Suomen Yrittäjät

Hallitus siirtämässä koronapoissaolojen kustannukset yrityksille – Yrittäjät: Kohtuutonta jo muutenkin haastavassa taloustilanteessa

21.11.2022 15:48:08 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa
Hallitus on kaatamassa tartuntatautipäivärahan muutoksella vastuun koronaviruksen hillitsemisestä ja kustannuksista työpaikoille. – Vallitsevassa koronatilanteessa pidämme ratkaisua erikoisena ja kohtuuttomana, Suomen Yrittäjät ry:n työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén linjaa.
Suomen Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellsten. Kuva: Markus Sommers.
Suomen Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellsten. Kuva: Markus Sommers.

Hallitus on antanut eduskunnalle esityksen sairausvakuutuslain väliaikaisten säännösten jatkamisesta vuoden 2023 kesäkuun loppuun asti. Esityksessä ei kuitenkaan ehdoteta jatkoa tartuntatautipäivärahan väliaikaiselle säännökselle. Tämä muutos siirtäisi vastuun koronaviruksen hillitsemisestä ja kustannuksista työpaikoille. Suomen Yrittäjät vaatiikin, että tartuntatautipäivärahan myöntämistä koskevaa väliaikaista säännöstä jatketaan edelleen kesäkuun 2023 loppuun saakka. 

– Päätös olla jatkamatta väliaikaista säännöstä palauttaa työpaikat vuoden 2022 alun tilanteeseen, jossa vallitsi epätietoisuus siitä, kenellä on velvollisuus turvata työntekijän toimeentulo erilaisissa koronatartuntoihin liittyvissä tilanteissa, Yrittäjien Harri Hellstén toteaa.  

– Epäselvästä tilanteesta seuraa konflikteja työpaikoilla ja useimmiten todennäköisesti työnantajan velvollisuus maksaa työntekijän poissaolon palkkakustannukset ilman, että sitä mitenkään työnantajalle kompensoidaan. Tämä on kohtuutonta jo muutenkin haastavassa taloustilanteessa, hän jatkaa.

Hallituksen esityksen mukaan kesä-syyskuussa 2022 laboratoriotutkimuksissa koronatestejä on tehty Suomessa keskimäärin noin 26 000 kappaletta kuukaudessa. Toisaalta esimerkiksi viikoilla 42–43 koronatestejä tehtiin yli 68 000 ja niistä positiivisia oli 35 prosenttia eli jopa 24 000 kappaletta. Virus leviää siis edelleen suomalaisten keskuudessa.  

Väliaikainen säännös toi helpotusta työpaikoille

Väliaikaisen säännöksen mukaan vakuutetulla on ollut nyt oikeus tartuntatautipäivärahaan silloin, kun hänellä on ollut luotettavasti todettu koronatartunta ja ansiotyöhön osallistuminen ei ole ollut suositeltavaa tartunnan leviämisen riskin takia.

Oikeus on ollut myös alle 16-vuotiaan lapsen huoltajalla, jos lapsella on ollut luotettavasti todettu covid-19-tartunta ja lapsen varhaiskasvatukseen tai oppilaitokseen meneminen ei ole ollut suositeltavaa tartunnan leviämisen riskin takia ja huoltaja on ollut tämän vuoksi estynyt tekemästä ansiotyötään.

Väliaikaisen säännöksen soveltaminen ei ole siten edellyttänyt tartuntatautilain nojalla tehtyä päätöstä työstä, varhaiskasvatuksesta ja oppilaitoksesta poissaolosta taikka karanteeni- tai eristämismääräystä. 

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Suomen Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellsten. Kuva: Markus Sommers.
Suomen Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellsten. Kuva: Markus Sommers.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Suomen Yrittäjät tyytyväinen mietintöön hankintalaista – yhä useampi yritys valmis tarjoamaan julkiselle sektorille27.5.2026 18:42:11 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät arvioi, että eduskunnan talousvaliokunnan mietintö hankintalaista lisää kilpailua. ”Lakimuutos avaa julkisia hankintoja nykyistä laajemmin pk-yrityksille. Temppuilu kilpailutusten kiertämiseksi toivottavasti loppuu”, Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari sanoo. Eduskunnan täysistunnon on määrä käsitellä lakia lähipäivinä.

Yrittäjät: Isot yritykset pitävät pieniä pankkeinaan – Valvova viranomainen perustettava nopeasti26.5.2026 13:49:14 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät vaatii, että maksuehtolain noudattamista varten perustetaan viipymättä valvova viranomainen. – Isot yritykset käyttävät pienempiään pankkeinaan. Väitetään, että pitkistä maksuajoista on sovittu, vaikka todellisuudessa ne on saneltu. Maan tapa on, että isot toimijat ilmoittavat yksipuolisesti, milloin pienyrittäjä saa rahansa, puheenjohtaja Petri Salminen sanoo.

Suomen Yrittäjät: Palkkaa ei tarvitse maksaa, jos drooniuhka estää työmatkan26.5.2026 11:54:27 EEST | Tiedote

Drooniuhkaan liittyvät viranomaisohjeet ovat synnyttäneet epäselvyyttä palkanmaksusta. ”Suomen Yrittäjät katsoo, että työnantajalla ei ole palkanmaksuvelvoitetta, jos työntekijä ei voi matkustaa työpaikalle uhan vuoksi. Palkanmaksuvelvollisuus syntyy vain silloin, kun este kohdistuu työpaikkaan”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo. Työministeri on kutsunut iltapäiväksi työmarkkinajärjestöt koolle keskustelemaan asiasta.

Yrittäjät: Matkailuala ja perheet hyötyisivät kesäloman siirtämisestä22.5.2026 14:29:13 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät suhtautuu myönteisesti opetusministerin ehdotukseen koulujen kesälomien siirtämisestä. Tänään lausunnolle lähteneessä mallissa kesäloman alkua esitetään siirrettäväksi kahdella viikolla myöhemmäksi kesäkuulle ja syyslukukauden alkua elokuun puolivälin jälkeiseen aikaan. Yrittäjät pitää tätä kasvu- ja työllisyystoimena, joka helpottaa myös perheiden arkea.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye