Habitaren pop up -osastoina Tokyo Saikai ja Vaarnii
21.6.2021 10:00:00 EEST | Messukeskus | Tiedote
Habitaren pop up -osastoista vastaavat syksyn tapahtumassa keväällä 2021 lanseerattu, kotimainen huonekaluyritys Vaarnii sekä japanilainen, astioita, ruokailuvälineitä ja kattaustarvikkeita valmistava Tokyo Saikai.
Huonekaluja valmistavan Vaarniin suunnittelu nojaa vahvasti suomalaiseen perinteeseen ja sen kansanomaiseen muotokieleen. Yrityksen nimeen onkin sulautettu suomalaiset sanat vaarna ja saarni. Vaarniin tuotteet valmistetaan Suomessa, kotimaisista materiaaleista, ja ne on suunniteltu laadukkaasti ja kestämään aikaa. Koko hankintaketju verkkosivuja myöten on läpinäkyvä.
”Uutena yrityksenä meille on ensisijaisen tärkeää, että tuotteemme nähdään ja niitä voi kokeilla. Tuotteemme ovat aika haastavia kuvattavia, sillä skaala ja öljyvahatun pinnan tuntu eivät kuvista välity. Samalla on hyvin mielenkiintoista kuulla alaa aktiivisesti seuraavilta tahoilta palautetta, miltä tämä kaikki oikeasti näyttää. Koemme Habitaren antavan meille hienon mahdollisuuden kertoa tarinaamme useille silmäpareille samalla kertaa”, toteaa Vaarniin perustaja ja toimitusjohtaja Antti Hirvonen.
Tokyo Saikain juuret ovat japanilaisessa posliinikaupunki Hasamissa. Yritys on erikoistunut suunnittelemaan ajatonta ja kestävää käyttökeramiikkaa sekä ruokailuvälineitä. Tokyo Saikai työllistää useita kansainvälisiä suunnittelijoita, ja yksi heistä on suomalainen suunnittelija Maija Puoskari. Hänen suunnittelemansa Nuppu-astiamallisto on yksi Tokyo Saikain pop upissa myynnissä olevista tuotesarjoista. Myös Tokyo Saikai perustuu paikalliseen valmistukseen ja aikaa kestävään designiin.
”Käynnissä olevan pandemian aikana huomiomme on keskittynyt yhä enemmän kotiin. Tämä muuttunut näkökulma on tuonut mukanaan mahdollisuuden pohtia syvällisemmin elämäntapaamme ja sitä, mistä kestävä, laadukas muotoilu muodostuu. Odotan, että voimme Habitaressa tehdä brändejämme tunnetuiksi suomalaisille asiakkaille ja esitellä futuristista ajatteluamme tuotteidemme kautta”, sanoo Tokyo Saikain Ayaka Tamaki.
”Viime vuosina paikallisuus on noussut uuteen arvoon. Lähituotannon merkitys ja tukeminen kiinnostaa läpi sukupolvien. Ruoan ja palvelujen lisäksi myös käyttötuotteiden paikallinen ja eettinen valmistus on noussut merkittäväksi arvoksi. On kuitenkin vielä pitkä matka siihen, että me voisimme taata työllistymisen perinteisillä aloilla ja erityisesti pienillä paikkakunnilla. Siihen tarvitaan Vaarniin ja Tokyo Saikain kaltaisia, moderneja yrityksiä, joiden tuotteiden muotokieli puhuttelee laajasti ja arvot nojaavat vahvasti omiin juuriin sekä kestävyyteen. Yhtälö ei ole helppo, mutta erittäin arvostettava. Perinteisen osaamisen ja tiedon häviäminen on globaali uhka, johon me kuluttajina voimme teoillamme vaikuttaa. Olemme todella iloisia Habitaressa, että kävijät tulevat tutustumaan syyskuussa näihin kahteen monelle uuteen toimijaan ja heidän upeisiin tuotteisiinsa”, toteaa Habitaren ohjelmajohtaja Laura Sarvilinna.
Habitaren pop up -osastot on toteutettu jo vuodesta 2017. Mukana ovat olleen MUJI, Minä Perhonen ja Alessi,
Lisätiedot: Taira Sjöblom-Tallus, Messukeskus, puh. 050 385 5482, taira.sjoblom-tallus@messukeskus.com
Habitare
Suomen suurin huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Messukeskuksessa Helsingissä 15.–19.9.2021. Habitare tarjoaa elämyksiä ja ideoita sisustamisesta sekä kodin ja tilojen toiminnallisuudesta ja visuaalisuudesta. Habitare tuo esiin uuden suunnittelijapolven ajatuksia ja töitä sekä herättää keskustelua. Tänä vuonna Habitaren kansainvälinen ystävä on Joseph Grima. www.habitare.fi | @HabitareFair | www.facebook.com/habitare | #habitare2021
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Ruokamessuilta inspiraatiota ja makuelämyksiä23.2.2026 22:04:40 EET | Tiedote
Suomen suurin, maukkain ja kattavin ruoka- ja juomatapahtuma Ruokamessut 2026 avaa ovensa 24.–26.4.2026 Helsingin Messukeskuksessa. Kolmen päivän ajaksi Messukeskus täyttyy ruoasta, juomasta ja keittiötuotteista. Tarjolla on elämyksiä, inspiraatiota ja mahdollisuuksia kokeilla, oppia ja jopa kisata ruoan parissa.
Metsäteollisuuden startup-kisa 2026 on käynnistynyt23.2.2026 12:05:02 EET | Tiedote
Pulp & Beyond 2026 -tapahtuman startup-yrityksille suunnatun ilmoittautuminen on nyt auki. Kilpailu nostaa esiin uusia ja merkittäviä ratkaisuja metsäteollisuuden alalta ja voittaja palkitaan Suomen Messusäätiön rahoittamalla 5 000 euron Pulp & Beyond Awardilla. Kansainvälinen metsäteollisuuden ammattitapahtuma Pulp & Beyond 2026 järjestetään 14.–17.4.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Helsingin venemessut on Euroopan toiseksi suurin sisätiloissa järjestettävä venenäyttely15.2.2026 18:17:05 EET | Tiedote
Helsingin kansainväliset venemessut Vene 26 Båt esitteli laajasti veneilyyn, kalastukseen ja vesiharrasteisiin liittyviä tuotteita. Veneitä messuilla oli 400, joista valtaosa oli suomalaisia. Yksi tapahtuman vahvuuksista on suomalaisten toimijoiden vahva sitoutuminen ja laaja osallistuminen Pohjois-Euroopan suurimpaan veneilytapahtumaan. Suomalaiset veneet kiinnostavat myös kansainvälisiä kävijöitä, joita nähtiin venemessuilla entistä enemmän. Vene 26 Båt -messut järjestettiin 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Veneelle uusi elämä -kisan voitti turkulainen Henri Reivolahti ja Carita HT14.2.2026 15:05:19 EET | Tiedote
Vene 26 Båt Helsingin kansainvälisillä venemessuilla palkittiin lauantaina 14.2. Veneelle uusi elämä -kisan voittaja Henri Reivolahti, joka oli kunnostanut Carita HT -veneen lähes kelvottomasta veneestä upeaksi käyttöveneeksi. Messuilla oli kolme venettä kilpailemassa voitosta. Yleisöäänestyksen voitti myös Carita HT. Venemessut järjestetään 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Vene 26 Båt: Messujen kalastusvene on Finval 515 Evo DC14.2.2026 13:12:11 EET | Tiedote
Helsingin kansainväliset venemessut Vene 26 Båt tuo esille entistä enemmän kalastusvarustettuja veneitä. Tänä vuonna tuomaristo valitsi toista kertaa Messujen kalastusveneen ja se on Finval 515 Evo DC. Yleisöäänestyksen voitti Predacast 430 Striker. Vene 26 Båt -messut järjestetään 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

