Halmeen läntinen risteyssilta Lahdessa peruskorjataan
Työt Halmeen läntisellä risteyssillalla alkavat huhtikuun alussa ja ne valmistuvat lokakuussa 2021.
Korjaustöiden vuoksi valtatiellä sekä alittavalla Orimattilankadulla muutetaan liikennejärjestelyjä siltapaikan kohdalla. Valtatie 4:n nopeusrajoitus työmaan kohdalla tullaan tiputtamaan 50 km/h.
Siltatyömaan pääurakoitsijana toimii Destia Oy.
Linkki karttaan:
Uudenmaan ELY-keskus vastaa liikenneasioista Uudenmaan, Päijät-Hämeen ja Kanta-Hämeen maakuntien alueilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Korjausurakkaa koskeviin kysymyksiin vastaavat:
Työmaapäällikkö Janne Sutinen puh. 040 675 2343 / Destia Oy
Työnjohtaja Olli Kiiskinen puh. 040 621 2606 / Destia Oy
Destia Oy:n päivystyspuhelin 050 368 8597
Tilaajana toimii:
Terhi Siltanen, ELY-keskus
0295 021 348
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Sateet nostavat vedenkorkeuksia Hämeen vesistöissä, mutta suuremmat vesistöt ovat vielä keskimääräistä alempana28.10.2025 08:30:42 EET | Tiedote
Hämeen vesitilanne kehittyi hieman tavanomaista kuivemmaksi syys-lokakuun aikana. Viime viikolla alkaneet sateet ovat osuneet vaihtelevasti Hämeen alueelle ja nostaneet vain osaa vesistöistä. Sateiden täytyy vielä jatkua, jotta ne nostavat myös suurempien järvien vedenkorkeuksia. Virtavedet ja pienet vesistöt saattavat hetkellisesti nousta tavallista korkeammalle runsaiden sateiden osuessa kohdalle.
Läksiön silta Kärkölässä uusitaan, liikenne kiertotielle perjantaina 31.10. klo 18.0024.10.2025 10:23:00 EEST | Tiedote
Koskentie (tie 295) Kärkölässä katkaistaan liikenteeltä Läksiön sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
ELY-keskus selvitti tienpidon olosuhteita Lahdessa viikonloppuna tapahtuneissa ketjukolareissa22.10.2025 14:32:00 EEST | Tiedote
Lauantaina 18.10.2025 Lahdessa tapahtui vakava ketjukolari, jossa oli osallisina kymmeniä ajoneuvoja. ELY-keskuksen näkemyksen mukaan onnettomuuden syinä olivat poikkeukselliset sääolosuhteet yhdistettynä kesänopeuksiin ja kesärenkaisiin.
Forssan datakeskushankkeen YVA-menettely on alkanut22.10.2025 08:24:29 EEST | Tiedote
Pikku-Muolaan kehitys Oy on toimittanut Hämeen ELY-keskukseen ympäristövaikutusten arviointimenettelystä annetun lain mukaisen arviointiohjelman (YVA-ohjelman) Forssan kaupunkiin suunnitteilla olevasta datakeskushankkeesta. Hanke sijoittuu Kanta-Hämeen maakuntaan noin 1–2 kilometriä Forssan keskustaajamasta etelään. Datakeskusalue sijoittuu kokonaisuudessaan Forssan kaupungin alueelle. Datakeskusalue rajautuu eteläreunaltaan Tammelan kuntarajaan.
Nuorisotyöttömyys on kasvanut ja pitkittynyt Hämeessä21.10.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Hämeessä oli syyskuun lopussa 21 283 työtöntä työnhakijaa. Työttömänä oli 2 553 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Nuorisotyöttömyys on kasvanut vuoden aikana neljänneksellä. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen elokuun työllisyyskatsauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
