Hallintovaliokunnan demarit: Sote-uudistuksen eteneminen turvaa palvelut
28.4.2021 17:54:10 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– On tärkeää, että ihmiset pääsevät terveydenhuollon palveluihin ilman kohtuutonta jonottamista ja saavat juuri omaan tilanteeseen kaipaamansa palvelut sujuvasti ja laadukkaasti. Tällä hetkellä alueelliset erot hoitoon pääsyssä ovat suuret ja se on kestämätön tilanne, kun kyseessä on yksi tärkeimmistä ihmisten hyvinvointiin ja tasa-arvoon liittyvistä palveluista, toteaa Rantanen
– On tärkeää, että perustettaville hyvinvointialueille annetaan aidosti mahdollisuus huolehtia ihmisten terveydestä. Koronakriisin jäljiltä jää merkittävä hoivavelka, joka edellyttää sitä, että palveluille varataan riittävä rahoitus. Tämä tekee tilanteesta entistä haasteellisemman, painottaa Lindén. – Valiokunta piti tärkeänä, että rahoituksen riittävyyttä seurataan ja myös maakuntaveron käyttöönottamista selvitetään uudistuksen jatkotyössä.
– Sote-uudistus tarkoittaa kunnille suurta mullistusta, kun sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisvastuu siirtyy hyvinvointialueille. Uudistuksessa on tärkeää turvata kuntien tasapuolinen kohtelu. Hallituksen esityksen mukaan kunnalla on oikeus saada valtiolta korvaus kunnan omaisuuteen kohdistuvien järjestelyjen perusteella kunnalle aiheutuvista välittömistä kustannuksista. On myös tärkeää, että valtio varautuu realistisella rahoituksella muutoskustannuksiin, Viljanen huomauttaa.
– Sosiaali- ja terveydenhuollon haasteet ovat erilaisia eri puolilla maata. Kaupunkiseuduilla väestönkasvu, eriytymiskehitys ja maahanmuuttajien määrän kasvu aiheuttavat haasteita sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämiseen. Kasvuun investoiminen asettaa kaupungeilla haasteita. Valiokunta edellyttikin, että kuntien talouden tasapainoa, lainanhoitokykyä ja investointikykyä seurataan säännöllisesti uudistuksen yhteydessä ja sen jälkeen, Heinäluoma painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Aki LindénKansanedustaja
Puh:050 439 5553Heidi ViljanenKansanedustaja
Puh:044 730 8814Piritta RantanenKansanedustaja
Puh:050 545 1123Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eloranta: PISA-tulosten laskun kääntäminen vaatii vahvempaa otetta8.9.2026 15:37:53 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan Suomen PISA-tulosten laskun jatkumisesta edelleen. Erityisesti lukutaidon taso huolestuttaa, sillä heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmannes. Hänen mukaansa tilanteeseen ei ole helppoja ja nopeita ratkaisuja, vaan oppimistulosten parantaminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja monipuolisia toimia. Elorannan mukaan seuraavan hallituksen tulee nostaa tavoitteeksi ”Lukeva Suomi”, sillä lukutaito on pohjana kaikelle muulle oppimiselle ja yhteiskunnassa pärjäämiselle.
SDP:n Pia Hiltunen: Pisa-tulokset vaativat puuttumista oppimisen juurisyihin8.9.2026 15:25:59 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA-tulokset osoittavat, että suomalaisnuorten osaamisen suunta on edelleen huolestuttava. SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen ja luokanopettaja Pia Hiltunen peräänkuuluttaa konkreettisia toimia perustaitojen ja oppimisen edellytysten vahvistamiseksi.
SDP:n Harakka: Kotitalouksien sähkölle on saatava hintatakuu8.9.2026 12:52:16 EEST | Tiedote
-Paljon sähköä kuluttavat investoinnit, esimerkiksi datakeskukset, eivät saa kasvattaa kotitalouksien sähkölaskua. Vaikka tiedossa olevat investoinnit lisäävät toteutuessaan sähkön kokonaiskulutusta vain noin viisi prosenttia, on varmistettava, etteivät ne aiheuta tai pahenna hintapiikkejä, sanoo kansanedustaja Timo Harakka (sd).
SDP:n Haatainen: PISA-tulokset ovat vakava viesti – jokaisen lapsen oikeus oppia on turvattava8.9.2026 11:42:29 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA 2025 -tulokset osoittavat, että suomalaisnuorten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa, mutta osaamisen pitkään jatkunut lasku on vakava huolenaihe. – Lukutaidon tulos on Suomessa nyt PISA-historian matalin. Heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmas. Tämän vuosituhannen alussa Suomi oli lukutaidon huippumaa. Nyt täytyy vakavasti pysähtyä sen äärelle, mikä on lukutaidon heikkenemisen taustalla. Lukutaito on kaiken lähtökohta, SDP:n kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen korostaa.
Työttömyys ei saa pakottaa luopumaan opinnoista – SDP:n Laine-Nousimaa kysyy tutkinnon suorittamisesta työttömyysetuudella8.9.2026 11:13:34 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa on jättänyt kirjallisen kysymyksen työttömien mahdollisuuksista suorittaa tutkintoon johtavia opintoja työttömyysetuudella. Laine-Nousimaan mukaan työttömyysturvan pitää kannustaa ihmisiä sekä työn vastaanottamiseen että osaamisen kehittämiseen. Nykytilanteessa on kuitenkin vaarana, että ihminen joutuu työttömäksi jäädessään luopumaan opinnoistaan, vaikka tutkinnon voisi suorittaa loppuun työn ohessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
