HALI ry:n kantelu oikeuskanslerille: Tehostetun palveluasumisen lupaharkinta ei perustu lakiin ja kohtelee eriarvoisesti julkisia ja yksityisiä palveluntuottajia

”Luvissa asetetaan yksityisille toimijoille erityisehtoja ilman perusteltua syytä. Erityisehdot tarkoittavat esimerkiksi henkilökunnan määrää: saako vaikka yöhoitajien mitoitus perustua tilannekohtaiseen tarpeeseen. Julkisissa yksiköissä harkintaa saa käyttää, yksityisillä ei”, sanoo HALI ry:n hoivajohtaja Arja Laitinen.
HALI ry kanteli oikeuskanslerille toimilupaviranomaisen lupaharkinnasta 1) sairaanhoitajien vähimmäismäärän, 2) yöhoitajavaatimuksen, 3) tukipalveluvaatimuksen ja 4) muun kuin sote-alan koulutuksen saaneen työvoiman lupaharkinnan osalta.
Laitinen muistuttaa, että vanhuspalvelulaissa tai muualla lainsäädännössä ei ole asetettu mitoitusvaadetta sairaanhoitajien käytölle tai yöhoitajavaatimukselle. Myöskään tukipalveluille ei ole lainsäädännössä asetettu kategorista mitoitusta.
”Tästä huolimatta toimiluvissa asetetaan sairaanhoitajien, yöhoitajien ja tukipalveluiden mitoitusta koskevia ehtoja säännönmukaisesti. Lisäksi lainsäädännön mukaan välittömän asiakastyön mitoituksessa voidaan käyttää muutakin, kuin sote-alan henkilöstöä - tätä viranomaiset eivät kuitenkaan yksityisiltä hyväksy”, Laitinen sanoo.
Julkisille toimijoille esimerkiksi yöhoitajien mitoitus on joustavaa ja tilannekohtaiseen tarpeeseen perustuvaa. Myös teknologiset ratkaisut voidaan julkisella ottaa paremmin huomioon.
”Yksityiset toimijat sen sijaan ovat aina sidottuja lupaehtojen mukaiseen yöhoitajien määrään, riippumatta asiakkaan tai asiakkaiden tarpeista tai teknologisten ratkaisujen käyttöönotosta”, Laitinen sanoo.
Suomessa kunnilla (jatkossa hyvinvointialueilla) on järjestämisvastuu vanhuspalveluista. Tämä tarkoittaa, että kunnan pitää varmistaa palvelun olemassaolo, mutta palvelun voi tuottaa joko kunta itse tai yritys tai järjestö, jolta kunta ostaa palvelun. Tällä hetkellä yritykset ja järjestöt tuottavat jo yli puolet ikääntyneiden asumispalveluista.
”Suomen väestö ikääntyy nopeasti. Vuoteen 2040 mennessä yli 75-vuotiaiden määrä kasvaa noin 55 prosentilla. Ikääntyneiden asumispalveluiden tarve kasvaa vastaavalla tavalla. Eriarvoinen kohtelu heikentää yritysten ja järjestöjen toimintaedellytyksiä tilanteessa, jossa asumispalveluiden tarve kasva jatkuvasti”, Laitinen päättää.
Liite:
HALI ry:n kantelu oikeuskanslerille
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arja LaitinenJohtaja, hoiva ja osaaminen, Hyvinvointiala HALI ry
Puh:040 868 0980arja.laitinen@hyvinvointiala.fiKuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Hyvinvointiala HALI ry edistää yksityisten sosiaali- ja terveysalan sekä varhaiskasvatuksen palveluja tuottavien yritysten ja järjestöjen toimintaedellytyksiä ja neuvottelee alan yleissitovat työehtosopimukset. HALI valvoo jäsentensä yhteisiä etuja ja neuvoo työoikeudellisissa ja elinkeinopolitiikan kysymyksissä. Sen 1560 jäsentä työllistävät 100 000 sosiaali- ja terveysalan sekä varhaiskasvatuksen ammattilaista. HALI on Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n jäsen. HALIn jäsenet tuottavat mm. vanhuspalveluita, lasten ja nuorten palveluita, lääkäripalveluita, kuntoutusta, suun terveydenhuoltoa, päihde- ja mielenterveyspalveluita sekä toimivat alan järjestötyössä. www.hyvinvointiala.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hyvinvointiala HALI ry
Hyvinvointiala HALI ry:n kysely: Kolme neljästä kaipaa korotuksia Kela-korvauksiin - VM:n ehdotus poistaa Kela-korvaukset ei toisi säästöjä8.3.2023 07:00:00 EET | Tiedote
Kansalaiset kaipaavat hallituksen leikkaamia Kela-korvauksia takaisin, selviää Hyvinvointiala HALI ry:n ja Lääkäripalveluyritykset LPY:n teettämästä kyselystä. Kela-korvausten nostaminen ja kehittäminen olisi nopea tapa purkaa pitkiksi äityneitä hoitojonoja.
HALIn selvitys: Työterveyshuollon vahvemmasta roolista hyötyä kaikille2.3.2023 07:00:00 EET | Tiedote
Työterveyshuolto voisi ottaa entistä isomman vastuun työikäisten kansalaisten terveydestä ja hyvinvoinnista. Mikäli työikäiset saisivat työterveyshuollosta enemmän perusterveydenhuollon palveluja, he olisivat poissa julkisen hoitojonoista ja hoidon jatkuvuus vahvistuisi.
HALI: Potilasdirektiivi toteutuu − hoitoon pääsyä helpotettava myös Suomessa10.2.2023 09:24:30 EET | Tiedote
Potilasdirektiivin toteutuminen Suomessa on tärkeä ja odotettu asia. Muutos lisää suomalaisten valinnan mahdollisuuksia ja avaa lisää ovia päästä terveydenhoitoon, Hyvinvointiala HALI ry:n johtaja Eveliina Vigelius toteaa.
Koronarokotukset yksityisellä alkavat tammikuun lopulla12.1.2023 16:03:01 EET | Tiedote
Valtioneuvosto päätti joulukuussa, että valtion ostamia koronarokotteita voidaan antaa terveyspalveluyrityksille. Yritykset ovat käyneet viime vuoden lopusta asti keskusteluja viranomaisten ja asiantuntijoiden kanssa rokotusten aloittamisesta ja käytännön toteutuksesta.
Valtioneuvostolta odotettu päätös: Koronarokotteita jakoon myös sote-yrityksille20.12.2022 15:06:42 EET | Tiedote
Hyvinvointiala HALI ry pitää tärkeänä, että sote-yritykset halutaan mukaan koronarokotejakeluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme