Fingrid Oyj

Flow based -menetelmän seuraava keskustelutilaisuus 12.5.

Jaa
Siirtoperusteisen kapasiteetinlaskentamenetelmän (flow based) keskustelutilaisuudet jatkuvat. Seuraava webinaari järjestetään 12.5. klo 13-14.

Webinaarissa tarkastellaan markkinasimulaatioiden tuloksia erityisesti Suomen näkökulmasta. Osallistujat voivat esittää kysymyksiä ja kommentteja sekä käydä avointa keskustelua uudesta menetelmästä.

Aiempien keskustelutilaisuuksien esitysmateriaalit ja Fingridin julkaisemat rinnakkaisajojen kuukausiraportit löytyvät täältä: Siirtokapasiteetin jakamisen uudistus - Fingrid >

Tervetuloa mukaan keskustelemaan 12.5. klo 13-14!

Osallistumislinkki webinaariin tapahtumasivulla > 

Kysymyksiä ja kommentteja flow based -menetelmästä ja toiveita keskustelutilaisuuksiin liittyen voi lähettää osoitteeseen flowbased@fingrid.fi.

Lisätietoja:

Meri Viikari, Fingrid Oyj, puh. +358 30 395 4458
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi


 

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Fingrid Oyj
Fingrid Oyj
Läkkisepäntie 21
00620 Helsinki

https://www.fingrid.fi/

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Webinaari sähkön riittävyydestä Itämeren alueella21.11.2025 10:48:07 EET | Tiedote

Fingrid ja muut Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt kutsuvat sidosryhmät webinaariin kuulemaan ja keskustelemaan alueellisesta sähkön riittävyydestä torstaina 27.11. kello 14–15. Webinaarissa esitellään Itämeren alueen sähkön riittävyyteen liittyvät keskeiset tekijät sekä käydään keskustelua aiheesta. Webinaari käsittelee sekä tulevan talven että tulevien vuosien tilannetta sähkön riittävyyden kannalta perustuen Pohjoismaiden, Baltian, Puolan ja Saksan kantaverkkoyhtiöiden yhteistyössä laatimaan selvitykseen. Linkki webinaarin ilmoittautumiseen > Lisätietoja Jutta Kallanto, asiantuntija, Fingrid Oyj Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Järvilinjan vahvistaminen etenee – voimajohtoyhteys Kajaanista Lapinlahdelle valmistui20.11.2025 10:44:39 EET | Tiedote

Itäisen Suomen kantaverkko on saanut merkittävän vahvistuksen Pohjois-Savossa, kun uusi voimajohtoyhteys Kajaanin Vuolijoelta Lapinlahdelle valmistui syyskuussa. Nyt valmistunut voimajohto on osa laajempaa Järvilinjan vahvistamishanketta, joka kokonaisuudessaan valmistuu syksyllä 2026. Valmistuttuaan hanke parantaa alueelle suunniteltujen investointien liitettävyyttä kantaverkkoon.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye