Haku HSY:n toimitusjohtajan virkaan päättyi
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden toimitusjohtajan virkaan on hakenut 36 henkilöä.
Hakijat:
Fred Tommi
Hahtala Riitta-Liisa
Herlevi Kari
Hietala Kimmo
Karjalainen Irma
Kokkonen Kasper
Kouvo Petri
Kuokkanen Joni
Kuusisto Kari
Lievonen Kirsi-Marja
Loppi-Hakamäki Tuija
Martiskainen Timo
Peltomaa Jouni
Pääkkönen Satu
Tanska Harri
Tikkanen Niko
Vahala Riku
19 hakijaa oli esittänyt toiveen, ettei nimeä julkisteta.
Toimitusjohtajan valitsee HSY:n hallitus kokouksessaan 27.8.2021. Nykyinen toimitusjohtaja Raimo Inkinen eroaa tehtävästään 1.10.2021 alkaen.
Lisätiedot:
vs. toimitusjohtaja Pekka Hänninen, puh. 0400 877 935, pekka.hanninen@hsy.fi.
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY aloittaa joulukuusien keräyksen 7.1.202622.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää jälleen aidot joulukuuset maksutta kiinteistöiltä pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Myös ruukussa kasvavan kuusen voi laittaa kuusikeräykseen. Lisäksi aitoja kuusia vastaanotetaan Sortti-asemilla, jonne yksittäisen kuusen toimittaminen on tammi–helmikuun ajan veloituksetonta. Tekokuuset tulee sen sijaan laittaa sekajätteeseen tai viedä Sortti-asemalle. Tekokuusista veloitetaan Sortti-asemilla sekajätehinnaston mukaisesti.
Lassila-Söderskogin viemäritunnelihanke turvaa tehokasta jätevedenpuhdistusta19.12.2025 09:57:19 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY suunnittelee viemäritunnelia Helsingin Lassilan ja Espoon Söderskogin välille, minkä tavoitteena on siirtää osa Viikinmäen jätevedenpuhdistamolle johdetusta jätevedestä Blominmäkeen. Rakennettava viemäritunneli turvaa osaltaan tehokasta jätevedenpuhdistusta tulevaisuudessa.
HSY:n hallituksen päätökset 19.12.2025 – 80 milj. euron viemäritunnelihanke etenee19.12.2025 09:56:48 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa esittää yhtymäkokoukselle seuraavat päätösehdotukset: - Vantaan ratikan tarkistetun hankesuunnitelman hyväksyminen - Lassila (Helsinki) - Söderskog (Espoo) viemäritunnelihankkeen hankesuunnitelman hyväksyminen - Vesihuollon sitovien investointimäärärahojen korottaminen. Hallitus päätti esittää vuonna 2026 sovellettavat tonttien enimmäishinnat Valtion tukeman asuntorakentamisen keskukselle hyväksyttäväksi ja lähettää ne edelleen tiedoksi myös jäsenkaupungeille. Hallitus hyväksyi seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Helsingin Sienitien vesijohdon ja viemäriverkoston saneerauksen hankesuunnitelma - vesihuollon kaivantojen päällystys- ja viimeistelytyöt hankitaan Peab Indusri Oy:ltä - Helsingin Niittysillan jätevedenpumppaamon rakentamisen pääurakan toteuttajaksi valittiin Skanska Infra Oy - Espoon Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa kerätyn sekajätteen paalauksen, käärinnän sekä paalivaraston rakentaminen h
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 19.12.2025 – 80 milj. euron viemäritunnelin hankesuunnitelma esillä17.12.2025 09:04:52 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 19.12.2025 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa siitä, esittääkö se yhtymäkokoukselle seuraavia päätösehdotuksia: - Vantaan ratikan tarkistetun hankesuunnitelman hyväksyminen - Lassila (Helsinki) - Söderskog (Espoo) viemäritunnelihankkeen hankesuunnitelman hyväksyminen - Vesihuollon sitovien investointimäärärahojen korottaminen. Hallitus päättää lisäksi vuonna 2026 sovellettavien tonttien enimmäishintojen esittämisestä Valtion tukeman asuntorakentamisen keskukselle hyväksyttäväksi ja lähettämisestä tiedoksi myös jäsenkaupungeille. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - Helsingin Sienitien vesijohdon ja viemäriverkoston saneerauksen hankesuunnitelma - vesihuollon kaivantojen päällystys- ja viimeistelytöiden hankinta - Helsingin Niittysillan jätevedenpumppaamon rakent
Jätteiden lajittelu on tärkeää myös jouluna – Katso HSY:n lajitteluvinkit10.12.2025 09:37:39 EET | Tiedote
Joulun aikaan kodeissa syntyy tavallista enemmän jätettä, mutta kiireen ja juhlahumun keskellä on tärkeää muistaa jätteiden ja keittiörasvojen oikea lajittelu. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaa, että lajittelu pitää viemärit vedossa ja estää sekajäteastioiden täyttymisen liian nopeasti. Samalla kannattaa kiinnittää huomiota myös erityisesti EU:n ulkopuolelta tilattujen tuotteiden luotettavuuteen, sillä halpa hinta voi kätkeä taakseen monta riskiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
