Messukeskus

GoExpo Winter tarjoaa tärpit talviliikuntaan

Jaa
GoExpo Winter esittelee talvella harrastettavia lajeja ja tarjoaa monenlaisia vinkkejä ulkoiluun ja liikkumiseen jäällä ja lumella, luonnossa ja rakennetussa ympäristössä. GoExpo Winter kokoaa talviset harrasteet Messukeskukseen 15.-17.11.2019.
GoExpo Winterissä pääsee lumille. Kuva: Messukeskus, Heidi Koivunen.
GoExpo Winterissä pääsee lumille. Kuva: Messukeskus, Heidi Koivunen.

Talvitapahtuma tuo Messukeskukseen oikeaa lunta ja jäätä. Lumimäessä pääsee laskemaan tubing-renkaalla ja kokeilemaan laskettelua ja lautailua, lisäksi voi tutustua alppihiihtokouluun ja freestylehiihtoon. Jäällä voi käydä kokeilemassa muun muassa kaukalopalloa, ringetteä, jääpalloa, taitoluistelua, musiikin ilmaisua luistimilla sekä uutuutena kuntoluistelua. Lajiliittojen edustajilta saa parhaat neuvot sekä harrastuksen aloittamiseen että varusteiden hankintaan.

Tekoladulla lapset ja aikuiset voivat testata suksia ja kuunnella asiantuntijoiden vinkit sujuvaan hiihtotekniikkaan. Lisäksi ammattilaiset opastavat oikeanlaiseen suksien voiteluun. Vanhemmille annetaan neuvoja turvalliseen ja lapsentahtiseen lumella liikkumiseen – oltiinpa sitten ladulla, rinteessä tai rinteiden ulkopuolella. Vannoutuneita laskettelun harrastajia haastetaan kokeilemaan alppihiihtovaellusta, ja lisäksi hoidettujen rinteiden ulkopuolella laskeville on luvassa tuhti tietopaketti lumiturvallisuudesta.

Hiihtolomasuunnitelmia pohtiva löytää GoExpo Winteristä kotimaan hiihtokeskukset, jotka tarjoavat erilaisia aktiivilomia eri puolella Suomea. Etelän keskuksista mukana ovat Serena, Swinghill, Talma Ski ja Messilä. Pohjoiseen suuntaava voi vertailla messuilla mm. Pyhän, Rukan, Levin, Syötteen ja Saariselän keskusten tarjontaa. Matkatoimistojen mukana voi suunnitella laskureissuja tai hiihtomatkoja Keski-Eurooppaan tai vaikkapa Japaniin.

Kesälajien kausi jatkuu myös lumella

Kun varusteet on valittu kelin mukaan, voi monia kesälajeja harrastaa myös talvella. GoExpo Winter rohkaisee hyppäämään pyörän selkään tai lähtemään lenkille ympäri vuoden. Juoksun harrastajia neuvotaan jatkamaan harrastustaan talvisilla metsäpoluilla, ja talvipyöräilystä kiinnostuneet voivat tutustua fillareihin, joilla matka taittuu lumella ja jäällä.

GoExpo Winter on aktiivisen talviharrastajan tapahtuma lumella, jäällä, luonnossa tai sisällä liikkuville. Tapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 15.‒17.11.2019. Samaan aikaan GoExpo Winterin kanssa järjestetään pelitapahtuma GameXpo. Liput Messukeskuksen verkkokaupasta tai ovelta.

Lisätietoja:

Messukeskus, tiedottaja Riikka Luomanpää, 050 540 4231, riikka.luomanpaa@messukeskus.com
www.goexpowinter.fi
IG: goexpo_official
https://www.facebook.com/GoExpoWinter/
#goexpowinter2019

Kuvia edellisestä tapahtumasta median edustajien käyttöön: bit.ly/GoExpoWinter_2018

Lisätietoa median akkreditoitumisesta GoExpo Winter -messuille: https://messukeskus.com/uutishuone/akkreditointi/

Kuvat

GoExpo Winterissä pääsee lumille. Kuva: Messukeskus, Heidi Koivunen.
GoExpo Winterissä pääsee lumille. Kuva: Messukeskus, Heidi Koivunen.
Lataa
GoExpo Winterin jäällä voi kokeilla eri lajeja. Kuva: Messukeskus, Heidi Koivunen.
GoExpo Winterin jäällä voi kokeilla eri lajeja. Kuva: Messukeskus, Heidi Koivunen.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Messukeskus
Messukeskus
Messuaukio 1
00520 HELSINKI

+358 40 450 3250http://www.messukeskus.com

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.

Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.

Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Habitare toi yhteen muotoilun ystävät ja alan yritykset – kauneuden ystävien kohtaamispaikassa tehtiin hankintoja kotiin, tutustuttiin brändeihin ja ilmiöihin14.9.2025 19:01:02 EEST | Tiedote

Habitare 2025 toi yhteen 43 000 muotoilun ystävää, alan ammattilaista ja kodin sisustajaa sekä yli 500 yritystä. Pohjoismaiden johtava huonekalu- muotoilu- ja sisustustapahtuma on paikka tutustua laajasti alan yrityksiin, tehdä hankintoja kotiin ja löytää inspiraatiota. Habitaren Koskettaa/Touch-teema muistutti inhimillisestä tarpeestamme koskea, tunnustella ja tuntea asioita. Habitare järjestetään seuraavan kerran Helsingin Messukeskuksessa 2.–6.9.2026.

Habitare näyttää miten designkatsomo muuntuu perjantai-iltana Susijengin Saksa-ottelua seuraavaksi urheilukatsomoksi12.9.2025 15:37:45 EEST | Tiedote

Helsingin Messukeskus elää tapahtumien mukana, ja parhaillaan käynnissä oleva Habitare tekee peliliikkeen perjantai-iltana näyttäen, miten Suomen suurimman huonekalu- ja sisustustapahtuman designkatsomo muuttuu hetkessä kisakatsomoksi. Susijengin kello 17 alkavan Saksaa vastaan pelattavan ottelun suoraa lähetystä voi seurata yllättävässä paikassa Habitaren päälavalla kisaeväitä nauttien. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Habitaren valinnat 2025 – paras osasto, tuote ja kiinnostava ilmiö11.9.2025 12:30:00 EEST | Tiedote

Habitaren valinnat 2025 tehtiin tapahtuman avajaispäivänä kolmessa kategoriassa. Tapahtuman parhaan tuotteen, osaston ja kiinnostavan ilmiön valitsivat KOKO3:n luova johtaja ja perustaja Jukka Halminen, sisustustoimittaja ja Bo Living -lehden toimituspäällikkö Piia Kalliomäki sekä Marimekon kodintuotteiden ja kuviosuunnittelun muotoilujohtaja Minna Kemell-Kutvonen. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Habitare-suunnittelukilpailun 2025 voittaja on Jolla – kilpailutyöt tutkivat levon tiloja10.9.2025 16:30:00 EEST | Tiedote

Habitare-suunnittelukilpailun 2025 voittajaksi on valittu Rosa Piiraisen suunnittelema Jolla. Voittaja julkistettiin Habitaressa tapahtuman avajaispäivänä keskiviikkona 10.9.2025. Kilpailun pääpalkintona oli Suomen Messusäätiön lahjoittama 5000 euron stipendi. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye