Haku liikuntateknologian koulutuspolkuun urheilijoille aukeaa huhtikuun alussa
23.3.2020 07:30:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Hanke toteutetaan Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen myöntämällä ESR-rahoituksella, opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämällä erityisavustuksella sekä toteuttajien omarahoituksella. Erillishaku koulutukseen toteutetaan opintopolussa www.opintopolku.fi 1.4.2020–15.4.2020.
Liikuntateknologian koulutuspolku urheilijoille yhdistää kahden korkeakoulun voimat. Yhdellä hakemuksella urheilijaopiskelija hakee suorittamaan sekä insinöörin tai tradenomin - (AMK) että liikuntatieteiden maisterin tutkintoja tavoitteellisen seitsemän vuoden kestoisen opiskelun aikana. Urheilijaopiskelija saa opinto-oikeuden KAMKin insinööri-/tradenomiopintoihin ja JYU:n liikuntatieteiden (liikuntateknologia) maisteriopintoihin.
KAMKin insinööri-/tradenomiopintojen opinto-oikeus (tieto- ja viestintätekniikka, konetekniikka, rakennustekniikka sekä tietojenkäsittely) astuu voimaan syksyllä 2020 kaikille valituille opiskelijoille. Kun opiskelija on suorittanut alemmasta tutkinnosta 30 op ja tehnyt henkilökohtaisen opintosuunnitelman, hän saa erillisen opinto-oikeuden JYU:lta suorittaakseen liikuntateknologian perusopintoja liikuntateknologian yksikössä Vuokatissa. Varsinainen opinto-oikeus maisterikoulutuksen opintoihin (biomekaniikka, liikuntafysiologia, valmennus- ja testausoppi) astuu voimaan, kun alempi AMK-tutkinto on suoritettu.
Koulutuspolku mahdollistaa Kainuussa korkealaatuisen opiskelun ja huippuolosuhteet harjoitteluun. Urheilijaopiskelijoille tarjotaan henkilökohtaista opinto-ohjausta ja joustavia suoritustapoja sekä mahdollisuus aloittaa liikuntatieteiden opinnot insinööri- tai tradenomiopintojen ohessa. Urheilija-opiskelijalla on lisäksi mahdollista liittyä Vuokatti-Ruka urheiluakatemiaan ja saada myös huipputason valmennusta ja tukea urheiluun.
- Tämä on erinomainen ja pitkään kaivattu avaus suomalaisen huippu-urheilun näkökulmasta. Olympiakomitea on vahvasti tukemassa liikuntateknologian koulutuspolkua, sillä se tuo Vuokatti-Rukan alueen huippuolosuhteissa valmentautuville urheilijoille uusia mahdollisuuksia rakentaa toimivaa kaksoisuraa myös toisen asteen opintojen jälkeen, Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Lehtimäki sanoo.
Lisätietoja: www.liikuntateknologia.fi ja www.opintopolku.fi ”liikuntateknologian koulutuspolku urheilijoille”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hankkeen vastuullinen johtaja professori Vesa Linnamo, Vuokatin liikuntateknologian yksikkö, JYU, 040 504 4800, vesa.linnamo@jyu.fi
Projektipäällikkö Ritva Taipale, Vuokatin liikuntateknologian yksikkö, JYU, 040 662 1330, ritva.s.taipale@jyu.fi
Koulutusjohtaja Jari Kähkönen, Teknologia-osaamisalue, Kajaanin AMK, 044 7101 303, jari.kahkonen@kamk.fi
Projektikoordinaattori Jenni Kitti, Teknologia-osaamisalue, Kajaanin AMK, 044 7101 114, jenni.kitti@kamk.fi
Martta Walkertiedottaja
Puh:+358 40 8054717martta.a.walker@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Monialainen kestävyystieteen konferenssi tuo alan huippuasiantuntijat Jyväskylään 6.–8.5.202628.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Ensimmäinen Wisdom Days: Science for Sustainability Transformations -konferenssi järjestetään 6.–8.5.2026 Jyväskylän yliopistossa. Konferenssi tuo yhteen yli 300 tutkijaa ja asiantuntijaa rakentaen tieteidenvälistä kansainvälistä yhteistyötä ilmastokriisin, luontokadon ja sosiaalisen eriarvoisuuden ratkaisemiseksi. Tapahtuma on avoin median edustajille.
Tutkimus: Lempimusiikki auttaa jaksamaan kovatehoista harjoittelua pidempään28.4.2026 07:44:38 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tuoreen tutkimuksen mukaan itse valittu musiikki voi pidentää kovatehoista kestävyysharjoittelua ilman, että suoritus tuntuu raskaammalta. Kuntoilijoilla teetetyssä tutkimuksessa osallistujat jaksoivat polkea musiikin tahdissa lähes 20 prosenttia pidempään. Tuloksilla on käytännön hyötyä niin urheilijoille kuin jokapäiväisille kuntoilijoille.
Uusi korkeakoulupedagogiikan tutkimusprofessori nostaa tiedon merkityksen osaamisen rinnalle27.4.2026 16:56:02 EEST | Tiedote
Koulutuksen tutkimuslaitoksen uusi tutkimusprofessori Johanna Annala tutkii korkeakoulujen opetussuunnitelmien merkitystä opiskelijan, opettajien, yhteisön ja yhteiskunnan näkökulmista.
Tutkimus: Uhrius ei ole neutraalia, vaan vallankäytön väline terrorismikeskusteluissa27.4.2026 14:51:14 EEST | Tiedote
Tuore väitöstutkimus osoittaa, että uhriutta rakennetaan julkisessa terrorismikeskustelussa strategisesti ja myös poliittisiin tarkoituksiin. FM Anna‑Maija Ylä‑Mattila analysoi Saksassa käytyä yhteiskunnallista keskustelua äärioikeisto‑ ja ääri‑islamistisesta terrorismista ja paljastaa eroja siinä, keitä pidetään suremisen arvoisina uhreina, ja ketkä jäävät keskustelussa varjoon. Tutkimus tarkastelee ensiauttajia osana laajempaa kysymystä siitä, kenet ylipäätään nähdään terrori-iskujen uhrina.
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff tutkii johtamista ikääntymisen ja muuttuvan työelämän näkökulmista27.4.2026 09:02:51 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff keskittyy tutkimuksessaan johtamisen, organisaatiokäyttäytymisen ja terveyden kysymyksiin. Hän tarkastelee näitä tutkimusaiheita etenkin ihmisten käyttäytymisen ja vastuullisuuden näkökulmasta. Von Bonsdorff on aloittanut professorina 1.1.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
