Finnvera Oyj

Finnvera laski liikkeeseen miljardin euron joukkovelkakirjalainan

15.9.2020 14:48:54 EEST | Finnvera Oyj | Tiedote

Jaa
Finnvera laski liikkeeseen 1 miljardin euron joukkovelkakirjalainan 8.9.2020. Syyskuussa 2027 erääntyvä 7 vuoden pituinen laina on Finnveran ensimmäinen viitelainan liikkeeseenlasku tänä vuonna.

Liikkeeseenlaskun pääjärjestäjinä toimivat Citi, DZ Bank, Nordea ja TD Securities. Joukkovelkakirja ylimerkittiin yli kaksinkertaisesti. Sijoittajia oli 80 pääosin pankkisektorilta Euroopasta.

Finnvera toimii aktiivisesti kansainvälisillä pääomamarkkinoilla. Finnveran tyypillinen vuotuinen varainhankintamäärä on viime vuosina ollut noin 2 miljardia euroa. Se on useimmiten tarkoittanut yhtä euromääräistä ja yhtä dollarimääräistä viitelainan liikkeeseenlaskua vuosittain. Tänä vuonna rahoitustarpeen on arvioitu olevan odotettua hieman vähemmän, arviolta 1,0–1,5 miljardia euroa, mikä tarkoittaa käytännössä vain yhtä suurta viitelainaa tänä vuonna. Tällaisessa tilanteessa ajoituksen merkitys korostuu entisestään.

− Sijoittajat arvioivat sijoituskohteen mielekkyyttä suhteessa sen riskiprofiiliin ja tuottoon sekä muihin referenssikorkoihin. Markkinakorot muuttuvat nopeasti, ja päätös liikkeeseenlaskusta joudutaan aina tekemään epävarmuuden vallitessa suhteellisen nopeasti. Itse liikkeeseenlasku on vain jäävuoren huippu koko prosessissa eli pitkäjänteisessä varainhankintasuunnitelman toteuttamisessa, sanoo Finnveran varainhankinnasta vastaava Jukka-Pekka Holopainen.

Joukkovelkakirjalaina laskettiin liikkeeseen Finnveran EMTN-lainaohjelman (Euro Medium Term Note) puitteissa. Sen alla liikkeeseen lasketuilla lainoilla on valtion takaus ja niiden luokitus vastaa Suomen valtion pitkäaikaiselle velalle annettua luokitusta. Moody’s:in luokitus Finnveran velkaohjelmalle on Aa1 ja Fitch:in AA+.

Talouden näkymien muututtua merkittävästi Finnvera muutti kesäkuussa varainhankintasuunnitelmaansa vuodelle 2020. Finnveran viennin rahoituksen, erityisesti vientiluottojen, kysynnän odotetaan jäävän arvioitua alemmaksi tänä vuonna. Arvion mukaan varainhankinnan määrä on 1,0−1,5 miljardia euroa vuonna 2020.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ulla Hagman, CFO, puh. 029 460 2458


Jukka-Pekka Holopainen, Head of Treasury, puh. 029 460 2838

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Finnvera Oyj
Finnvera Oyj
Porkkalankatu 1
00180 HELSINKI

029 460 11http://www.finnvera.fi

Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia ja vienninrahoituspalveluja. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa. Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen virallinen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA). www.finnvera.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finnvera Oyj

Finnveran Mauri Kotamäki: Talous on kääntynyt, mutta käänne ei näy vielä kaikissa yrityksissä – nollakorkoja ei kannattaisi odotella17.9.2026 07:50:00 EEST | Tiedote

Suomen talouden näkymät ovat kirkastuneet, ja vienti vetää pk-yrityksiä kasvuun. Suomen Yrittäjien, työ- ja elinkeinoministeriön sekä Finnveran tuore syksyn Pk-yritysbarometri kertoo kuitenkin yrityskentän jakautumisesta: osa yrityksistä investoi ja kasvaa, osa taas kamppailee heikon kysynnän sekä rahoituksen saatavuuden kanssa. Myös rahoituksen hintaa pidetään korkeana, vaikka nollakorkojen aikaa ei kannattaisi odotella, toteaa Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki.

Aluekatsaus 1–6/2026: Investoinnit kasvoivat Pohjanmaan maakunnissa 62 prosenttia – Keski-Pohjanmaa nousi kasvuveturiksi8.9.2026 09:52:09 EEST | Uutinen

Etelä-Pohjanmaalla, Keski-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla näkyy elpymisen merkkejä pk- ja midcap-yritysten investointihalukkuudessa. Finnveran yhdessä muiden rahoittajien kanssa rahoittamat investoinnit tammi-kesäkuussa kasvoivat vertailukaudesta 62 prosenttia ja nousivat yhteensä lähes 39 miljoonaan euroon (24). Samalla Finnveran myöntämän rahoituksen kehitys eriytyi maakunnittain: Keski-Pohjanmaalla rahoitus kasvoi voimakkaasti, Pohjanmaalla maltillisesti ja Etelä-Pohjanmaalla laski viime vuoden korkealta tasolta.

Finnveran aluekatsaus 1-6/2026: Viennin rahoitus kasvoi, investoinnit jäivät vertailuvuotta pienemmiksi Uudellamaalla4.9.2026 10:30:00 EEST | Tiedote

Finnvera myönsi Uudenmaan yrityksille vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla rahoitusta 165 miljoonaa euroa. Uusimaa säilytti asemansa omistajanvaihdosten ykkösmaakuntana ja viennin rahoitus kasvoi, mutta investoinnit ja InvestEU-rahoitus jäivät viime vuoden tasosta. Uudenmaan pienissä yrityksissä riitti kysyntää mikroyritysten ja aloittavien yritysten lainalle. Vientitakuiden käytön tuntuva lisääntyminen kertoo, että pk-yritykset turvasivat vientikauppojaan aiempaa ahkerammin.

Finnveran aluekatsaus 1–6/2026: Rahoitus Kaakonkulmalle nousi vuodentakaisesta - Etelä-Karjalassa yrityskaupat lähes tuplaantuivat, Kymenlaaksossa teolliset investoinnit kasvussa4.9.2026 09:20:00 EEST | Tiedote

Finnvera myönsi Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson yrityksille tammi–kesäkuussa 2026 rahoitusta hieman vuodentakaista enemmän eli yhteensä 24 miljoonaa euroa (22). Valtaosa rahoituksesta kohdistui Etelä-Karjalaan, missä toimialojen veturina oli teollisuus. Etelä-Karjalassa myös rahoitettujen yrityskauppojen määrä lähes kaksinkertaistui. Teollisuuden veto oli vahvaa myös Kymenlaaksossa, ja teollisuuden investointien arvo nousi vuodentakaisesta. Kaakkois-Suomessa näkyy merkittäviä kasvumahdollisuuksia teollisuudessa, vihreän siirtymän hankkeissa ja niiden ympärille rakentuvissa alihankintaverkostoissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye