaa yrityksen liikevaihdon kasvuun, mutta kiihkein kasvuvaihe näkyy vasta yrityskauppaa seuraavina vuosina – ”Yritysostoon hyvä varautua ennakoiden”19.3.2026 12:09:10 EET | Tiedote
//HUOM, tiedotteen väliotsikko korjattu// Finnveran rahoituksella omistajanvaihdoksen toteuttaneiden yritysten liikevaihto on noussut selvästi ja pitkäkestoisesti. On myös viitteitä, että yritysten liikevaihdon kasvu olisi muita nopeampaa. Yritysosto nostaa ostavan yrityksen liikevaihdon uudelle tasolle, mutta pitkän aikavälin kasvuvauhdin kannalta olennaisinta on, mitä yrityksessä tapahtuu kauppaa seuraavina vuosina. Yritysostolla kasvua hakevan yrityksen kannattaa pyrkiä toteuttamaan kauppa ennakoiden, sillä kaikki hyödyt eivät välttämättä realisoidu heti kaupantekovuonna, sanoo Finnveran omistajanvaihdosrahoituksia analysoinut ekonomisti Anni Koskinen. Yrityskauppamarkkina ja -rahoitus piristyivät vuonna 2025, mutta potentiaalisia ostajia on edelleen selvästi vähemmän kuin myyntiä suunnittelevia yrityksiä.
Rahoitus & kasvu: Omistajanvaihdos nostaa yrityksen liikevaihdon kasvuun, mutta kiihkein kasvuvaihe näkyy vasta yrityskauppaa seuraavina vuosina – ”Yritysostoon hyvä varautua ennakoiden”19.3.2026 11:30:00 EET | Tiedote
Finnveran rahoituksella omistajanvaihdoksen toteuttaneiden yritysten liikevaihto on noussut selvästi ja pitkäkestoisesti. On myös viitteitä, että yritysten liikevaihdon kasvu olisi muita nopeampaa. Yritysosto nostaa ostavan yrityksen liikevaihdon uudelle tasolle, mutta pitkän aikavälin kasvuvauhdin kannalta olennaisinta on, mitä yrityksessä tapahtuu kauppaa seuraavina vuosina. Yritysostolla kasvua hakevan yrityksen kannattaa pyrkiä toteuttamaan kauppa ennakoiden, sillä kaikki hyödyt eivät välttämättä realisoidu heti kaupantekovuonna, sanoo Finnveran omistajanvaihdosrahoituksia analysoinut ekonomisti Anni Koskinen. Yrityskauppamarkkina ja -rahoitus piristyivät vuonna 2025, mutta potentiaalisia ostajia on edelleen selvästi vähemmän kuin myyntiä suunnittelevia yrityksiä.
Mikroyrityksille myönnetty 2,9 miljoonaa euroa lainaa helmikuussa käynnistyneessä haussa – Pienten yritysten rahoitus näkyy nopeasti uusina työpaikkoina17.3.2026 09:00:07 EET | Tiedote
Erityisesti nuoret yritykset ovat hakeneet aktiivisesti mikroyritysten kasvuun kohdennettua Finnveran lainaa. Haku käynnistyi 1.2.2026 ja hakemuksia on saapunut tähän mennessä noin 270 kappaletta. Hakijoista noin kolmannes oli alle vuoden ikäisiä yrityksiä ja noin puolet alle kolme vuotta toimineita yrityksiä, mikä kertoo rahoituksen merkityksestä erityisesti yritystoiminnan alku- ja kasvuvaiheessa. Lisäksi nuorten yritysten takaushakemukset ovat lisääntyneet alkuvuonna 2026, mikä kertoo, että pankit ja muut rahoittajat ovat aktivoituneet nuorten yritysten rahoituksessa. Alkuvuosi viittaa siihen, että mikroyritykset hakevat uusia avauksia ja kehittävät liiketoimintaansa, ja myös uusia yrityksiä perustetaan rohkeasti. Rahoitus synnyttää nopeasti uusia työpaikkoja.
Finnveran omistajanvaihdoskatsaus 1–12/2025: Yrityskauppojen rahoitus kääntyi odotettuun kasvuun – Maakunnista kärjessä Uusimaa, Varsinais-Suomi ja Pirkanmaa12.3.2026 09:30:49 EET | Tiedote
Yritysten omistajanvaihdosten rahoitus kääntyi odotettuun kasvuun. Finnvera myönsi rahoitusta omistajanvaihdoksiin vuonna 2025 yhteensä 130 miljoonaa euroa, mikä on lähes neljänneksen enemmän kuin edellisvuonna. Yrityskauppojen määrät nousivat eri kokoluokan yrityksissä ja myös rahoitettujen kauppojen keskikoko kasvoi. Teollisuuden yrityskaupoissa nähtiin merkittävä käänne parempaan.
Finnveran aluekatsaus 1–12/2025: Etelä-Pohjanmaan investoinnit kasvoivat, Keski-Pohjanmaalla kehitys oli vakaata ja Pohjanmaalla varovaisempaa11.3.2026 09:14:37 EET | Tiedote
Kokonaisuutena Finnveran myöntämän rahoituksen ja investointien taso pysyi lähellä edellisvuotta, mutta maakuntien välillä oli selviä eroja. Investoinneissa nähtiin selviä maakuntakohtaisia eroja: Etelä-Pohjanmaalla investoinnit kasvoivat, Keski-Pohjanmaalla kehitys oli vakaata ja Pohjanmaalla investoinnit laskivat suurten hankkeiden puuttuessa. Finnveran yhdessä muiden rahoittajien kanssa rahoittamien investointien kokonaisarvo säilyi vakaana ja osoitti yritysten halukkuutta kehittää toimintaansa epävarmuudesta huolimatta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
